Blíží se sezona lovu dravých ryb. 10 tipů před zahájením rybářských hodů

  • 1
Sezona lovu dravců startuje již 16. 6. Je načase překontrolovat nářadí, přebrousit háčky, doplnit zásoby, dokoupit novinky a třeba se přiučit i pár nových věcí.

V následujících odstavcích je spousta tipů, rad a zkušeností. V rybařině je stále co se učit, novinek přibývá, proto vás s některými rádi seznámíme a pokusíme se vysvětlit, jak na to.

1. Pruty a navijáky

Pruty a navijáky musí sedět v ruce.

Jednou z nejdůležitějších věcí je správné náčiní, se kterým budeme lovit. Musíme mít na paměti, že se jedná o aktivní lov, proto je důležité volit náčiní co nejlehčí a nejpříjemnější do ruky. Přívlač má mnoho kategorií, které se nejčastěji člení podle gramáží nástrah a druhu ryb, které chceme lovit. Můžete jít na pstruhy s jemným náčiním, ale na lov sumců je zapotřebí mnohem těžší výbava.

Pro lov pstruhů, okounů či tloušťů doporučujeme pruty s vrhací zátěží okolo 3-15 g i méně. Za klasické vláčecí proutky zaměřené na candáty, štiky či boleny bychom považovali ty okolo 20-40 g. U lovu větších štik a sumců je dobré nic nepodceňovat, jelikož se chytá převážně s většími nástrahami, doporučujeme proto mnohem tvrdší náčiní.

Samozřejmě jsou také důležité délky prutů. Volí se podle toho, kde budete nejčastěji rybařit. Na lov z lodě se používají kratší pruty obvykle do 2,25 metru. Zato při lovu ze břehu pruty delší, určené k dalekým náhozům.

Z hlediska stylu jsou pruty u nás klasické, na které se používají smekací navijáky, nebo ty, které se osazují multiplikátory, zvanými též baitcast. Velikost navijáku se volí nejčastěji podle prutu.

Další z aspektů je rychlost převodu. Rychlejší převod se doporučuje na lov pstruhů, bolenů či lovu s gumami. Pomalejší převod je vhodnější na větší nástrahy, které ve vodě mají větší odpor. U navijáků zaměřených na větší druhy ryb je velmi důležité myslet na kvalitu brzdy. Obojí by mělo být vhodně sladěno a splňovat funkčnost při lovu určitých druhů ryb či stylu rybaření.

2. Batoh, taška, vesta nebo ledvinka

Podle vycházky se snažíme i vybrat vhodné zavazadlo. Pokud budeme u vody jen krátkou dobu či se hodně pohybovat, je zbytečné sebou těžkou tašku přes rameno.

I my bychom měli dodržet nějaký „dress code“. Není nic hezkého na tom, když potkáte vláčkaře s IKEA taškou přes rameno. Nemusíme kupovat drahé a značkové zavazadla, ale měli bychom splynout s přírodou, kde se pohybujeme.

Rostoucí pojetí lovu zvané „street fishing“ si naopak zakládá na moderních batozích, taškách i oblečení. Pokud se chystáme na celodenní výlet k vodě s hezkou procházkou, nevolte těžkou tašku přes rameno. Zredukujte výbavu, přihoďte svačinu a dostatek pití. To vše by se nacházelo v nějakém pohodlném batohu.

Je dobré mít vestu, ledvinu či „chest-pack“ ve voděodolné úpravě. Musíme počítat s koupelí. A nebo drahé věci (mobil, fotoaparát, peněženka...) zabezpečit vhodným obalem.

Ve vodě pozor na zbytečné přetížení vesty i ledvinky. Stačí pár krabiček nástrah, lahev s vodou a už si nebudeme lov užívat. Velká taška s mnoha boxy je dobrá pro lov z lodě, či když chytáme poblíž dopravního prostředku. Pak sebou můžeme mít i více než dva pruty a větší množství nástrah.

3. Vlasec, či šňůra

Šňůru nebo vlasec?

Na toto téma je mnoho názorů i diskuzí. Každý rybář by se měl sám rozhodnout, co mu nejlépe vyhovuje. My preferujeme šňůru, která zajišťuje přímý kontakt s rybou a větší citlivost nejen při záběru.

Její výhodou je síla při zdolávání větší ryby. Je také velmi dobrá při delších náhozech. Vlasec je známý svou průtažností, proto dovolí větší chyby při zdolávání či lehkém narušení třeba o kameny či jiné struktury. Plusem vlasce je i nižší cena.

Velmi rádi však používáme i vlasec, a to například při lehké přívlači u lovu pstruhů. Ti jsou známí bojovností a výskoky a tam nám vlasec pomáhá svou průtažností. Zato například při lovu pod lodí je nutností kontakt s nástrahou, proto je lepší šňůra. Toto téma je velmi individuální a záleží na způsobu lovu.

4. Ideální návazcová montáž

Návazce a pomůcky k jejich tvorbě rádi dáváme do šikovných pouzder.

Nejčastěji používáme jen karabinku s obratlíkem a jako návazec takzvaný fluocarbon. Fluocarbon v silných průměrech (0,50-1 mm) je nejlepší náhrada ocelových či jiných pevnostních lanek. Jeho největší výhodou je menší viditelnost. Má také velkou pevnost, je velmi vhodný proti zamotání a proti oděru.

S jeho pevností mají problém i štičí zuby, proto ho velmi doporučujeme. Za nejlepší spojovací prostředek fluocarbonu s kmenovou šňůrou či vlascem považuji klasický pevnostní spojovací uzel. Tím šetříme nejen očka prutu od nárazu obratlíků či jiné spojovací bižuterie, ale i peníze při utržení.

Ve slabších průměrech je fluorocarbon hojně používán při lovu s gumovými nástrahami. Také může přinést vyšší počet záběrů při pstruhové přívlači, jelikož často chytáme v čistých vodách. Ale i obyčejný čirý vlasec nám může pomoci a navíc si nemusíme dávat takový pozor na vázání uzlů, protože není tak tvrdý a náchylný na poškození při utahování.

5. Brodicí kalhoty

Mirek Vojtek v akci při brodění

Takzvané broďáky jsou výhodou a pro mnohé nepostradatelnou věcí při lovu přívlačí. Toto nepromokavé vybavení umožní dostat se na rybářsky zajímavá místa, která jsou občas i z břehu nedostupná. Mnohokrát pomohly získat zpět drahou umělou nástrahu, pro kterou si dojdeme do vody, nebo zabránit rybě vjet do vázky.

Vždy je velmi důležité mít na paměti opatrnost a myslet na nebezpečí při brodění v hlubších vodách. Za povinnou výbavu při brodění považujeme nůž, který vám může i zachránit život.

Důležitá je také péče o broďáky. Vždy je dobré nechat brodicí kalhoty důkladně oschnout a dobře uschovat. Dávat pozor na možné popraskaní či proděravění od myší a vždy před vstupem do vody kontrolovat jejich stav. Pro začátečníky postačí klasické z PVC, ale pokud to s broděním myslíte vážně, doporučujeme zainvestovat do neoprenů nebo do tzv. „dejcháčů“.

6. Vyprošťovač nástrah (záchranář)

Záchranář si na sebe vydělá velmi rychle.

Toto jednoduché a velmi praktické zařízení je opravdu výhodné pro každého vláčkaře. Pomůže vám vyprostit z hloubky mnoho drahých a oblíbených nástrah, o které byste jinak přišli. Je spousta různých druhů této rybářské pomůcky, kterou seženete v obchodech nebo si ji můžete vyrobit doma.

Mějte na paměti, že vám vždy může ušetřit peníze a špatnou náladu ze ztráty oblíbené nástrahy. Tato pomůcka je mnohem úspěšnější z lodi. Při břehovém lovu se její účinnost snižuje.

7. Podběrák a další pomůcky

Různé podběráky, i zde si musíme dobře vybrat.

Dnes již není na některých místech povinný, ale každý rybář by měl vlastnit kvalitní podběrák vhodný na daný revír a techniku. Pokud budeme brodit vodu, ideální je „rakeťák“. V dnešní době jsou „in“ ty s gumovou či silikonovou sítí, která je naprosto nezraňující, což je ideální na choulostivé lososovité ryby.

Při klasické přívlači musíme být vždy připraveni, že může zabrat trofejní dravec. Proto je vhodná dostatečně prostorná podběráková hlava. V dnešní době je takových podběráků na trhu dostatek. Některé jsou i velmi lehké.

Pokud jdete cíleně na sumce, není třeba podběráku. Ideální je rukavice na sumčí hmat. Tak se vyhneme špatně hojícímu zranění od sumčího kartáče. Další možností jsou vylovovací kleště, ty se dělají z plastu či kovu. Gaf a podobná udělátka bychom si nechali do Norska, případně si je odpustili i tam.

8. Kleště, peán a další bižu

Kleště, peán. Na sumcovláčku s sebou peán netaháme, stejně tak na lehkou přívlač pevné kleště. Modrý model vypadá moc pěkně, ale nepřežil jedno překování sumčího wobleru. Doporučujeme nekupovat, bohužel je to navoněná bída.

Rybářský řád přímo říká, že musíme mít vhodný prostředek k bezpečnému vyháčkování ryby. I zde bychom měli trošku přemýšlet nad výběrem vhodných kleštiček, peánů atd.

Základem je peán. Doporučuji peán s rovnou čelistí vhodný na menší a střední ryby. Ale pokud lovíme s většími nástrahami, je namístě nosit vhodné kleště s delší čelistí. Navíc by měly mít i štípací plošku. Není nic horšího než se napíchnout na trojhák a nedokázat se ho zbavit.

Ovšem zde je třeba varovat před hezkými hliníkovými kleštěmi, které se pyšní hezkým pouzdrem a nápisem, že jsou vhodné i na moře. I jen jedna výměna trojháčků za lepší model kroužku a háčku pro ně mohou znamenat konec a rozklížení (viz foto).

Na trhu je mnoho speciálních vyháčkovacích kleští. Dobrou volbou je nosit peán a například kvalitní nářaďový nůž s kleštěmi, který zastane i další funkce. Nezapomeňte na malý brousek a štipky či nůžtičky na joju. Šňůru neodkousneme a můžeme skončit návštěvou zubaře.

9. Brýle

Polarizační brýle. Dobré je vlastnit dva modely - tmavá a světlá skla. Před nákupem si je určitě vyzkoušejte.

Kvalitní sluneční brýle by měl mít každý. Ochrana očí je však často podceňována. Brýle nás ochrání nejen před slunečními paprsky, ale i před větrem a mechanickým poškozením očí. Díky této pomůcce jsou oči i méně unaveny.

Je dobré vybírat důkladně, aby netlačily a dobře seděly. Nikdo také netouží po bolesti hlavy či neustále orosených sklech potem. Dění pod vodou nám umožní sledovat polarizační filtr. Tato technologie není jen u modelů za x tisíc, ale dají se najít dobré modely v řádu stokorun. Doporučujeme dva kusy brýlí podle podmínek. Na jasné slunné dny tmavší skla a na ranní, večerní nebo zatažené dny světlejší.

10. Šátek a rukavice

Petr Čížek při zdolávání sumce v rukavicích

V dnešní době stoupá obliba multifunkčních šátků. Jsou výborné do horkých dnů, kdy nám u vody hrozí spálení krku. Pokud vane silný vítr, jednoduše šátek přehrneme přes ústa i nos. Jde z něj udělat i potítko na ruku. Oceníme ho i při noční sumčí přívlači, kdy každé bliknutí čelovkou může znamenat mít v nose a ústech několik deka hmyzu.

Říká se, že rukavice jsou pro pár kamarádů zbytečná věc. My máme jiný pohled. Párkrát jsme se vyhnuli nehezkému zranění. Při celodenním vláčení zpevňují ruku a tím pádem i oddalují únavu.

Pokud si je budete vybírat, hlavně ať jsou z nějakého nenasákavého materiálu. Doporučujeme bezprstové modely nebo dokonce model, kde máme odhalený pouze palec, ukazovák a prostředník. Dnes má dost prutů minimalistické sedlo pro nízkou váhu a nejlepší přenos informací skrz blank prutu.

Avšak pot či sliz udělají své a může to být i nepříjemné. Navrch nemáme všichni stejné ruce a co někomu vyhovuje, jinému může dost vadit. Dobré rukavice mohou pomoci.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.


Témata: prut, IKEA, Přívlač