Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Plavané na podzim neodzvonilo. Vyzkoušejte lov se splávkem

Přestože se voda už ochlazuje, můžeme stále nachytat na plavanou celou řadu rybích druhů poměrně blízko břehu. Stačí jen vybrat správné místo a rybám předložit chutnou nástrahu. Pak už je jen otázkou času, než si s jemným vybavením parádně zachytáme.

Nejčastějšími podzimními úlovky na jemnou plavanou jsou plotice, oukleje nebo perlíni. Tyto ryby ve vodním prostředí protahují v obrovských hejnech, takže jestli připlují na naše krmné místo, tak nás čeká velice zábavný lov.

Sledujte video

Podívejte se, jak se ryby bleskově dozvědí, když do vody spadne cokoliv k snědku.

Tyto ryby se i v podzimním období pořád hojně vyskytují na rozlehlých mělčinách, kde intenzivně sbírají potravu, aby si připravily zásoby na krušné chvíle, které se blíží. A proto tam musíme vyrazit i my.

Je dobré hledat takové mělčiny, na kterých najdeme i potopené překážky. V blízkosti potopených keřů, větví či pařezů totiž rybičky hledají úkryt před vodními predátory.

Na druhou stranu můžeme lovit i na mělkých pláních. Ty většinou pokrývají nejrůznější vodní traviny, mezi nimiž ryby najdou chutnou potravu. Problémem je, že na zatopených širokých prostranstvích hůře nalezneme početná rybí hejna, neboť ta se pohybují po obrovském prostoru. Tento problém pak může vyřešit větší množství návnady, se kterou ryby k naší nástraze snáze přilákáme.

Nebojme se krmit

Kvalitní návnada nám zaručuje polovinu úspěchu. Pokud totiž budeme lovit na rozlehlém prostoru, tak šance, že si nějaká ryba všimne naší nástrahy, je poměrně malá. Proto na lovném místě zakrmujeme vhodnou návnadou. Nejčastěji k přilákání ryb používáme krmnou směs. Tyto směsi se vyrábějí v nejrůznějších pachových, chuťových a barevných variantách.

Pachová stopa krmné směsi je velice důležitá. Díky ní totiž ryby přilákáme i z větší vzdálenosti. Kontrastní barva pak pomáhá rybám lépe rozpoznat krmnou směs na tmavém dně.

Důležitá je pochopitelně i chuť a struktura návnady. K přilákání ryb můžeme použít jemné, či hrubé směsi. Ty jemné obsahují drobnější krmné částice, které ve vodním prostředí vytvářejí intenzivní pachovou stopu. Druhý typ směsi má pak hrubší strukturu, ve které nalezneme i větší krmné částice pro větší ryby.

Návnadu rozptylujeme do vodního prostředí následujícím způsobem: Nejdříve s pomocí krmné směsi vytvoříme pruh o délce alespoň 2 až 3 metry. Ze směsi nemusíme dělat nijak velké kuličky, bohatě postačí, když do vody budeme házet drobnější části. Krmný pruh má totiž jediný úkol: vytvořit pachovou a barevnou stopu na dně, která lépe přiláká projíždějící ryby.

Teď přichází na řadu koule, které vyrobíme z krmné směsi. Ty házíme do krmného pruhu do těch míst, kam budeme chtít nahazovat. Koule krmné směsi se totiž ve vodním prostředí rozpadnou a vytvoří intenzivní krmné místo, kde budou ryby intenzivně sbírat potravu. A šance, že si některá ryba všimne i naší nástrahy v blízkosti, je veliká, protože na těchto místech se většinou objeví velice početné hejno ryb.

Co dát na háček

Nejlepší jsou červi. Tato živá nástraha patří při lovu na plavanou k neodmyslitelným klasikám. Červi mají světlé zbarvení, tudíž jsou ve vodním prostředí velice dobře vidět i za zhoršené viditelnosti.

Navíc tato nástraha se na háčku velice svůdně kroutí, což žádnou rybu nenechá v klidu. A v neposlední řadě mají červi specifický pach, který rybám prostě „voní“. Jako nástraha jsou vynikající i proto, že vydrží na háčku velice dlouho. A to i tehdy, kdy jsme na ně už chytili rybu.

Někdy se stává, že rybáři červy nastražují špatně. Důležité je, abychom červa napíchli na háček za zadeček (má na něm dvě tečky). Nesmíme zapomínat na to, že musí mít volný konec („hlavičku“), který má tmavé zbarvení. Zúžená část červa se totiž kroutí, a láká tak ryby. Tuto nástrahu je zapotřebí po každém záběru zkontrolovat. Může se totiž stát, že ryba poškodí červa tak, že z něj vytekl jeho obsah. V tom případě nám na háčku zůstane pouze nevábná bílá hmota, která rybu už příliš nezajímá.

S čím vyrazit

Plavačkové vybavení volíme podle aktuálních podmínek u vody. Pokud se rybí hejna vyskytují dále od břehu, pak saháme po delším prutu, se kterým nahodíme splávek do větší vzdálenosti.

Jestli se ryby zdržují pod převislými stromy či keři, pak chytáme na kratší pruty. S nimi se nám bude pod hustými porosty mnohem snadněji manipulovat při nahazování i zdolávání ryby. Může nastat i situace, kdy se ryby zdržují v těsné blízkosti břehu. V tomto případě můžeme sáhnout po plavačkovém biči. Tato jemná udice nám při zdolávání každé ryby nabídne skutečný rybářský požitek.

Co se týče použití vhodné montáže, tak tu volíme podle panujících podmínek. Při lovu na otevřeném prostranství, na kterém není velký výskyt překážek, můžeme využít klasickou montáž na plavanou.

S tvarem splávku si nemusíme příliš lámat hlavu, neboť na stojatých vodách se jen zřídkakdy setkáme s výraznějším proudem. Velkou roli ovšem hraje gramáž splávku. Pokud totiž potřebujeme lovit dále od břehu, pak pochopitelně volíme těžší splávek, se kterým pohodlně nahodíme. Jestli se chystáme lovit ryby spíše v blízkosti břehu, tak nám bohatě postačí lehký splávek.

V případě, že lovíme na zarostlém úseku revíru, na němž se navíc vyskytují i převislé větve stromů či keřů, tak navazujeme průběžnou montáž na plavanou. Tato montáž nám nabízí velice pohodlný rybolov, zejména pak při nahazování, i v takto nepřístupných místech, protože průběžná montáž není tak dlouhá.

Tento výrazný rozdíl pocítíme zejména při lovu na zarostlém břehu, před kterým se nachází hluboká jáma, a my potřebujeme dostat nástrahu ke dnu. Manipulace s průběžnou montáží je v tomto případě mnohem snadnější.

Při lovu na plavanou myslíme i na drobné detaily. Pokud se vydáme na menší bílé ryby, je zapotřebí jim přizpůsobit velikost háčku. Pokud bychom navázali příliš velký háček, záběrů by pochopitelně ubylo, protože drobné rybky by jej jednoduše nepozřely.

Zvláštní pozornost musíme věnovat vlasci. Ten musí být jemný, ale přitom pevný. Může se totiž stát, že nám na nástrahu zabere i větší ryba, která by tenké vlákno mohla divokým tahem přetrhnout. Průměr vlasce opět volíme podle rybího druhu. Na menší ryby můžeme použít i velice tenká vlákna (od 0,10 mm, někdy i méně), na větší ryby pak saháme po pevnějším vlasci (od 0,16 mm).

Lov na plavanou je velice zábavnou rybolovnou metodou, s jejíž pomocí můžeme nachytat obrovskou škálu rybích druhů. Navíc díky jemnému vybavení je každé zdolávání ryby skutečným zážitkem. Nebojte se tedy vydat k vodě s plavačkářským vybavením i na podzim.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.

Autoři:
Témata: Podzim, břeh, mělčina, prut
  • Nejčtenější

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravda a mýty o léčivosti bylin. Co zabírá a co škodí, vysvětluje profesor Jahodář

Premium Jaké byliny opravdu fungují? Jak je sbírat a jak je používat? Jaké nejčastější chyby děláme doma při jejich zpracování?...

Rakouskou klasiku Punčochář i Forejt s úctou přetavili do moderní podoby

Hledali byste na Vysočině tafelspitz, klasiku, kterou miloval František Josef I.? Opravdu ho tam umí a jsou na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pepa Libický se vrátil ke stavbě tiny housu. Konečně se dostal ke koupelně

Už to vypadalo, že Libickému na Primě před prázdninami došly síly a skončil napínáním stropu. Jenže uvnitř zbývá ještě...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KVÍZ: Poznejte české sladkovodní ryby jen podle jejich charakteristiky

Každý určitě pozná základní české sladkovodní ryby podle toho, jak je zná z pultu v obchodě – kapra nebo candáta....

Dvoumetrový sumec na Lipně vyrazil rybáři dech. Zdolával ho bez pomoci

Když žijete poblíž vodní nádrže Lipno, musely vám určitě sudičky dát do vínku rybářskou vášeň. Chytání ryb se vám...

Prosinec přál rybářům. Trofejní úlovky splnily jejich životní sen

Během prosince jsme zažili typickou zimu, která jako by nás chtěla navrátit do ladovských časů. Právě konec přívlačové...

Nahoďte udici! Typologie rybářů a proč je v Česku chytání ryb tak populární

Premium Brzy ráno vyrazí k vodě, aby je nikdo nerušil. Je uprostřed léta a odpoledne budou všude davy rekreantů. Rybáři o...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...