Lovci trofejních kusů si dávno všimli, že se na jejich kapří návnadu občas chytne i sumec. Časté to bývá hlavně v revírech, kde je sumců dostatek, například na řece Labi. Uvědomili si to i výrobci boilie a do letošní nabídky přidali varianty vonící sumcům.
Od kapřích boilií se ty pro sumce liší hlavně velikostí, většinou se označují jako XXL. Zatímco kapří boilie mívá průměr kolem dvou centimetrů, varianta pro sumce má (vzhledem k velikosti ryby) průměr až pět centimetrů.
Na sumce s pořádnou výbavou
Sumci se dokážou naučit přijímat boilie a krmit se jimi ze dna jako kapři. Veliké obliby se masovému boilii dostalo například na španělské přehradě Lake Caspe, která je proslavená úlovky trofejních fousáčů. Používají se zde masové kuličky o průměru 3-5 cm a také svazek několika pelet, které jsou složeny ze stejných surovin jako boilie, ovšem bez přidaných vajec, a které tedy mají po ponoření do vody kratší dobu rozpadu.
Opravdu velký sumec nedává rybářům používajícím slabé vlasce a pruty určené pro lov kaprů příliš velké šance na úspěch. Souboj často končí zlomeným prutem, zničeným vlascem a zklamáním. V jihofrancouzské přehradě St. Lac Cassienu se však před deseti lety podařilo na boilie ulovit sumce vážícího téměř 100 kg. A mnoho rybářů od té doby dává přednost lovu na tuto nástrahu před složitým nastražováním bójek s živými rybami.
Co je to boilie
Boilie se většinou používá k lovu velkých kaprů. Jeho selektivita je dána hlavně jeho velikostí. Velký kapr má velkou tlamu, a proto se mu do ní vejde i tvrdá kulička o průměru 2 cm, kterou menší býložravé ryby nemají šanci pozřít. Dalším důležitým aspektem této selektivity je výživná hodnota boilie, která způsobuje, že ho velcí kapři vyhledávají cíleně. Boilie o vysoké výživné hodnotě kaprům totiž velice prospívá a oni jsou si toho velmi dobře vědomi. Boilie se navíc prodávají v mnoha chuťových variantách, od jahodové, medové či čokoládové až po příchuti s vůní kraba nebo lososa. Každý rybář proto může experimentovat a zkoušet, která vůně se mu nejlépe osvědčí.
Boilie je v podstatě jakékoliv těsto určené k lovu ryb, do kterého byla přidána vajíčka a jehož konečná fáze výroby spočívá v tom, že se uvaří, aby ztvrdlo. Právě v tvrdosti je hlavní rozdíl oproti klasickým nástrahám, není tedy problém čekat na velkou rybu třeba celý den s jedinou návnadou.
Dalším, neméně důležitým rozdílem je specifický způsob nastražení pomocí tzv. vlasové udice, kterou v Británii v roce 1980 vymyslel Kevin Maddocks spolu s Lennym Middletonem. Boilie se provrtá speciální jehlou, navlékne se na pletenou šňůru poblíž háčku a je zajištěno zarážkou, aby při náhozu nespadlo. Existuje nespočet návazců lišících se podle toho, jak opatrně ryby berou, jaká je průhlednost vody či jestli je na dně bahno, nebo kameny.
Boilie a jeHO vznikBoilie je v porovnání s ostatními nástrahami velice mladé. Vzniklo v Británii, kde se používá od osmdesátých let minulého století. K nám se dostalo až v devadesátých letech a jeho masové rozšíření mezi širokou rybářskou veřejnost je v našich končinách otázkou několika posledních let. V ČR existují desítky firem zabývající se výrobou a prodejem boilie. Suroviny pro jeho výrobu se většinou dováží ze zahraničí a jsou velmi kvalitní, což se samozřejmě odráží na jeho ceně. Kilogram kvalitních hotových kuliček stojí až 500 Kč. |