V nové chovné stanici ryb se už zabydlela první generace dravců

  20:14aktualizováno  20:14
Čtyři tisíce dravých ryb už vysadili do nádrží nadšenci, kteří v bývalé úpravně vody na plzeňské Homolce provozují chovnou stanici. V bazéncích se tu prohánějí siveni, pstruzi i okouni. Rybáři je krmí, přeměřují a hlídají teplotu vody i množství kyslíku. Dravce pak vysadí do řek při rybářských závodech.

Chovnou stanici dravých ryb zřídili v bývalé úpravě vody dva nadšenci (zleva) Adrian Terelmeš a Jan Mikač. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dva nadšení rybáři Jan Mikač a Adrian Terelmeš jezdili do vodárny denně po tři měsíce, čistili nádrže a vyhazovali z nich písek, aby připravili dravcům potřebné zázemí. V dubnu začalo napouštění bazénů.

"Když začala natékat voda, co si budeme povídat, bylo to krásné. Po třech měsících dřiny... První bazén, takzvaný nátokový, byl bez ztráty kytičky, nezjistili jsme žádný únik vody. Samospádem stéká do prvních bazénků v kaskádě. Také byly bez problémů. U bazénu v dalším stupni nám ale začala mizet voda. Měli jsme v něm metr vody, všechny odtoky uzavřené a utěsněné. Najednou se ozvalo velké pššššt a bazén byl v okamžiku prázdný. Jak jsme byli plní euforie, že po měsících dřiny do bazénků teče voda, obratem to vystřídal pocit zmaru," popisuje Jan Mikač.

Zjistili, že i když odtok pořádně uzavřeli takzvaným špuntlochem, což je speciální litinová zátka na tyči, voda jim mizela litinovou odtokovou trubkou, která byla na několika místech popraskaná.

Vyzkoušeli ještě další tři bazény, než objevili ten, který neprotékal. Týden pak každý den pozorovali, jestli voda nemizí. Až potom přivezli první zkušební ryby. Do jednoho bazénu nasadili sto sivenů, do druhého stejné množství pstruhů duhových.

Fotogalerie

"Víc jsme jich tam nedávali, protože jsme nevěděli, jestli není něco špatného v betonových stěnách nádrží, i když se tu předtím upravovala pitná voda. Nikdo nevěděl, zda něco nezůstalo v písku. Když první rybky přežily, přivezli jsme zbytek," vysvětluje Mikač.

Teď už jsou siveni i okouni v jedné společné nádrži, dohromady jich tam je kolem čtyř tisíc. Pravidelně je zapotřebí krmit, měřit a do tabulek zapisovat teploty vody a obsah kyslíku v ní. Několikrát už oba rybáři přeměřovali a převažovali vysazené ryby. Podle jejich slov by se do bazénu, kde teď malé dravce mají, bez problémů vešlo i 10 tisíc ryb.

I když pro laika vypadá odchovna dravých ryb jednoduše, je to ve skutečnosti velká alchymie. Když je voda moc studená nebo naopak moc teplá, ryby tolik nežerou a nerostou. Stejné je to, když je ve vodě málo kyslíku. Proto rybáři do bazénu spustili speciální provzdušňovací zařízení.

I když je to profesionální výrobek, pár ryb už svoji touhu klouzat po bublinách zaplatilo životem. Hadice přivádí vzduch pod hladinu a tam se točí speciální plastový nástavec.

"Musíme to ještě nějak upravit, protože rybky jsou strašní sebevrazi. Byť tam je plastová ochrana, malé ryby se tam zajedou sklouznout na bublinách a čas od času některá dostane vrtulí," říká Jan Mikač.

Sivenům a pstruhům zatím dělá společnost jeden jeseter, ale zanedlouho by jich tam mělo být víc, aby ze dna sbírali zbytky krmiva.

V září by se tyto dravé ryby měly dostat do jednoho z rybářských revírů v Plzni, protože se tu bude konat Mistrovství republiky juniorů v lovu přívlačí.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Cheesecake a Amuse-Bouche. Slova, která dala v Prostřeno zabrat

Karel Ondrka předváděl v pořadu Prostřeno! soutěžícího s Touretteovým syndromem.

Oblíbená série Prostřeno se vysílá již desátým rokem. V netradičním kulinářském pořadu se k plotně často staví i lidé,...

Správný párek by měl mít 30 % tučného masa, říká řezník Kšána

Párky jsou jednou z nejoblíbenějších uzenin u nás.

František Kšána mladší se stal prototypem úspěšného řezníka, který propaguje chovy tradičních českých plemen a dokáže...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Z Labe vylovili 70kilového sumce, který měřil 226 centimetrů

Monstrum z „velké řeky“

Milovníci Labe se v létě vypravili na dvoudenní rybářskou výpravu na tuto řeku. Zatímco první den se jim absolutně...

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější...

Candáti, štiky a okouni. Takhle se závodí na World Predator Classic 2018

Unikátní fotografie z letošního  mistrovství z lovu dravců v Nizozemsku.

Český tým ve složení Radek Filip a Martin Štěpka se i letos vydal na světový šampionát v lovu dravců z lodi – World...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz