Posledního lososa ulovili v Labi podle pamětníků v roce 1954, v literatuře se datuje poslední úlovek dokonce do roku 1948.
To v Ohři a v Kamenici už se podařilo doložit výskyt lososa úlovky z roku 2004 a 2006, jak se dočtete v předcházejícím článku; o všech třech soudobých úlovcích informoval Tomáš Kava z Českého rybářského svazu.
Snahy o návrat lososů do Čech můžete podpořit i od stolu
Lososi se v Česku pravidelně objevovali až do poloviny 30. let minulého století, jenže stavba střekovských zdymadel a rostoucí znečištění je postupně vyhnaly i z Labe. Na dolní tok Labe se vracejí až v posledních letech, kdy jejich potěr vypouštějí do řeky ochránci přírody na Děčínsku. Někteří z tisíců lososů přežili a začali se vracet.
Na Labi měl štěstí na setkání s lososem až třináctiletý rybář Stanislav Roudenský ze Žandova, který ho vylovil 28. října u Hřenska. "Mladý rybář lovil přívlačí a losos zabral na umělou rybku. Ulovená ryba pak byla šetrně vrácena do řeky a poctivý rybář za odměnu obdrží povolenku pro rok 2011 zdarma," řekl Kava.
Malí lososi jsou vypouštění především na území Národního parku České Švýcarsko, pak táhnou směrem k Atlantskému oceánu. Během podzimu se někteří vracejí zpátky.
Některé zdroje uvádějí, že poslední losos byl v Labi uloven v roce 1954, podle práce Miloše Urycha z Českého rybářského svazu byl ale poslední kilový losos ulovený v roce 1948 u Lovosic. Ještě ve dvacátých letech táhli lososi i do Vltavy a jejích přítoků.
O vrácení lososa obecného do české přírody se Český rybářský svaz snaží už od roku 1998, o 12 let později se zapojila i Správa NP České Švýcarsko. Od roku 1998 vypustili ochranáři a rybáři do Kamenice, Ploučnice a Ohře vždy na jaře celkem více než 2,6 milionu kusů plůdků lososa obecného. Návrat lososů do Labe můžete osobně podpořit zasláním DMS, adoptujete si tak svého lososa, jak se dočtete ve výzvě Jakuba Vágnera k podpoře projektu.