Želvy v zatopeném pavilonu rozjely námluvy. I gaviálové jsou v pořádku

  11:24aktualizováno  11:24
Moderní pavilon pro gaviály v pražské zoo už byl navržen a postaven s ohledem na padesátiletou vodu. Chovatelé v něm při povodních zvířata nechali, jen ho obložili pytli s pískem. Vltava zvedla hladinu asi o 2,5 metru, ale všechna zvířata jsou v pořádku. Želvy dokonce rozjely námluvy.

Pavilon Čambal se severoindickými gaviály a třemi druhy želv byl otevřen v roce 2008. "Je to pavilon budovaný po povodních v roce 2002, který už byl koncipován s ohledem na padesátiletou vodu," konstatuje kurátor plazů pražské zoo Petr Velenský. Letošní povodně přežili pavilon i jeho obyvatelé bez úhony. 

Severoindická zvířata jsou na kolísání hladiny stavěná

Když stál Petr Velenský v úterý před dvěma týdny spolu s novináři v dešti na Zakázance, díval se s obavami, jak voda ve spodní části Zoo Praha stále stoupá. Je jedním z těch, co zažili destruktivní a pro mnohá zvířata v pražské zoo i smrtící povodeň v srpnu 2002. Vzpomínky jsou pro zúčastněné příliš živé.

Povodňové konto na obnovu zoo

Škody po letošní povodni se v pražské zoo odhadují na zhruba 100 milionů korun (více zde). Část pokryje zřizovatel, tedy Magistrát hl. města Prahy, ale přesto zoo potřebuje s obnovou pomoci. Příspěvky na obnovu zatopené části zoo lze posílat na účet 3070207/0100. Zatím je na něm přes 5,5 milionu korun.

Případně můžete poslat "povodňovou" dárcovskou sms (ve tvaru DMS ZOOPRAHA poslat na číslo 87 777).

Obnovu Zoo Praha podpoříte i její návštěvou. Horní část pražské zoo je otevřena bez omezení a čekají na vás například sloní a orangutaní mládě, potápějící se hroši, koně Převalského, žirafy s mláďaty, rozhledna Obora nebo pizzerie s výhledem na Vltavu a na Prahu.

Právě tato jedenáct let stará zkušenost vyburcovala pražskou zoo ke stěhování zvířat ze spodní části už v neděli 2. června. Vzhledem k tomu, že severoindická zvířata jsou na kolísání vodní hladiny a poklesy teploty vody stavěná, vyhodnotili pro a proti stěhování těchto zvířat jednoznačně. 

"Například Ganga dokáže změnit výšku hladiny až o deset metrů a gaviáli i želvy se tomu umějí přizpůsobit. Rozhodli jsme se je tedy nestěhovat a ponechat je v pavilonu. Jen jsme ho zajistili obložením pytli s pískem," vysvětlil Velenský.  

V průběhu povodně pak na člunech vyjížděl s kolegy a za asistence pražské poříční policie pavilon a jeho obyvatele pravidelně kontrolovat. "Střešním okýnkem jsme neustále kontrolovali výšku hladiny a teplotu vody."

Když voda alespoň trochu opadla, vynesli z pavilonu tři z pěti vzácných batagurů tuntongů, zbylé dva se jim nepodařilo v kalné vodě odchytit. Když voda opadla úplně, našli naštěstí pavilon i zvířata v překvapivě dobrém stavu.

K radosti ošetřovatelů dokonce změna podmínek vyburcovala želvy k námluvám (k vidění ve videu), takže letošní povodně by mohly mít na jejich chov i pozitivní dopad. "Vltava jim v podstatě simulovala přirozené podmínky v jejich domovině," říká s nadsázkou Petr Velenský.    

Navíc vůbec nebyl problém pavilon během pár dní zase zprovoznit. "Ani voda v nádrži nebyla nijak zvlášť znečištěná, protože se přefiltrovala přes pytle s pískem, kterými byl pavilon obložený. Ale samozřejmě bylo potřeba ji odkalit, takže filtrujeme a zahříváme, musí se provést revize elektroinstalací a podobně," popsal Velenský, jak pavilon Čambal pomalu najíždí na běžný provoz.

Návštěvníci si ovšem na jeho návštěvu ještě počkají. Důvodem jsou bahnem zanesené dřevěné povalové chodníky mezi opičími ostrovy. Ještě se neví, zda půjdou opravit, nebo bude nutná jejich výměna. Také rybníčky se ještě musí vyčistit.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Drsný bengálský kocour Max potřebuje vybít baterky, radila trenérka

Před návštěvou Kláry byl Max postrachem domácnosti: napadal ostatní tři kočky...

Manželé Raškovi z Třince postupně poskytli domov čtyřem nechtěným šelmám. Ke třem klidným kočkám přibyl jako poslední...

Cihla budoucnosti ušetří přírodu i peníze. Vyrobí ji z hlíny a kalu

Cihly vyrobené z recyklovaného kalu z čistíren odpadních vod.

Se zajímavým nápadem přišli vědci z australské univerzity RMIT. Když se cihlářská hlína smíchá s deseti až pětadvaceti...

Další z rubriky

Králík jako mazlíček. Nic pro úzkostlivé majitele bytu

Králičí hop. Novou sportovní disciplínu prezentovala cvičitelka Lada Šípová...

Mít svého králíčka-mazlíčka je snem skoro každého dítěte. Než však podlehnete dětskému naléhání, uvědomte si, že chov...

Proč si tygři hrají s míči a lachtani s molem od hasičů? Aby byli v pohodě

Lední medvědi v Zoo Praha si ve vodě i na souši rádi hrají s barely nebo...

Lední medvědi v Zoo Praha si ve vodě i na souši rádi hrají s barely nebo bójkami, napodobují díky nim stejné pohyby...

Vzali si roky týranou fenku z “dočasky“. Aspoň pár měsíců jí bylo fajn

Jana Bernášková s dětmi, zachráněnou fenkou a Rudolfem Desenským během natáčení...

Pořídit do bytu ke dvěma dětem štěně, nebo raději dospělého pejska z útulku či dočasné péče? Před tímto rozhodnutím...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz