Gaia, jejíž jméno znamená „Matka Země“, se narodila 12. 4. 2024 zkušené matce Kijivu a samci Kisumovi, jméno jí vybrala a slavnostně udělila světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. A od prvních chvil si Gaia získala srdce chovatelů i návštěvníků. „Je to nejklidnější mládě, které jsme kdy ve skupině měli,“ říká o ní vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Radí, že nejlepší doba pro pozorování goril nížinných je při krmení, tedy kolem 10. a 15. hodiny. Rozpis sobotního slavnostního programu najdete na stránkách Zoo Praha.
Při hře je Gaia podle něj energická a bez problémů se vyrovná své o tři a půl měsíce starší sestře Mobi. „Ráda šplhá po lanech i po síti, je zvídavá, ale zároveň velmi klidná. Všechny prvky expozice už má prozkoumané, jen ji na rozdíl od její sestry neláká tolik dovádět. Vše dělá s rozvahou a svou sestru a ostatní často jen v klidu pozoruje,“ popisuje Vojáček.
V souvislosti s Gaiou mají všichni v zoo navíc v živé paměti její loňské křtiny a osobní návštěvu Jane Goodall. „Narození obou gorilích mláďat i návštěva Jane Goodall pro nás byly mimořádnými okamžiky. Jane, která mimochodem slaví narozeniny jen několik dní před Gaiou, zanechala v návštěvnících i zaměstnancích Zoo Praha obrovský dojem. Pokaždé, když se jdu na Gaiu podívat, vybavím si Janino nadšení a neúnavnost. Myslím, že tento její odkaz, který je zde přítomný nejen ve jméně Gaiy, je inspirací pro mnoho z nás,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Proč zoo není Noemova archa a gorily v lidské péči netrpí, líčí ředitel Bobek![]() |
Gaia je to klidnější a chlupatější z mláďat
Gaia se svou o tři a půl měsíce starší „nevlastní“ sestrou Mobi – narozenou 2. ledna 2024 samici Duni a samci Kisumovi – jsou prvními gorilími mláďaty narozenými v novém pavilonu Rezervace Dja otevřeném v roce 2022. A obě rozeznáte velice snadno. Gaia je jednak vzrůstem o trochu menší a více spí, ale je také celá chlupatá. Na rozdíl od Mobi, která má „účes výrazně upravený“ svou matkou Duni – a tedy i hodně vysoké čelo, neustále udržované vytrháváním chloupků z hlavy. Pro Kijivu je Gaia naopak prvním z jejích pěti mláďat, kterému do kštice nezasahuje.
Péči o dvě gorilí mimina v jedné náruči si zkouší Duni, dcera slavné Moji |
„Na rozdíl od starší Mobi je opatrnější a stále se drží spíše nablízku matky. Zatímco Mobi je spíše takový náš ďáblík – Gaia andílek,“ říká vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Přesto Gaia zpočátku svou starší sestru nezvykle rychle doháněla ve vývoji a odkoukávala všechny její pokroky.
Poslední dobou však spíše prezentuje svou mírnou povahu, klidem vyniká i v porovnání s dřívějšími mláďaty. Což jí nebrání pořádně se pustit do hry s Mobi. „Ve hře spolu zápasí a pak se obě nahlas smějí s otevřenými tlamami dokořán, až jsou jim vidět všechny zuby,“ popisuje Vojáček. A tak je radost pozorovat, jak si gorilí samičky spolu několik hodin denně hrají, jak se předvádějí na lanech, v sítích, na parkosech nebo přímo před prosklenými výlohami návštěvnického či venkovního prostoru.
Gaia pomalu navazuje vztahy v rodině
S guerézami pláštíkovými se zatím Gaia na rozdíl od Mobi neskamarádila, se svým klidným otcem Kisumem už ovšem ano. Možná také, že Gain klid a rozvážnost jsou sympatické i Kambě, nejstarší samici ve skupině – jak je můžete vidět v závěru úvodního videa. Ta totiž často přítomnost Kijivu a Gaii vyhledává, jemně se Gaii dotýká, lechtá ji nebo jen tak sleduje. Kambu s každým mládětem Kijivu vždy spojovalo pouto „hlídací tety nebo babičky“ a i nyní se zdá, že si její blízkosti začíná Gaia užívat.
Gaia je také stále sebejistější v chůzi po zemi i v lezení po lanech a parkosech, díky sledování starší sestry získává náskok v motorickém vývoji. Přispívá k tomu i zkušená výchova matky Kijivu, která stále dává Gaie správný prostor pro její rozvoj, i když je někdy Kijivu ostražitější na „půjčování“ mláděte ostatním gorilám. Když Gaia spí nebo odpočívá, tak většinou právě na zádech své matky Kijivu.
Půlroční gorilka Mobi se batolí, užírá mámě a doráží na mladší sestru Gaiu![]() |
V zázemí pavilonu, kde gorily dostávají hlavní krmné dávky, už obě mláďata přijímají kousky potravy přímo z ruky chovatelů. „To učíme všechny gorily v rámci veterinárního tréninku“, vysvětluje Martin Vojáček s tím, že Mobi si přijde častěji, ale Gaia nezůstává pozadu. „Často záleží na tom, jak moc jsou zasycené mateřským mlékem, které samozřejmě obě ještě pijí.“ Gorilí mláďata jsou totiž kojena přibližně do tří let.
V zázemí i v expozici už obě ochutnávají papriky, rajčata, okurky, salát a lilek. Tvrdá kořenová zelenina přijde na řadu později, až jim dorostou a zesílí zuby. „Gaia s chutí jí především sladkou zeleninu jako je paprika, rajče nebo mrkev. Často také ještě dobu krmení prospí. S tím, jak poroste, se však její návyky budou postupně měnit a Gaia si zvykne na denní rytmus života celé tlupy,“ vysvětluje Vojáček, že Gaia má na spoustu věcí ještě čas.
Připraveno ve spolupráci s Martinou Šmelovou