Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Češi jeli do Slovinska chytat vzácné hlavatky, ulovili i záhadného pstruha

Výlet za lovem hlavatek se proměnil v překvapení. Člen výpravy Miroslav Vojtek chytil obřího pstruha, který měřil 94 centimetrů, což lze považovat za životní úlovek. Navíc to byla raritní ryba, druh pstruha se bez analýzy DNA nepodařilo určit.

Gigantický potočák chycený Miroslavem Vojtkem z Westin Fishing týmu | foto: www.westin-fishing.com

Cestovat do zahraničí není v dnešní době lehlé. Musíte mít negativní test na covid, čekají vás kontroly na hranicích. Ani to neodradilo vášnivé české rybáře Miroslava Vojtka, Radka Filipa a jeho bratra Milana Filipa. Odjeli na rybářskou výpravu na hlavatky do zahraničí. 

Jelikož jsou to velmi zkušení rybáři, rozhodli se pokořit největší výzvu, jaká v Evropě je, a to ulovit vzácnou a velmi mazanou hlavatku. Tato ryba se nachází na několika místech v Evropě, nejlepší zemí na její lov je nádherné Slovinsko. Tam se v povodí řeky Sávy nachází slušná populace hlavatek, které jsou rok od roku větší.

Lov říčních královen je tu povolen od začátku prosince do poloviny února. Jejich cílený lov v jiných měsících je ve Slovinsku zakázaný kvůli rozmnožování a ochraně. 

V zimě jsou podmínky pro chytání hlavatek velmi těžké. Mrazivé teploty jsou jen pro ty nejdrsnější, a dostává zabrat rybářské vybavení. Očka prutů každým náhozem zamrzají, vlasce se více opotřebovávají a brodění v ledových horských řekách není jen velmi nepříjemné, ale přímo vysilující.

Hrozila povodeň

I přes špatnou předpověď počasí se rybářští nadšenci rozhodli vyrazit na slovinské řeky a pokusili se ulovit nejnáročnější rybu Evropy. Po osmihodinové cestě zjistili, že situace vypadá velmi špatně a kvůli neustálým dešťům hrozí ve Slovinsku extrémní rozvodnění řek.

Naštěstí Radek Filip už na místních řekách několikrát úspěšně rybařil. Celou výpravu průvodcoval a z předchozích zkušeností se rozhodl počkat na lepší podmínky a zmapovat co nejvíce revírů, kde by bylo možné rybařit. 

Celý jedenáctiminutový film z výpravy za hlavatkami najdete zde:

Po dvoudenním čekání a neustálém projíždění místních řek se nakonec rozhodli jít na to. Druhý den rybáři koupili povolenky a vyrazili na lov. Voda opadla, ale stále byla kalná.

Na ulovení hlavatky je nejlepší doba brzy ráno a večer. Ryba v tuto dobu vyráží na lov a šance se tak zvyšuje. Povolená denní doba lovu ve Slovinsku začíná hodinu před východem slunce a končí hodinu po západu slunce, čímž se čas a šance na ulovení velmi zkracuje. 

Rybáři se proto za tmy vydali velmi brzy ráno na první lovné místo, kterému věřili nejvíce. Byla to velká hluboká tůň, ve které má hlavatka mnoho úkrytů, ale také potravy. 

K tomuto místu bylo zapotřebí se probrodit několik set metrů hlubokým sněhem a za úplné tmy se lesem potichu připlížit k vodě, aby opatrné ryby nevyplašili. Je to velmi vysilující a občas i nebezpečné, ale konečně všichni stáli u břehu krásné tůně a čekali, až budou moci poprvé nahodit.

Milan hned po pár náhozech dostal první záběr přímo pod nohama a měl na prutu hlavatku. Ta se sebou několikrát mrskla a vytrhla si háček z tlamy. Milan nevěřícně a zklamaně vylezl z vody a vzpamatovával se z celé situace. Nikdo z rybářů nečekal, že by první kontakt s rybou mohl přijít tak rychle. Nezbylo než doufat v další záběr. Ten přišel po několika minutách ze stejného místa. 

Expedice byla v podstatě splněna

Tentokrát stálo štěstí na straně Milana, rybu po chvíli dostal do podběráku. Byla to jeho první hlavatka v životě. Přestože to nebyl žádný obr, už byl v podstatě cíl expedice splněn. Úlovek každé hlavatky je  obrovský úspěch celého týmu.

Pomalu se rozednívalo a šance na ulovení „kanty“, jak místní říkají velkým hlavatkám, se stále snižovala. Nezbývalo než nahazovat a věřit v záběr. 

Po několika hodinách mrznutí ve studené vodě bylo na čase změnit místo a trochu prokrvit nohy broděním se ve sněhu. I na dalších místech lovci zůstali bez jediného náznaku útoku ryby. Všichni si alespoň užívali překrásné přírody. 

Místní tyrkysové řeky se zasněženými horami mají své kouzlo, a tak nikomu nevadilo, že ryby o jejich umělé nástrahy nejeví zájem. Vytrvalost a víra je jediné co Mirka, Radka i Milana drželo v naději.

První hlavatka v životě Milana Filipa

První hlavatka v životě Milana Filipa

Po prochytání několika míst, kterým věřili, se rozhodli přejet na jiný úsek řeky. Vrátili se hlubokými závějemi kolem ranního úspěšného místa. Mirkovi Vojtkovi to nedalo a rozhodl se ještě několikrát nahodit a zkusit své štěstí na začátku obrovské tůně. 

Místo hlavatky přišel pstruh

Na třetí nához se mu nástraha zastavila, a tak okamžitě razantně zasekl prut. Hned bylo jasné, že jde o velkou rybu. Ta využívá své hmotnosti a snaží se dostat do divokého proudu a mít tak převahu. 

Díky Mirkovým zkušenostem a kvalitnímu vybavení se rybu podařilo dostat pod kontrolu a nastala týmová spolupráce všech lovců. Jeho kolegové mu běželi na pomoc s velkým podběrákem. Obří ryba udělala několik posledních výpadů a skončila v síti. 

Všichni si mysleli, že je to krásná velká hlavatka, ale při pohledu do podběráku přišlo obrovské překvapení. Místo vysněné hlavatky tam našli  velmi vzácného a hlavně obrovského pstruha s neobvyklým zbarvením.

Tato gigantická ryba měřila 94 cm a po pozdějším detailním zkoumání šlo nejspíše o jezerního pstruha, který migroval do řeky, anebo křížence pstruha obecného a pstruha mramorovaného. Přesně by to určily jen DNA testy. Ty však už nikdo neprovede, protože pstruh putoval zpět do řeky.

V každém případě je takováto velikost raritou. Všichni rybáři měli radost a Mirkovi Vojtkovi se tak povedlo chytit životní úlovek, který podle něj nikdy nepřekoná.

Autor:

Sledujte krmítko v americkém Ohiu živě

  • Nejčtenější

Na malinkém pozemku vykouzlili zelený dvorek jako z nouze ctnost

Soutěž Téměř se rozpakuje svému dlouhé roky opečovávanému miniaturnímu pozemku u domu říkat zahrada, spíš je to zelený dvorek....

Zahradu začali budovat na štěrku průmyslového areálu. Proměny nelitují

Soutěž Před osmnácti lety paní Lenka s manželem koupili středně velký areál na periferii Prahy jako prostor vhodný k jejich...

Proč malí psi bývají agresivní vzteklouni

Premium Drsné chování obvykle čekáme spíš od rotvajlera či pitbula než od čivavy, opak ale bývá pravdou. Právě malí psi do...

Drobné pomůcky při grilovačce zpříjemní práci. Pak si ji můžete užívat

Léto a s ním spojená sezona grilování je ideálním časem na doplnění grilovacích pomocníků. Dokonalá grilovačka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Domácí pastrami na grilu je pro trpělivé. Nakládáte ho skoro týden

Hovězí hrudí naložte už v pondělí a v sobotu budete mít hotovo. Pastrami potřebuje trochu více času, aby bylo skutečně...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Hlavatkový zázrak. Vysněný úlovek měřil přes metr, získali ho všichni

Hlavatka obecná je pro sportovní rybáře jedním z nejžádanějších úlovků. Aby si splnili sen, většinou se za ní musejí...

Čtyři lovné techniky pro začátečníky. Když se rozhodnete rybařit

Rybařina je velmi specifický koníček. Ačkoliv jde většinou o poměrně relaxační záležitost, kterou si oblíbili hlavně...

Češi jeli do Slovinska chytat vzácné hlavatky, ulovili i záhadného pstruha

Výlet za lovem hlavatek se proměnil v překvapení. Člen výpravy Miroslav Vojtek chytil obřího pstruha, který měřil 94...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....