Tablety s chlorem nejsou jediná varianta k udržení čistého bazénu

Tablety s chlorem nejsou jediná varianta k udržení čistého bazénu | foto: Profimedia.cz

Alergie na chlor v bazénu má řešení: nahradí ho sůl, kyslík nebo brom

  • 12
Mnoha lidem je chlor v bazénu nepříjemný. Štípe do očí, někdo má dokonce alergii. Lze ho ale nahradit. Je to ovšem dražší.

Množství chloru

Pravidelným měřením zjistíte koncentraci chloru a speciálními přípravky ji zase urovnáte na správnou hladinu mezi 0,3 až 0,5 mg/l. Řešením může být i automatický dávkovač, který čidlem rozpozná, kdy je potřeba chlor dávkovat.

Běžná bazénová chemie se bez chloru neobejde, a pokud se voda správně udržuje, neruší ani typický chlorový zápach. Na rozdíl od veřejných bazénů je ho totiž v tom zahradním podstatně méně.

Pokud ale přesto nesnášíte ani stopu chloru, anebo vaše tělo dokonce při kontaktu s touto látkou protestuje, neznamená to vzdát se zahradního koupání. "Alergii na chlor zjistit nelze, ale samozřejmě se u některých lidí vyskytuje," potvrzuje alergoložka Blanka Haindlová. "Obvykle se projevuje začervenáním pokožky, svěděním, zarudnutím očí."

Existují způsoby, jak množství chloru ve vodě minimalizovat, například pomocí kyslíkové nebo bromové chemie.

Kyslík

Pokud jste na chlor alergičtí, zkuste výrobky na kyslíkové bázi. Některé ale nelze kombinovat s chlorovými, proto je při jejich použití nutné pořídit si celou řadu pro tento způsob údržby vody včetně speciálních testerů na hladinu O2 a pH. A od jara začít právě s nimi.

To, že se nemají kombinovat s chlorem, ovšem neznamená, že byste nemohli na jaře napustit bazén běžnou vodou z řádu. Ta sice také obsahuje stopu chloru, nicméně jen ve velmi malém množství. Nemožnost kombinace s chlorem se uvádí spíše pro případy, že by někdo chtěl uprostřed sezony vyměnit jeden způsob za druhý a do běžně zachlorovaného bazénu by aplikoval kyslíkovou chemii.

Údržba bazénu bez chloru vás vyjde přibližně 4x dráž. Zaplatíte víc za samotné přípravky, dále je také potřeba větší množství chemie, aby bazén zůstal čistý.

Kyslíková chemie se používá také na údržbu malých dětských bazénků bez filtrace nebo pro whirlpooly.

Brom

Tato bezchlorová technologie se používá především do whirlpoolů, v zahraničí i do bazénů a u nás zatím patří mezi méně obvyklé. "Výhodou bromové chemie je především její účinnost v teplé vodě. Brom ji udrží přes vyšší teplotu čistou. Hodí se do menších bazénů a vířivek," doporučuje Magdaléna Nečasová z firmy M+H, Míča a Harašta, specializující se na bazénovou chemii. Bromem lze také zcela nahradit chlor, to je další šance pro alergiky. Ve srovnání s chlorovými přípravky jsou ty s bromem více stabilní a méně zapáchají. Za kilogram dezinfekce se v přepočtu zaplatí asi o 100 korun víc.

Přechod z chlorové chemie na bromovou je snadný. Místo chlorových tablet se začnou dávkovat bromové briketky. Při opačném přechodu z bromu na chlor se musí voda z bazénu odpustit a naplnit čistou, dokud není obsah bromu pod 0,2 ppm, což velmi orientačně odpovídá 0,2 mg v litru vody.

Kyslíková bomba

V poslední době se ve zvětšené míře voda dezinfikuje i metodou okysličení. Zařízení se vloží do oběhu vody za klasickou pískovou filtraci. Odborníci ho doporučují zvláště pro vnitřní bazény, kdy by nepříjemný zápach chloru mohl vnikat do ostatních částí domu. Toto zařízení se zapíná jen občas, aby šokovou metodou zničilo případné choroboplodné zárodky.

Ozáření UV lampou

Voda je v tomto případě ještě před vypuštěním do bazénu vystavena záření z nízkotlaké UV-C lampy. Její žárovky vysílají ultrafialové záření, které vodu zbaví všech bakterií, virů a jiných mikroorganismů a zabraňuje jejich množení. Zároveň by měla bazén zbavit typického chlorového zápachu.

"Voda se pumpuje přes zařízení, prochází nerezovou trubicí a zde je ozářena ultrafialovým zářením. Poté se vrací zpět do bazénu. Člověk tedy do kontaktu se zářením nepřijde," vysvětlila Nadja Bejdáková z firmy TP plus CL, která se zabývá stavbou bazénů i s příslušenstvím.

UV lampa dokáže snížit dávkování chloru o 70 procent. Cena záleží na velikosti bazénu, za lampu na střední bazén zaplatíte od 16 000 Kč. Životnost lampy uvádí výrobce 9 000 hodin.

Sůl nad zlato

Tato metoda se rozšířila v Austrálii, kde i v nepříznivých klimatických podmínkách udržuje vodu čistou a bez řas. Sůl se ve vodě rozloží na plynný chlor, kyslík a ozon. Cyklus se stále opakuje, úbytek soli je tedy velmi malý. K této desinfekci potřebujete mořskou sůl a elektronický řídicí systém.

Nemusíte se ale bát, že ze sladkovodního bazénu uděláte moře. Koncentrace soli v moři se pohybuje kolem 3,5 %. Doporučuje se množství 5 kg na 1 kubický metr vody, dosáhnete pak salinity od 0,5 % (čili menší než hladina soli v slzách). Kovové části, jako je například zábradlí, se solí samozřejmě reagují, lze je ale ošetřit speciálním přípravkem, který zabrání korozi. "Když si vezmete střední zahradní bazén o třiceti kubících, tak se s cenou kompletního zařízení vejdete do 30 tisíc korun, spotřeba soli je během sezony zanedbatelná," říká Vladimír Suchý z firmy Eurocenter Trygon Pacific International. To sice znamená náklady navíc, ušetří se ale za chemii, takže by se náklady měly podle výrobce vrátit do pěti let.

Dezinfekce ozonem

Ozon ničí mikroorganismy mnohem rychleji než chlor. Patří tedy k nejsilnějším dezinfekčním prostředkům, zároveň je ekologicky nezávadný. Ozon je ale v plynném skupenství toxický. Proto se tento způsob desinfekce nehodí pro běžného majitele bazénu, používají ho ale lázně nebo velké bazény, občas se najde i ve vybavení whirlpoolů.