Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Jdu zase k rybám, s tancem jsem definitivně skončil, říká rybář Vágner

Dřív miloval úhoře, teď jsou pro něj číslem jedna sumci. „Magická chytrá ryba, která se dožívá téměř stejného věku jako člověk,“ rozplývá se nejznámější český rybář Jakub Vágner. Teď bude mít v televizi nový pořad – České rybí legendy, který bude mít premiéru na podzim, popisuje týdeník 5plus2.

Jakub ve svých dokumentech jen nerybaří, u vody je však nejšťastnější. | foto: Česká televize

Loni si od navijáků a výstavních úlovků odskočil do záře reflektorů a nablýskané parády taneční soutěže. Rytmy samby ani waltzu ale kroky Jakuba Vágnera už neprovázejí. 

„Se StarDance mé tancování začalo a zároveň skončilo,“ říká slavný rybář, který se s kamerou v zádech tentokrát vydal na toulky za rybami po Česku. A i když o nebezpečné dobrodružství na své cestě nezavadil, putování domovinou ho nezklamalo. 

„V Severní Americe jsou místa, kde jdete třeba třicet mil a míjíte jen pole s kukuřicí. Tady se krajina pořád mění. Ohromně si to užívám,“ říká.

Na podzim se budete pravidelně objevovat na obrazovkách České televize v novém dokumentárním pořadu. Znovu se v něm vydáváte za rybími legendami, ovšem tentokrát po Česku. Jak moc je těžké narazit na nějakou legendární či obří rybu, aniž by člověk překročil hranice republiky?
Řekl bych, že to paradoxně může být těžší než v zahraničí, kde bojujete s velkou rozlohou nejrůznějších lokalit, neprostupností terénu nebo také s neznalostí potřebných informací. V České republice máte ten problém, že všechno je menší, a tím pádem je tu na březích mnohem více rybářů, kteří jsou místní a svou lokalitu a své ryby moc dobře znají. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Když pak na takové místo přijedete na pár dní a myslíte si, že vy budete ten objevitel, který se setká se zdejší rybí legendou, je to trochu problém. Jinak ale každá řeka, potůček, rybník a velké přehrady mají své legendy z rybí říše nebo právě staré rybáře, kteří u vody strávili život. To jsou vlastně také legendy. Podívají se na nebe a dokážou vám říct, jestli má vůbec cenu se dnes vypravit k vodě.

Dá se takovým rybářským předpovědím, kterým předchází zadumaný pohled na oblohu, věřit?
Jsou věci mezi nebem a zemí, které zkrátka fungují. Pokud je to člověk, který doopravdy u té dané konkrétní vody vyrostl, tak mohou fungovat podvědomé věci, které si ani nemusí uvědomovat. Třeba v deseti letech jdete k vodě, zrovna je jaro, něco kvete, a ten den se vám opravdu zadaří. 

Staří rybáři se podívají na nebe a řeknou, jestli má vůbec cenu se dnes vypravit k vodě. Jsou věci mezi nebem a zemí, která zkrátka fungují.

Díky okolním vjemům, které si vůbec nepřipustíte, se vám tento den a vzorec toho dne zapíše do mysli. O třicet let později najednou v mozku něco sepne a řeknete si: Jo, dneska to bude dobrý! Přitom ale vůbec nevíte proč. Možná je to právě tím, že před třiceti lety to zafungovalo stejně. Nemůžu skálopevně tvrdit, že to tak je, ale tohle je mé vysvětlení.

Když jsme spolu dělali rozhovor před několika lety, popisoval jste některé hodně vypjaté adrenalinové momenty z vašich cest za rybami po světě. Dá se skutečné dobrodružství, třeba i zavánějící nebezpečím, prožít na výpravě tady v Česku?
Nejnebezpečnější situace, která se vám tady může přihodit, je asi když jedete po D1 nebo když zakopnete o větev v lese. (smích) Česká republika je jedna z nejbezpečnějších zemí na téhle planetě. Hrát si tady na velké dobrodružství, když pět kilometrů od vás je nějaké nákupní centrum, je trošku, víte…

Rozumím. Představuji si, že každý rybář má nějaký svůj vysněný druh, který ho fascinuje víc než ostatní. Zkrátka je to ryba, kvůli které ho to k vodě táhne nejvíc. Máte takovou i vy?
V dětství to pro mě byl stoprocentně úhoř. Tahle ryba, která vypadá jako had, mě fascinovala. Dokáže žít pod vodou, svým způsobem dokáže žít i na souši a už to, že cestuje tisíce kilometrů do Sargasového moře, je neuvěřitelné. Navíc jsem vyrůstal na knížkách Oty Pavla a filmech Karla Kachyni, takže k úhořům jsem měl vždycky velmi blízko. 

Později to pomyslné prvenství v mých očích převzal sumec. Je to naše největší ryba, která je navíc chytrá, dožívá se šedesáti let, tedy téměř jako člověk. Má také obrovskou sílu, i v tom je její magie. Musím ale říct, že čím déle ryby chytám, tím víc si uvědomuju, že největší vítězství je, že když chytnu pěticentimetrového okouna, pořád z něj mám radost.

Čím to je?
Asi je v tom pořád ta vášeň. Sice může člověka udolat, když se věnuje něčemu příliš intenzivně, příliš dlouho a je to monotematické, ale díky tomu, že revírů je tolik, a díky tomu, že hodně cestuju jak po zahraničí, tak po české krajině, je tahle vášeň pořád živá. 

Mimochodem Česká republika je pro mě nádherná v tom, jak je rozmanitá. Když jste někde v Severní Americe, jsou místa, kde jdete třicet mil, potkáte jednu kukuřičnou farmu a dalších čtyřicet mil míjíte zase jen kukuřici. Je to pořád stejné, kdežto tady u nás mám pocit, že co deset kilometrů je krajina jiná. V tomhle si to tady hrozně užívám.

Před pár měsíci jste díky StarDance zabrousil do tanečního světa. Zůstal vám po téhle zkušenosti tanec v životě, jako to bylo u mnoha účastníků předchozích ročníků? V soutěži se vám dařilo, takže určitě přišly nějaké nabídky na vystoupení.
Tanec jsem odmala obdivoval. Celá moje rodina jsou nejen muzikanti, ale i šikovní tanečníci, ostatně moje maminka byla baletkou stejně jako její sestry. Mě samotného ale k tanci nikdy nic nepojilo, nikdy jsem se tomu nevěnoval. 

Jakub Vágner

 • Narodil se na Štědrý den v roce 1981, je synem hudebníka Karla Vágnera. 
 • Od patnácti let publikuje v odborných rybářských časopisech. 
 • V sedmnácti letech natočil první rybářský film o lovu sumců. 
 • Nedokončil studium konzervatoře a odjel na zkušenou do Austrálie, kde začínal s profesionálním rybařením. 
 • Je držitelem několika světových rekordů v lovu sladkovodních ryb. 
 • Stal se prvním Čechem, který natočil svůj pořad pro National Geographic. 
 • V posledním ročníku soutěže StarDance skončili s partnerkou na třetím místě. 
 • Jeho nový pořad v České televizi se jmenuje České rybí legendy Jakuba Vágnera. Vydá se například za štikou nebo tajemnými úhoři.

Od začátku jsem své taneční partnerce řekl, že StarDance to u mě začíná, ale stejně tak i končí. I když jsem zjistil, že bych se tím následně mohl velmi slušně živit, tak jsem nechtěl dělat žádná vystoupení na plesech a nic podobného. Není to můj sen. Tancovat někde pro lidi s dvojkou v žíle mě nikdy neohromovalo.

To zní, jako byste se při soutěži spíš trápil.
Kdepak, když už jsem do téhle show šel, ani jednou jsem toho nelitoval, i když to bylo hodně náročné po všech možných stránkách. Hodně mi pomohla moje dosavadní fyzička. To, že jsem se dostal tak daleko, vůbec nebylo talentem. Myslím, že za tím byla jen a jen brutální dřina.

Vraťme se ještě naposledy k rybaření. Kde je podle vás vaše zatím největší slabina? Co je váš největší nedostatek?
Čas. Život je velmi krásný, ale je moc krátký. Strašně rád bych se tomu, co dělám, věnoval co nejdéle, abych do všech tajů a zákoutí všech těch nádherných míst stihl nahlédnout. 

Kvůli situaci, která nás všechny v uplynulých měsících postihla, jsem zrušil spoustu výprav. Původně jsem měl být velkou část tohoto roku mimo republiku. Když si spočítáte, kolik máte hodin produktivního času, vynásobíte to rokem a to vynásobíte třeba čtyřiceti lety produktivního života, tak dostanete číslo, které je šílené. Zjistíte, že tohle je to množství času, které máte na své plány, a že není moc veliké. Nerad marním čas, takže jakmile to bude možné a nebudu nikoho ohrožovat, okamžitě vycestuji. Nemůžu zatím prozradit, kam to bude, ale nebudou to běžné turistické destinace.

Autoři:

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

 • Nejčtenější

Vyberte snímek, který vyhraje krmení pro psa nebo kočku na celý rok

Vyhlášení soutěže Gurmáni před miskou strhlo lavinu. Snímků psů a koček přišlo do redakce za necelý týden hodně přes...

Punčochář skvěle spároval langoše s holubem, Kašpárek se syrečky

Vidět na vlastní oči Radka Kašpárka s Honzou Punčochářem, jak se cpou v pískovně Náklo u Olomouce langoši, až polykají...

V největším rybářském závodě chyběli boleni, candáti přišli až druhý den

Na údolní nádrži Slapy se konal největší český závod v přívlači z lodě King of the Lake. Na závod přijelo osmdesát...

Bageta pro gurmány i vaření v Čestru. Finalisté Masterchefa jsou na roztrhání

V soutěži Masterchef řídnou řady finalistů a v klání o milion korun začíná přituhovat. Mnohdy o bytí a nebytí v soutěži...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojízdná pestaurace je splněný psí sen. Dají si venku čerstvý gáblík

Slunečníky, pod nimi nízké stolky a židličky. Na první pohled běžné restaurační posezení pod širým nebem, tady si ovšem...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

 • Další z rubriky

VIDEO: Pátrali po vyhynulém žralokovi a zjistili, že pořád žije

Biologové pátrali po žralokovi, který nebyl spatřen od konce sedmdesátých let, a proto se o něm mínilo, že už je...

Žraloci umějí lovit ve dvojicích, na kořist pak vyrazí ze zálohy

Žraloci loví v párech, dokazuje nejnovější díl seriálu o žralocích, který můžete sledovat na Prima Zoom. Výzkumníci...

V největším rybářském závodě chyběli boleni, candáti přišli až druhý den

Na údolní nádrži Slapy se konal největší český závod v přívlači z lodě King of the Lake. Na závod přijelo osmdesát...

Kam na ryby. Přehled najdete na webu i v aplikacích

Staří rybářští matadoři mají svá oblíbená místa, je však mnoho takových, kteří rádi zkoušejí nové vody a loviště. Kam...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...