Autor s krásným potočákem

Autor s krásným potočákem | foto: Archiv časopisu Kajman

Na pstruhové zahájení se chystají davy. Jak mezi nimi uspět

  • 3
Mnoho rybářů už pěkně svrbí ruce, zahájení pstruhové sezony se blíží. Každoročně se u nás koná 16. dubna a protože to letos vychází na neděli, dá se čekat, že u vody bude přeplněno. Přinášíme pár rad, jak být připraven.

Při pstruhovém zahájení je u vody vždy hodně rybářů, ale to letošní vychází na neděli 16. dubna. Víkendový termín navíc následovaný státním svátkem v podobě Velikonočního pondělí naznačuje, že davy budou letos u našich pstruhových vod podstatně větší než obvykle.

Pokud chcete mít jistotu, že na svém oblíbeném místě budete první, vyražte k vodě raději výrazně před šestou hodinou ráno, kdy můžete provést první nához. V dubnu se na pstruhových vodách tradičně chytá do 20 hodin. V květnu si budou moci rybáři hodinu přidat a chytat do 21 hodin

Zbylo něco po kormoránech?

Zima byla letos jak má být, ale to také znamenalo, že po delší době byly zamrzlé stojaté vody a větší řeky. Kormoráni, kteří v zimě drancují naše vody, tak byli nuceni přesunout se na proudné pstruhové bystřiny, protože ty jen tak nezamrzají.

Tipy pro lovce

Pokud byste se chtěli odlišit od konvenčních nástrah, přinášíme několik tipů.

  • Nástrahy z peří
    Zasvěcení pstruhaři vědí, že pstruzi mají zvlášní slabost pro nástrahy z peří. Je jedno, jestli takové nástrahy používáme na vláčecím, nebo muškařském prutě. Fantastickou nástrahou z peří jsou při muškaření streamery, při přívlači jigstreamery a hauzerovo peří i v těch nejbláznivějších barvách.
  • Nebojte se větších nástrah
    Při lovu pstruhů se u nás obvykle používají velmi malé nástrahy ve velikosti 0,5–3 cm. Přitom v zahraničí je použití větších nástrah na pstruhy velmi běžné. Vyplácí se to, hlavně pokud se zaměřujete na větší ryby. Pak se nebojte používat i nástrahy o velikosti 5–10 cm. Skvělé jsou například plandavky.

Nástrahy z peří

Realistické nástrahy

  • Realistické nástrahy
    Pstruh je ryba, pro niž je při lovu významný zrak. Proto se vyplatí, když budou vaše nástrahy co nejpodobnější jejich přirozené kořisti. Skvělé jsou například imitace vranky. Ale pstruzi jsou také kanibalové. Nejlepší nástrahou na pstruhy je tedy někdy pstruh.

Nepochybně tu způsobili mnoho škod a mluví se o tom, že jsou některé řeky opět prázdné. Reálný stav zjistíme až po pstruhovém zahájení. Jisté je to, že na některých tocích ani tradiční jarní vysazování pstruhů situaci nezachrání. Některé řeky třeba naopak překvapí.

Bez protihrotů

Z hlediska pravidel lovu sílí tlak na použití háčků bez protihrotů, což je jedině dobře, neboť je to pro pstruhy šetrnější. Někde jsou dokonce „BL háčky“ povinné. Například severočeští rybáři přikazují: „Muškařské nástrahy mohou být opatřeny pouze háčky bez protihrotu nebo upravenými háčky se zamáčknutým protihrotem. Při lovu přívlačí mohou být nástrahy vybaveny pouze jednoháčky až trojháčky bez protihrotů nebo upravenými háčky se zamáčknutým protihrotem, vyjma nástrah nad 10 cm, které mohou mít i háčky s protihroty.“

Nástrahy

K nejúčinnějším vláčecím nástrahám na začátku pstruhové sezony patří rotační třpytky, plandavky, hauzerovo peří, někdy i woblery a gumové nástrahy, jako jsou nymfy, smáčky, kopýtka a další.

Pro muškaře bývá zahájení o lovu s nymfami a příležitostně se streamery. Suchá muška bývá většinou zajímavá až od května, kdy se rojí více chrostíků a jepic.