Rybaření je styl života, který bych za nic nevyměnila, tvrdí rybářka.

Rybaření je styl života, který bych za nic nevyměnila, tvrdí rybářka. | foto: Casnaryby.cz

Rybaření je styl života, který bych nevyměnila, říká kaprařka Šárka

  • 11
Opravdu aktivních rybářek u nás není mnoho. Šárka Kaucká je jednou z nejuznávanějších rybářek na zdejší scéně a patří do rybářského týmu Mikbaits. Jaká strategie se jí při lovu vyplácí a čemu věří při lovu nejvíce?

Šárko, stále častěji se na sociálních sítích objevují tvé fotky s moc pěknými úlovky kaprů. Kterých úlovků si vážíš nejvíce a proč?
Úlovky na sociálních sítích mám již delší dobu, spíš si jich jen nikdo nevšímal. Vážím si každé ryby, ať má jakoukoliv velikost, ale člověku v srdci samozřejmě zůstane jen pár ryb, které si pamatuje. Jednou z nich je labský mohykán, kterého se mi podařilo dostat na podložku letos v květnu. A důvod je jediný – Labe mi několik let nepřálo, a to ať už to bylo v kaprařině, vláčce nebo feedru. Takže tuto rybu beru jako dar od svatého Petra.

Takže se nevěnuješ pouze kaprařině, ale také dalším technikám?
Teď už pouze kaprařím. Dříve jsem hodně vláčela, ale moc se mi nedařilo a navíc mě bolely nohy. Kaprařina mi vyhovuje – vše si pěkně nachystat a čekat. I když kdo se mnou u vody byl, ví, že já pořád něco dělám. Nevydržím chvíli v klidu.

Jaká je tvá oblíbená kaprová montáž na stojatou vodu a například na Labe? Kterému prvku montáže věnuješ největší pozornost?
Největší pozornost věnuji výběru návazcové šňůrky a háčkům. Návazcový materiál vybírám podle podmínek vody. Na stojatou vodu používám kratší návazce - takzvaný D-ring a trochu si s nimi hraju. Ráda chytám na samotné pop up, takže tento typ návazce se k tomu sám nabízí. Na Labe je to klasika, žádné zkoušení. Ztužená šňůrka od Krystonu Quick Silver Gold a pořádný háček.

Na jaké formáty nástrah lovíš teď nejraději a které příchutě boilies se ti v letních měsících nejlépe osvědčily?
Nejraději mám samotné pop up žluté barvy, kde se mi jako příchuť osvědčil ananas, zrající banán a pampeliška. Co se týče samotného boilies, v letních měsících používám výhradně masové příchutě. Nejraději mám G2 v soli, kterou používám buď samotnou, nebo spolu s pop up. Opět záleží na místě, kde chytám.

PVA

Zkratka pro polyvinylalkohol – ve vodě rozpustný syntetický polymer. Zatímco v rybařině je známý jen několik málo desítek let, hojně a mnohem déle se využívá v textilním průmyslu, ale také v chemickém, stavebním (např. manipulace s organickými rozpouštědly), farmaceutickém průmyslu (např. potahování tablet) či v potravinářství (konzervace).

Dáváš přednost lovu čistě ze dna, nebo naopak raději zvedáš nástrahy plovoucími boilies, dumbles a podobně?
Je to opravdu podle toho, kde chytám. Na stojaté vody nástrahu zvedám, na tekoucích vodách chytám jen ze dna.

Jsi příznivkyní výrazného dipování a boosterování, nebo raději lovíš na „suché“ koule?
Jsem rozhodně příznivkyní dipování a slimování, popřípadě obalování v pastách. Ale když si mám vybrat, kouli pořádně nadipuju a obalím ve fluo slimu. To samé dělám i s PVA, které používám při každém náhozu či závozu.

Jak dlouhé výpravy se ti letos daří realizovat? A na jaké typy revírů?
Na delší výpravy jezdím především v zimě nebo brzy zjara. V létě se moc často k vodě neutrhnu kvůli práci. Většinou to řeším jen rybařením přes noc a jedu zrovna tam, kam mám chuť. Na co se letos chystám ještě s jednou kolegyní rybářkou, je chytání na Vltavě na náplavce, ale času je opravdu málo, tak snad nám to vyjde...

Lovíš pouze na svazových vodách, nebo vyrážíš i na soukromé revíry? V jakém poměru a proč?
Lovím jak na svazovkách, tak na soukromých revírech. Na soukromou vodu jedu přibližně 2× za rok na víkend, takže svazovky jednoznačně převažují. Na soukromých vodách máte klid a chytáte nonstop. Teď jsem se například vrátila ze soukromé vody v Hostimi. Kouzelná příroda pět let nedotčená, všude skály a spadané stromy do vody. A důvod? Byla jsem pozvána jedním z majitelů, se kterým jsme přáteli. A nebyla to špatná volba. Krásně jsem si zachytala, zažila spoustu legrace, poznala nové tváře a velmi ráda se tam vrátím.

Jak tě ovlivňují nové trendy a technologie při lovu kaprů? Používáš echolot nebo třeba dálkově ovládaný zakrmovací člun?
Nové trendy samozřejmě sleduji a těším se vždy, když vyjdou na trh. Ale že bych musela mít každou novinku, to asi ne. Echolot používám, pokud jedu na novou neznámou vodu. Zakrmovací člun nepoužívám. Razím teorii K vodě co nejméně věcí.

Máš nějakou oblíbenou strategii co se vnadění týče?
Vnadění přizpůsobuji délce vycházky k vodě. Pokud jedu na chvíli, používám jen PVA a boilies, které do vody vpravím pomocí kobry. Na delší vycházky vnadím partiklem nebo naboostrovaným boilies peletami. Asi jedinou opravdovou strategii, kterou mám, je používání PVA – buď pásky, nebo punčošky, a to nejen z důvodu vnadění. PVA vnímám především jako ochranu montáže před zamotáním.

Kaprařek, respektive aktivních rybářek obecně je stále pomálu. Máš nějaké vysvětlení, proč tomu tak je? A doporučila bys ženám tento koníček?
Spousta žen, když se řekne slovo ryby, si vybaví rybí sliz, komáry a všelijakou havěť. Když jsem v dámské společnosti řekla, že jedu na ryby, padla jako první otázka A kde se myješ? A kde spíš? Pak jsou samozřejmě ženy, kterým se v přírodě líbí a i u vody si můžete udělat pohodlí. Rybařina jako koníček donedávna patřila jen mužům a je těžké se prosazovat v kolektivu plného mužů. A proto to spousta žen raději vzdá dopředu. Jen se zapomíná, že nechytáme proto, abychom byli lepší než ten či onen, ale proto, že nás to baví a že je to náš styl života. Styl, který bych již nevyměnila. Doporučila bych jim vyzkoušet to a jak se říká: Ochutnáš a již není cesty zpět.

Původní článek byl převzat z rybářského serveru Čas na ryby a byl redakčně upraven.