Ryby spláchnuté povodní se už nazpět nevrátí, jezy to neumožňují

aktualizováno 
Část ryb uhyne v jezerech, která se vytvoří na zaplavených loukách a polích, část ryb odplave po proudu. Jsou splaveny do nižších partií toku a rády by se po opadnutí velké vody vrátily zpět na své původní stanoviště, což jim bohužel většina našich jezů a přehrad neumožní.

Majitel domu v Jemníkách u Mladé Boleslavi našel na dvoře amura. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Pro Český rybářský svaz znamená povodeň jistě určité škody. Povodní budou zasaženy některé líhně či rybochovná zařízení, místy může při extrémní povodni dojít k odnesení velkého množství bentosu, tedy vlastně potravní základny ryb," vypočítává ichtyolog Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.

Podle něj nicméně povodeň přináší i pozitiva. Dochází k přirozenému formování koryta toku, vzniku tůní, které se stanou úkrytem ryb před predátory, a při nízkých průtocích dojde k vytvoření nových štěrkových lavic, které poslouží k výtěrům litofilních druhů, dochází i k odhalení kořenů stromů, které opět mohou posloužit jako úkryty i třecí substrát.

Zároveň ale přiznává, že jsme si to způsobili sami. "Byli jsme to právě my, lidé, kteří v Čechách začali pěstovat obilí – původně stepní trávy – a vytrvale jsme vysoušeli mokřady a bažiny, kde nám obilí nerostlo. Byli jsme to my, kdo kácel původní lesy, schopné díky vazbě mezi stromy, houbami a mechy zadržet větší množství vody než jakákoliv přehrada. Zastavěli jsme rozsáhlé plochy, z kterých teď odtéká voda nikoliv postupně, nasávána a zadržována rostlinami, ale rázově, vedena v potrubích," říká.

Pole jsme spojili do rozsáhlých celků bez remízků, které by zadržely splachovanou ornici. A napřimujeme koryta potoků a řek, není tedy divu, že korytem voda prolétne jako blesk a níže po proudu udeří s trojnásobnou silou.

Souhlasí s ním i aktivní rybář a šéfredaktor rybářského časopisu Kajman Radek Filip. "Ke ztrátám na rybách dochází po vyplavení do luk a polí s následným poklesem hladiny. Tyto ryby bývají zabity a snědeny lidmi, nebo umírají udušením. Jenom málo z nich najde tůň, která si drží vodu celoročně. Pokud chce někdo rybám pomoci, měl by se snažit přenášet právě tyto ryby zpět do revíru. Mnoho ryb je rovněž pomláceno (například po propadu přepadem přehrady) nebo udušeno bahnem," popisuje.

Vzhledem k tomu, že podobná povodeň proběhla nedávno, lze vysledovat, že následky budou podobné jako v roce 2002. Tehdy se výrazně změnila druhová obsádka některých revírů.

Například na dolním Labi po roce 2002 výrazně přibylo sumců, dočasně ubylo bolenů, kteří byli vyplaveni do Německa. Bezprostředně po povodni tu přibylo candátů, kteří se ovšem brzy vytratili (možná pod vlivem změny sedimentu dna).

Jsou ovšem i revíry, které si "polepšily". Takovým příkladem je Orlík, kde skončilo mnoho kaprů z jihočeských řek a rybníků.

Obecně se dá říci, že povodeň nejvíce zasáhne křehké populace ryb na horních a středních tocích řek. Ryb může přibýt na místech, kde nalezly klidnější vodu, například ve slepých ramenech, pískovnách spojených s řekou, tůních v lukách, přehradách či některých rybnících.

Autor:
  • Nejčtenější

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Fascinující trávy udělají vaši zahradu krásnou i na podzim a v zimě

Jejich nádherná květenství a elegantní pohyby stébel ve větru nás mnohdy doslova okouzlí. Už to je důvod, proč se...

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Couvající pštros a zvracející moucha. Poznejte netušená tajemství zvířat

Už jste viděli pštrosa couvat? Tak to jste asi spali a něco se vám zdálo, protože to tato zvířata neumějí. A víte, že...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zákaz srkaček, háku i míra na okouny. Nová pravidla při lovu ryb

Rybářský řád se každý rok nějakým způsobem mění. Většinou jsou to změny kosmetické a nejinak je to i v řádu pro revíry...

Rybáři čekají náhrady za škody způsobené kormorány, řeky to však nepoznají

Produkční rybáři by mohli dostat náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Počítá s tím poslanecká...

Čeští rybáři vyhráli prestižní závod v lovu dravců. Teď vyzvou hvězdy z USA

Výjimečný úspěch se povedl českým rybářům Radkovi Filipovi a Martinu Štěpkovi. Dokázali zvítězit na jednom z...

Třeboňský kapr slaví osmdesát let. Otcem byl rybníkář Josef Šusta

Třeboňský kapr je označení známé už přes sto let. Patrioti tvrdí, že jde o klenot jižních Čech. Letos slaví výročí –...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz