Atlas bylin: Bylinky stres a úzkost odplaví a spánek se dostaví

  • 0
Psychické vypětí, vyčerpanost, úzkostné stavy, deprese a poruchy spánku jsou především důsledkem současného stresujícího životního stylu, proto jimi trpí stále více lidí. Zalistujte si atlasem bylin, které vám pomohou srovnat psychiku.
Atlas bylin - 3. díl

Pokud se výše uvedených problémů chcete zbavit, nejprve se snažte změnit své chování a naučte se relaxovat. Psychické potíže jsou nejen nepříjemné, ale ohrožují i fyzický zdravotní stav.

Jsou-li vážné, nespoléhejte jen na fytoterapii a vyhledejte psychologa či psychiatra. Fytoterapie je vhodná pouze při mírnějších problémech.

Fotogalerie léčivek

Mučenka pletní
Vrbka úzkolistá

Z tohoto 3. dílu bylináře připraveného pro magazín Rodina MF DNES vyčtete, v čem vám může pomoci snědek, třezalka, vrbka, mučenka, rozmarýn, šanta, mařinka, kozlík, bukvice, andělika, karbinec nebo routa. A jak z nich připravit například tinkturu, zklidňující víno nebo uspávací mléko.

Ale pozor, v některých rostlinách je obsah účinných látek dost vysoký. Proto je nutné s nimi zacházet jako s léky, ne je konzumovat bez uvážení a v neomezeném množství. Některými se lze i předávkovat a uklidnit víc, než je zdrávo. Rozhodně se nesmějí kombinovat s antidepresivy a s prášky na spaní a velkou opatrnost to chce při současném užívání léků proti bolesti.

Mohou vzniknout i jiné nežádoucí interakce. Například třezalka, nejznámější přírodní dodavatel serotoninu, snižuje účinnost řady léků i jiných přípravků, u nichž by vás to asi nenapadlo, například u antikoncepce. Proto je vhodné se poradit s lékárníkem.

Mechanismus působení různých bylin na zlepšení psychického stavu a kvality spánku je odlišný, ale v zásadě platí provázanost psychických potíží, tedy že bylinka, která zklidňuje, tím vlastně automaticky usnadňuje usínání. Ta, která zajistí kvalitnější spánek, zase díky tomu následně zlepšuje náladu, zmírňuje vyčerpanost a navozuje pocit uvolnění.

Některé byliny označované jako ´přírodní adaptageny´ výrazně zvyšují schopnost snášet akutní stres a zátěžové situace, čímž zároveň napomáhají lepšímu spánku i celkovému psychickému stavu. Je potřeba si vyzkoušet, co a jak funguje právě u vás, je to totiž dost individuální.

Snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum)

Snědek chocholičnatý

Půvabná a trošku tajuplná bylinka roste ve skupinách na teplých, slunných stráních, v hájích, u keřů, na mýtinách. U nás se v přírodě vyskytuje dost vzácně, ale dá se snadno pěstovat na zahrádce.

Ve fytoterapii se využívají květy, které se objevují na přelomu jara a léta, tedy zhruba v květnu a červnu. Sbírají se, když jsou plně otevřené, což je cca mezi 11. a 18. hodinou. Připravují se z nich výluhy. Květová esence pomáhá proti smutku a strachu v těžkých životních situacích, při obtížném rozhodování.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná

Třezalková tinktura

Třezalková tinktura

Zavařovací skleničku volně naplňte - nepěchujte - nahrubo nasekanou čerstvou horní částí kvetoucí třezalkové natě. Zalijte kvalitním alkoholem, lze použít potravinářský líh, ale koňak či slivovice jsou lepší, uzavřete a nechte 4 týdny odstát. Denně protřepávejte. Pak temně červenou tinkturu sceďte a uchovejte v lednici v uzavřené lahvičce. Při neklidu, špatné náladě, depresích či úzkostech užívejte 2x denně lžičku, ideálně do čaje.

Lidově čarovník, svatojánské koření či kvítí Panny Marie.

Roste na lukách, podél cest či na mýtinách. Sbírá se horní část kvetoucí nati. Využívá se čerstvá i sušená na čaje, tinktury, do oleje, do koupele aj.

Třezalce se přezdívá „přírodní antidepresivum“, protože zvyšuje hladinu serotoninu, tedy nervového přenašeče označovaného jako „hormon štěstí“.

Zlepšuje náladu, zklidňuje, zmírňuje úzkosti a deprese. Prospívá i trávicímu traktu, játrům a žlučníku. Má hojivé účinky, zevně účinně pomáhá na popáleniny, drobná zranění a podobně.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn lékařský

Výrazně vonící bylinka pochází ze Středomoří, ale dá se pěstovat i u nás. Je oblíbená zejména jako koření, nicméně zároveň jde o účinnou léčivku.

Sbírá se celá nať, možno i s květy. Využívá se čerstvá i sušená, do jídla, k přípravě čajů, do koupele aj. Zklidňuje podrážděné nervy a pomáhá lépe se soustředit. Kromě toho má pozitivní vliv na trávení, zlepšuje krevní oběh a posiluje imunitu. Má také výrazné desinfekční účinky, takže se hodí i při zánětech v krku, v dásních, ve střevech či na pokožce. 

Vrbka úzkolistá (Epilobium angustifolium)

Vrbka úzkolistá

Až dva metry vysoká květina, kterou najdete nejspíš na lesních mýtinách nebo nesečených lukách. Snadno se dá pěstovat i na zahrádce. Využívají se především listy, a to čerstvé i sušené k přípravě čajů.

Vrbka odstraňuje pocit psychického napětí, uvolňuje, zklidňuje, pomáhá při usínání a zvyšuje kvalitu spánku. Je účinná proti bolesti hlavy (zejména nervového původu). Má však i protizánětlivé účinky, doporučuje se při průjmech, zevně pro lepší hojení ran, k výplachům při infekcích v uších aj.

Mučenka pletní (Passiflora incarnata) 

Mučenka pletní

Popínavá rostlina s krásnými květy a jedlými plody roste přirozeně v tropických a subtropických krajích. Bez problémů ji však můžete pěstovat v květináči jako pokojovku nebo ve skleníku.

Účinné látky obsahuje celá rostlina, ale ve fytoterapii se nejčastěji využívají jen její listy, z nichž se připravuje čaj. Této léčivce se říká ´přírodní sedativum´, protože skutečně účinně zklidňuje při rozčilení, nervozitě a stresu. Zmírňuje úzkosti, usnadňuje usínání a navozuje kvalitní spánek.

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Šanta kočičí

Přezdívá se jí „kočičí kokain“, protože se v ní kočky rády válejí a poté usnou.

Rada nejen pro kočku

Rada nejen pro kočku

Lžičku sušených květů šanty kočičí rozmíchejte ve 250 ml studené vody, přiveďte téměř k varu a nechte 15 minut odstát. Pijte při úzkostech, rozladěnosti, nervozitě. Sušenou šantu můžete také zašít do plátěného sáčku, přidělat k němu bambulku či rolničku a dát na hraní vaší kočičce. Bude nadšená.

Najdete ji v trsech na vlhčích místech a kolem vody. Sbírá se kvetoucí i nekvetoucí nať nebo jen květy, které se po usušení užívají k přípravě výluhů, do koupele a podobně.

V minulosti lidé sušenou šantu i kouřili, ale to nedělejte. Má totiž mírně halucinogenní účinky, takže to s ní nepřehánějte. V přiměřeném množství zlepšuje náladu, zklidňuje a navozuje spánek. Působí příznivě i na trávení, pomáhá při kašli a dokonce i při menstruačních bolestech.

Mařinka vonná (Asperula odorata)

Mařinka vonná

Mařinkové uspávací mléko

Uspávací mléko

K večeru zahřejte čtvrt litru mléka, ale nevařte ho. Rozmíchejte v něm 1 lžičku sušené mařinky vonné a 1 lžičku medu. Nechte 2 hodiny odstát, pak sceďte, pomalu vypijte a šup do postele.

Výrazně vonící bylinka se lidově nazývá asperulka, valdmajstr, drobňava či svízel voňavý, ale nespleťte si ji se svízelem lesním, který je tmavší a nevoní vůbec. Mařinka roste v listnatých lesích a na pasekách.

Sbírá se celá nať těsně před rozkvětem, tedy na přelomu jara a léta, a využívá k výluhům. Pomáhají při nespavosti, bušení srdce, vyčerpání, psychickém vypětí, přepracování i „hysterických záchvatech“.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kozlík lékařský

Lidově se mu říká baldrián, kočičí kořen či odolen. Roste na vlhkých loukách či mýtinách, kolem vody. Sbírají se oddenky, a to buď v květnu před rozkvětem, nebo nebo po kvetení, tedy v srpnu a v září. Očištěné se suší a připravují se z nich čaje, tinktury aj.

Kozlík pomáhá ke zklidnění, proti stresu, nervozitě, úzkostem a přepracování. Díky tomu navozuje spánek, působí ale také proti bušení srdce a bolestem hlavy psychického původu. Doporučuje se i pro lepší trávení, proti nadýmání, křečím a klimakterickým potížím.

Bukvice lékařská (Betonica officinalis)

Bukvice lékařská

Polštářek na dobrou noc

Polštářek na dobrou noc

Z bavlněné látky, nejlépe z biobavlny, si ušijte polštářek a naplňte ho sušenou natí bukvice lékařské. Měla by být uvnitř dost upěchovaná, takže jí budete potřebovat poměrně hodně, na menší polštářek nejméně půl kila.

Lidově se jí říká chlupatá bylina. Roste spíše v nížinách, v teplejších hájích či na pasekách. Sbírá se nať na počátku kvetení, což bývá v červnu, ta se suší a připravuje se z ní čaj.

Používá se hlavně na spaní, ale také proti depresím, nervozitě i pro zklidnění při náhlém rozrušení.

Kromě toho snižuje krevní tlak, pomáhá při kašli, doporučuje se při chorobách ledvin a na revma. Má hojivé účinky a zevně se hodí na drobná zranění. Diskutuje se o jejím příznivém vlivu při nádorových onemocněních.

Andělika lékařská (Archangelica officinalis)

Andělika lékařská

Zklidňující víno

Zklidňující víno

Asi 4 lžíce sekaného kořene anděliky lékařské zalijte 0,7 l kvalitního červeného vína. Nechte v lednici dva dny odstát. Při stresu, žaludeční nervóze či nespavosti si dávejte 1 dl před večeří. Rozhodně ne víc. Kdo má možnost si zdřímnout po obědě, tak i před ním.

Je známá také pod názvem děhel. Dorůstá až do výšky přes dva metry a vyskytuje se na vlhčích loukách či na rumištích. Sbírají se semena, nať, květy i kořen na přípravu čaje, tinktur, likérů, přísad do koupele či koření do jídla.

Užívá se pro zlepšení nálady a proti nervozitě, záchvatům vzteku a hysterii. Má celkově příznivý vliv na trávicí ústrojí a pomáhá při žaludeční neuróze a nadýmání. Kromě toho se doporučuje i na revma, při kašli, při zánětech ústní dutiny a pro zmírnění křečí.

Karbinec evropský Lycopus europaeus)

Karbinec evropský

Tato léčivka roste podél vod, v mokřadech, na vlhčích loukách. Sbírá se kvetoucí nať, která se suší a používá k přípravě čajů.

Je účinná především proti úzkostem, depresím, pro snazší usnutí a kvalitnější spánek. Také napomáhá stabilizaci srdečního rytmu, což je v přímém vztahu s psychickým stavem, takže může být i součástí léčby tachykardie.

Prospívá také při kašli a infekcích dýchacích cest. Má vliv i na hormony štítné žlázy, k tomu účelu ji ovšem lze užívat jen po konzultaci s lékařem.

Routa vonná (Ruta graveolens)

Routa vonná

Přezdívalo se jí „bylina milosti“, protože údajně pomáhala soudcům i uvězněným, pravděpodobně proti stresu. Je to půvabná květinka, atraktivní pro motýly a můžete si ji pěstovat na zahrádce.

Sbírá se kvetoucí nať, která se využívá čerstvá i sušená do pokrmů, k přípravě čajů, olejů, do koupele aj. Zvyšuje odolnost vůči stresu, uklidňuje při akutním rozčilení, má analgetické účinky, takže zmírňuje bolesti. Podporuje trávení, doporučuje se při plynatosti. Vhodná je i při revmatismu, dně, ischiasu.