Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Jdu zase k rybám, s tancem jsem definitivně skončil, říká rybář Vágner

Dřív miloval úhoře, teď jsou pro něj číslem jedna sumci. „Magická chytrá ryba, která se dožívá téměř stejného věku jako člověk,“ rozplývá se nejznámější český rybář Jakub Vágner. Teď bude mít v televizi nový pořad – České rybí legendy, který bude mít premiéru na podzim, popisuje týdeník 5plus2.

Jakub ve svých dokumentech jen nerybaří, u vody je však nejšťastnější. | foto: Česká televize

Loni si od navijáků a výstavních úlovků odskočil do záře reflektorů a nablýskané parády taneční soutěže. Rytmy samby ani waltzu ale kroky Jakuba Vágnera už neprovázejí. 

„Se StarDance mé tancování začalo a zároveň skončilo,“ říká slavný rybář, který se s kamerou v zádech tentokrát vydal na toulky za rybami po Česku. A i když o nebezpečné dobrodružství na své cestě nezavadil, putování domovinou ho nezklamalo. 

„V Severní Americe jsou místa, kde jdete třeba třicet mil a míjíte jen pole s kukuřicí. Tady se krajina pořád mění. Ohromně si to užívám,“ říká.

Na podzim se budete pravidelně objevovat na obrazovkách České televize v novém dokumentárním pořadu. Znovu se v něm vydáváte za rybími legendami, ovšem tentokrát po Česku. Jak moc je těžké narazit na nějakou legendární či obří rybu, aniž by člověk překročil hranice republiky?
Řekl bych, že to paradoxně může být těžší než v zahraničí, kde bojujete s velkou rozlohou nejrůznějších lokalit, neprostupností terénu nebo také s neznalostí potřebných informací. V České republice máte ten problém, že všechno je menší, a tím pádem je tu na březích mnohem více rybářů, kteří jsou místní a svou lokalitu a své ryby moc dobře znají. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Když pak na takové místo přijedete na pár dní a myslíte si, že vy budete ten objevitel, který se setká se zdejší rybí legendou, je to trochu problém. Jinak ale každá řeka, potůček, rybník a velké přehrady mají své legendy z rybí říše nebo právě staré rybáře, kteří u vody strávili život. To jsou vlastně také legendy. Podívají se na nebe a dokážou vám říct, jestli má vůbec cenu se dnes vypravit k vodě.

Dá se takovým rybářským předpovědím, kterým předchází zadumaný pohled na oblohu, věřit?
Jsou věci mezi nebem a zemí, které zkrátka fungují. Pokud je to člověk, který doopravdy u té dané konkrétní vody vyrostl, tak mohou fungovat podvědomé věci, které si ani nemusí uvědomovat. Třeba v deseti letech jdete k vodě, zrovna je jaro, něco kvete, a ten den se vám opravdu zadaří. 

Staří rybáři se podívají na nebe a řeknou, jestli má vůbec cenu se dnes vypravit k vodě. Jsou věci mezi nebem a zemí, která zkrátka fungují.

Díky okolním vjemům, které si vůbec nepřipustíte, se vám tento den a vzorec toho dne zapíše do mysli. O třicet let později najednou v mozku něco sepne a řeknete si: Jo, dneska to bude dobrý! Přitom ale vůbec nevíte proč. Možná je to právě tím, že před třiceti lety to zafungovalo stejně. Nemůžu skálopevně tvrdit, že to tak je, ale tohle je mé vysvětlení.

Když jsme spolu dělali rozhovor před několika lety, popisoval jste některé hodně vypjaté adrenalinové momenty z vašich cest za rybami po světě. Dá se skutečné dobrodružství, třeba i zavánějící nebezpečím, prožít na výpravě tady v Česku?
Nejnebezpečnější situace, která se vám tady může přihodit, je asi když jedete po D1 nebo když zakopnete o větev v lese. (smích) Česká republika je jedna z nejbezpečnějších zemí na téhle planetě. Hrát si tady na velké dobrodružství, když pět kilometrů od vás je nějaké nákupní centrum, je trošku, víte…

Rozumím. Představuji si, že každý rybář má nějaký svůj vysněný druh, který ho fascinuje víc než ostatní. Zkrátka je to ryba, kvůli které ho to k vodě táhne nejvíc. Máte takovou i vy?
V dětství to pro mě byl stoprocentně úhoř. Tahle ryba, která vypadá jako had, mě fascinovala. Dokáže žít pod vodou, svým způsobem dokáže žít i na souši a už to, že cestuje tisíce kilometrů do Sargasového moře, je neuvěřitelné. Navíc jsem vyrůstal na knížkách Oty Pavla a filmech Karla Kachyni, takže k úhořům jsem měl vždycky velmi blízko. 

Později to pomyslné prvenství v mých očích převzal sumec. Je to naše největší ryba, která je navíc chytrá, dožívá se šedesáti let, tedy téměř jako člověk. Má také obrovskou sílu, i v tom je její magie. Musím ale říct, že čím déle ryby chytám, tím víc si uvědomuju, že největší vítězství je, že když chytnu pěticentimetrového okouna, pořád z něj mám radost.

Čím to je?
Asi je v tom pořád ta vášeň. Sice může člověka udolat, když se věnuje něčemu příliš intenzivně, příliš dlouho a je to monotematické, ale díky tomu, že revírů je tolik, a díky tomu, že hodně cestuju jak po zahraničí, tak po české krajině, je tahle vášeň pořád živá. 

Mimochodem Česká republika je pro mě nádherná v tom, jak je rozmanitá. Když jste někde v Severní Americe, jsou místa, kde jdete třicet mil, potkáte jednu kukuřičnou farmu a dalších čtyřicet mil míjíte zase jen kukuřici. Je to pořád stejné, kdežto tady u nás mám pocit, že co deset kilometrů je krajina jiná. V tomhle si to tady hrozně užívám.

Před pár měsíci jste díky StarDance zabrousil do tanečního světa. Zůstal vám po téhle zkušenosti tanec v životě, jako to bylo u mnoha účastníků předchozích ročníků? V soutěži se vám dařilo, takže určitě přišly nějaké nabídky na vystoupení.
Tanec jsem odmala obdivoval. Celá moje rodina jsou nejen muzikanti, ale i šikovní tanečníci, ostatně moje maminka byla baletkou stejně jako její sestry. Mě samotného ale k tanci nikdy nic nepojilo, nikdy jsem se tomu nevěnoval. 

Jakub Vágner

 • Narodil se na Štědrý den v roce 1981, je synem hudebníka Karla Vágnera. 
 • Od patnácti let publikuje v odborných rybářských časopisech. 
 • V sedmnácti letech natočil první rybářský film o lovu sumců. 
 • Nedokončil studium konzervatoře a odjel na zkušenou do Austrálie, kde začínal s profesionálním rybařením. 
 • Je držitelem několika světových rekordů v lovu sladkovodních ryb. 
 • Stal se prvním Čechem, který natočil svůj pořad pro National Geographic. 
 • V posledním ročníku soutěže StarDance skončili s partnerkou na třetím místě. 
 • Jeho nový pořad v České televizi se jmenuje České rybí legendy Jakuba Vágnera. Vydá se například za štikou nebo tajemnými úhoři.

Od začátku jsem své taneční partnerce řekl, že StarDance to u mě začíná, ale stejně tak i končí. I když jsem zjistil, že bych se tím následně mohl velmi slušně živit, tak jsem nechtěl dělat žádná vystoupení na plesech a nic podobného. Není to můj sen. Tancovat někde pro lidi s dvojkou v žíle mě nikdy neohromovalo.

To zní, jako byste se při soutěži spíš trápil.
Kdepak, když už jsem do téhle show šel, ani jednou jsem toho nelitoval, i když to bylo hodně náročné po všech možných stránkách. Hodně mi pomohla moje dosavadní fyzička. To, že jsem se dostal tak daleko, vůbec nebylo talentem. Myslím, že za tím byla jen a jen brutální dřina.

Vraťme se ještě naposledy k rybaření. Kde je podle vás vaše zatím největší slabina? Co je váš největší nedostatek?
Čas. Život je velmi krásný, ale je moc krátký. Strašně rád bych se tomu, co dělám, věnoval co nejdéle, abych do všech tajů a zákoutí všech těch nádherných míst stihl nahlédnout. 

Kvůli situaci, která nás všechny v uplynulých měsících postihla, jsem zrušil spoustu výprav. Původně jsem měl být velkou část tohoto roku mimo republiku. Když si spočítáte, kolik máte hodin produktivního času, vynásobíte to rokem a to vynásobíte třeba čtyřiceti lety produktivního života, tak dostanete číslo, které je šílené. Zjistíte, že tohle je to množství času, které máte na své plány, a že není moc veliké. Nerad marním čas, takže jakmile to bude možné a nebudu nikoho ohrožovat, okamžitě vycestuji. Nemůžu zatím prozradit, kam to bude, ale nebudou to běžné turistické destinace.

Autoři:
 • Nejčtenější

Punčochář pustil finalisty MasterChefa do vlastní kuchyně. Byl to masakr

„Ty lidi jsou... Začínají být nespokojený, protože dlouho čekaj!“ apeloval zoufalý šéfkuchař Jan Punčochář u výdejového...

Chvála kvašení zeleniny, které dodá vitaminy a enzymy za rozumnou cenu

Nejspíš vás nepřekvapí, že až třetina potravin, které konzumujeme, se vyrábí nějakým způsobem fermentace, tedy...

Pokochejte se. Hřiby opravdu rostou a čtenáři iDNES houbaří jako o život

Houbaří se od Aše po Beskydy a hřiby opravdu rostou, jak potvrzují desítky fotografií, jež jste nám za poslední týden...

Dvanáctero tipů, co byste do konce září určitě měli stihnout na zahrádce

Tento týden se přehoupl konec léta, ale to babí si zaručeně užijeme. A to i přesto, že teď na podzim nás na zahrádkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejkrásnější snímky divočiny odhalují, jak fascinující přírodu zatím máme

Královská geografická společnost v Londýně vybrala pro letošní rok 26 nejkrásnějších snímků divoké přírody. Není to...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

 • Další z rubriky

Na Slapy vyjede osmdesát rybářských lodí. Závodit budou i hokejisté

Od 25. září začíná na slapské přehradě největší rybářský lodní závod na českém území a jeden z největších v Evropě...

Povodí Moravy vysadilo malé jesetery. Zkouší, zda se rozmnoží

Povodí Moravy pokračuje ve snaze navrátit jesetera malého do moravských řek. Cílem projektu je po šesti letech vytvořit...

Kdyby je vysadili na břehu Konga, brečeli by, odpovídá Vágner kritikům

Premium Rybařit ho naučil v rodných Průhonicích cikánský pytlák. Jakub Vágner ale „pytlačku“ už dávno odložil. Dnes je to...

Rybářka ulovila na Labi téměř třicetikilového kapra. Je to masakr, říká

Veronika Smejkalová není žádná začátečnice. V minulosti chytila několik mimořádných ryb. Věnuje se především lovu...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...