Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lososi se vrací do českých řek. Pomáhá jim inkubační schránka i adopce

Skoro osm tisíc lososů adoptovali lidé v Česku přes adopční program rybářského svazu a ochránců přírody. Ryby však neskončily na jejich talířích, ale dostaly se z německé líhně do české řeky Kamenice a odtud do moře. Díky tomu se lososi obecní vracejí do našich toků.
Malí lososi

Malí lososi | foto: Navratlososu.cz

Druhá polovina 20. století. České toky obývá i jedna z nejúžasnějších ryb v živočišné říši, která ve svém životě podniká neuvěřitelnou pouť – losos obecný. Tyto ryby táhne z širého moře do proudných sladkých vod touha po zplození nové generace. Jakoby se zdálo, že stvoření nového života nic nezastaví. Jenže přichází člověk. 

Lidé silně znečišťují vodu v řekách a navíc v nich staví i příčné překážky, jež jsou i pro tyto rybí akrobaty z průzračných proudů příliš. Lososi proti silnému a krutému soupeři nemají nejmenší šanci a jednoduše prohrávají, fascinující ryby tak mizí z naší přírody…

Rok 2015, severní Čechy. Nepravidelná sněhová pokrývka se povaluje na březích říčky Kamenice. Právě tento přes 30 kilometrů dlouhý proudný tok je nadějí pro návrat jedné z nejúžasnějších ryb na naše území. Říčka totiž protéká národním parkem České Švýcarsko, který se snaží vrátit lososy obecné do našich vod. „Přes všechny nedokonalosti se podmínky v tocích zlepšily. Takovéto příležitosti je potřeba se chopit a pokusit se odstranit chyby z minulosti,“ říká Tomáš Salov, mluvčí NP České Švýcarsko.

Je začátek ledna. Řekou Kamenicí protéká ledová voda, ve které se brodí několik pracovníků národního parku. Snaží se do koryta Kamenice umístit speciální inkubátory, ve kterých je okolo 10 000 lososích jiker. Dalších osm tisíc se nachází v umělých hnízdech. „Genetický materiál se vozí ze Švédska, z řek o podobné délce, jako má Labe. K oplodnění jiker dochází v Německu, konkrétně v líhni v Langburkersdorfu, odtud jsou pak rybičky ve správný čas převezeny a vypuštěny,“ popisuje Tomáš Salov. 

Pracovníci parku testují další záchranné postupy, které mohou při návratu lososů na naše území hrát významnou roli. Výhodou těchto metod je, že inkubační schránky a umělá hnízda umožňují jikrám, a později i rybičkám, vývoj v jejich přirozeném prostředí.

Dlouhá cesta plná těžkých zkoušek

Národní park České Švýcarsko spustil v roce 2008 vlastní doplňkový program na podzimní vysazování i odrostlejších lososů ve velikosti 8 až 10 centimetrů. Pracovníci parku totiž předpokládali, že větší rybičky mají vyšší šanci na přežití. O rok později pak odstartoval projekt Návrat lososů, a zapojil tak do jejich vysazování i veřejnost. 

Snahy o navrácení ryby do českých vod se však datují až do roku 1998, kdy Český rybářský svaz spustil po vzoru německých kolegů projekt LOSOS 2000. Rybáři vypouštěli každé jaro lososí plůdek do našich řek. Národní park se k rybářům přidal po dvou letech, pomáhal s jarním vysazováním čerstvě vylíhnutých lososů a investoval do zprůchodnění řeky Kamenice, kam se lososi vysazují.

Inkubační schránky a umělá hnízda se ohromně osvědčily

„Ohromným a velmi povzbudivým úspěchem je zájem veřejnosti jak laické, tak i odborné. Je vidět, že lidem není stav přírody lhostejný a že chtějí žít ve zdravém a na druhy bohatém prostředí. A že jsou pro to ochotní i něco udělat,“ těší Tomáše Salova.

Velký úspěch má nová metoda, kterou poprvé pracovníci národního parku vyzkoušeli vloni. Inkubační schránky měly neuvěřitelné výsledky. Úspěšnost líhnutí jiker přesáhla 95 procent.

Manipulace s inkububační schránkou

Takto se umisťují do schránky jikry.

Inkubační schránky, které se zakopou na dno řeky, mají dvě komory. Do jedné se dávají jikry, ta druhá následně slouží vykulenému lososímu plůdku jako bezpečný úkryt před predátory, než pro ně dojdou lidé, aby je vysadili do proudné řeky. 

Pokud bude i letos vykulení lososího plůdku úspěšné, zařadí se inkubační metoda do programu návratu lososů do Kamenice. Podle Tomáše Salova se už v inkubačních schránkách vylíhnulo 15 tisíc malých lososů.

Dalším způsobem, který může napomoci k návratu lososů, jsou umělá hnízda. Pracovníci parku v korytě řeky uměle vytvoří jamky, do ní vloží jikry a přikryjí je hrubým štěrkem. Tato metoda je podle odborníků méně úspěšná, ale malí lososi mohou hnízda opustit bez pomoci člověka.

Budoucnost lososů v ČR: ještě to potrvá, ale má to smysl

K navrácení lososů do našich toků můžete pomoci každý, například dárcovskou esemeskou. Po odeslání dárcovské SMS adoptivní rodič zajistí životní pouť jeho lososovi – z líhně do Kamenice, a odtud do moře a zpět. 

Jak adoptovat lososa

Takoveho lososa si můžete nasdílet s přáteli

Odešlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena DMS je 30,- Kč, projekt Návrat lososů obdrží 28,50,- Kč.

Po odeslání DMS obdržíte unikátní kód. Přejděte na facebookovou stránku Návratu lososů. V záložce Adoptujte si lososa najdete aplikaci, která vám umožní vytvořit si vlastního lososa, pojmenovat ho, vybavit na cestu a samozřejmě ukázat přátelům.

Více informací o možnosti adoptovat lososa ZDE.

Význam dárcovských SMS je obrovský, neboť celý projekt je finančně velice nákladný. „Financování je do značné míry sdružené. Jarní vypouštění financuje a organizuje Český rybářský svaz. Letos správa parku část plůdku uhradí z vlastního rozpočtu. Podzimní vysazování půlročků v prvních letech financovala správa parku z vlastního rozpočtu, část – zhruba třetinu - uhradili firemní dárci a část – zhruba další třetinu – dárci soukromí, kteří přispěli do sbírky Návrat lososů,“ vysvětluje Tomáš Salov.

Od roků 2012 je vypouštění půlročků, ale také testování líhnutí v inkubačních schránkách, hrazeno z Operačního programu životního prostředí (OPŽP). „Mezitím přicházejí další peníze na sbírkový účet, takže až projekt OPŽP skončí, což se stane letos, pomůže sbírka výrazně s pokračováním,“ dodává Salov.

Lososi se vysazují do řeky Kamenice a Ještědského či Libockého potoka. Pracovníci parku celkově do těchto toků vysadili téměř dva milióny lososího plůdku a 65 tisíc lososích půlročků. A tvrdá práce se začíná vyplácet. „Každoročně jsou povzbudivé podzimní návraty, a to i přesto, že počty navrátilců jsou kolísavé. Obvykle se do celého Českosaského Švýcarska vrátí až několik desítek kusů, zejména Lachsbach v Německu a Kamenice na české straně,“ říká Tomáš Salov.

Skvělou práci dokazují i úchvatné videozáznamy, na kterých jsou tyto majestátné ryby zaznamenané. Jenže populace českých lososů stále není dostatečně silná na to, aby se obešla bez pomoci člověka. 

„Loni bylo navrátilců málo. Je zajímavé, že po velké labské povodni v roce 2002 bylo navrátilců o rok později také mimořádně málo. Jako by se situace opakovala, v roce 2013 povodeň a v roce 2014 téměř žádní navrátilci. Jsme teď velmi zvědavi na letošní podzimní počty, věříme, že lososů zase bude více,“ hodnotí Tomáš Salov.

Více článků s rybářskou tématikou naleznete na InRybar.cz.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...