Rybník vznikl společně s pivovarem na přelomu let 1897 a 1898. Jeho funkce byla velmi důležitá, sloužil k výrobě ledu a chlazení piva. "Na konci zimy se obří kvádry ledu z rybníka přenesly do pivovarského sklepa, aby tam v letních měsících byla co největší zima a uvařené pivo vydrželo co nejdéle," vysvětlil manažer balení a také pamětník pivovaru Jaroslav Kozelský.
Když led nahradila moderní chladící technologie, rybník zůstal a slouží například jako protipožární nádrž. "Naši zaměstnanci v minulosti do rybníka nasadili nejrůznější ryby. Mimo jiné také kapry a sumce. Čas od času provedeme jejich výlov. To, že máme v našem rybníce rybu s parametry žraloka, nikdo z nás netušil," říká Jaroslav Kozelský.
Dlouhý boj se sumcem svedl zaměstnanec údržby Jan Famfulík. "Trval tři čtvrtě hodiny. Měl obrovskou sílu. Když jsem sumce z vody vytáhl, pochopil jsem proč," poznamenal Famfulík a potvrdil, že pivovarský sumec je zatím jeho největším rybářským úlovkem. A stěží ho ještě někdy překoná.
"Je to bezpochyby největší rybářský úlovek ve stopatnáctileté historii našeho pivovaru," dodal Kozelský.
Zatímco menší ryby se po výlovu vrátily do vody, sumce čekal neblahý konec. "Věděli jsme, že nám jeden ze sumců požírá kapry a je asi větší. Proto bylo předem rozhodnuto, že pokud na takového sumce narazíme, do vody ho již nepustíme, abychom dovolili přežít jiným rybám," objasnil Famfulík.
Sumec, který "pamatoval" prezidenta Gustáva Husáka a v ostravských poměrech mocného komunistického krajského šéfa Miroslava Mamulu, na závěr skončil na talířích rybí hostiny zaměstnanců pivovaru.