Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Želvuška přežije všechno, mráz i radiaci. A možná teď žije i na Měsíci

Přežije mráz, bod varu i radiaci. „Malý vodní medvídek“ patří k nejodolnějším tvorům na planetě, připomíná týdeník 5plus2.

Tito mikroskopičtí živočichové existují přes půl miliardy let. | foto: Profimedia.cz

Letos uplynulo 250 let od chvíle, kdy člověk poznal jednoho z nejzajímavějších tvorů na Zemi – želvušku. Byť tito mikroskopičtí živočichové existují přes půl miliardy let, poprvé je vědecky prozkoumal německý zoolog Johann A. E. Goeze v roce 1773. Protože vypadaly roztomile, pojmenoval je „kleiner Wasser Bär“ čili „malý vodní medvěd“.

Až jeden milimetr velké zvířátko, často spíš poloviční, má čtyři páry nohou zakončených „drápky“, pár očí, červenou, hnědou, zelenou i jinou barvu a rádo žije například v tenoučkém vodním filtru na mechu – i proto se mu mezi vědci slangově říká mechové prasátko.

Najdete je i na dně oceánů, ve věčně zmrzlém světě zemských pólů, vysoko v ledovém pohoří Himálaj, v sopečném bahně i horkých pramenech. Želvušky totiž patří mezi nejodolnější organismy na planetě.

Tělo umí zakonzervovat

První vědci s nimi zkoušeli vše možné, například je vařili ve vodě. Velmi se podivili, že přežili. Až moderní věda ale ukázala, jaká tajemství v sobě želvuška skrývá.

Protože pochází z pravěkých moří, voda je alfou a omegou jejího života. Pokud se rochní v dostatku životodárné tekutiny, dožije se v poklidu i třiceti měsíců, během kterých pojídá vířníky, hlístice a další mikroorganismy, nedravé druhy zase s gustem vysávají rostlinné buňky.

Pokud však voda dojde, želvuška se začne měnit. Zatáhne končetiny, čímž sníží povrch těla, ze kterého by se mohla voda vypařit. Do svého organismu vyplaví trehalózu, cukr, jenž se za určitých podmínek převede do struktury podobné sklu a tím zakonzervuje a ochrání všechny buňky v těle.

Zároveň se začne zpomalovat metabolismus, který se sníží až na 0,01 procenta oproti aktivnímu stavu. Tvor zkrátka vytvoří soudeček, který je extrémně odolný.

Stav zakonzervovanosti se nazývá anabióza a želvuška tím reaguje na nepříznivé okolní podmínky, může jít i o mráz, radiaci či toxicitu prostředí. Umí to vajíčka i dospělí jedinci, ale jen suchozemské druhy, které na vysychání vody připravila evoluce.

Želvušky z Antarktidy dokázaly přežít 30 let ve zmrazeném stavu

Primitivní mořské a sladkovodní želvušky se zakonzervovat většinou neumí. Extrémní schopnosti má například antarktický druh Acutuncus antarcticus. V roce 1983 vědci tuto želvušku zmrazili na vzorku antarktického mechu v –20 °C, po třech desetiletích zvíře i jedno jeho vajíčko rozmrazili. Bez problémů se probraly k životu a začaly se rozmnožovat.

První ve vesmíru

Když byly v roce 2007 vyslány želvušky do vesmíru, staly se prvním mnohobuněčným tvorem, který zdejší prostředí přežil. Evropská vesmírná agentura je v dehydratovaném stavu vystavila vysoko nad planetou přímé radiaci, vysokým teplotám, vakuu i působení Slunce.

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Želvušky

Želvušky (Tardigrada) je kmen mikroskopických bezobratlých bilaterálně souměrných živočichů, kteří se vyznačují segmentovaným tělem s hlavou a čtyřmi páry končetin.

I přes mikroskopickou velikost mají pokročilou tělní stavbu těla včetně některých vnitřních orgánů a svalstva. Končetiny bývají zakončeny drápky různých počtů a tvarů, které jsou důležitým taxonomickým znakem. Dospělí zástupci želvušek měří nejčastěji kolem 250–500 μm, největší druhy dosahují k 1200 μm.

Kmen želvušek se dělí na dvě třídy, a sice Heterotardigrada zahrnující hlavně mořské druhy, a Eutardigrada, která sdružuje zejména sladkovodní a terestrické želvušky.

Zdroj: Wikipedie

Po návratu na Zemi byli jedinci rehydratováni, což je velmi jednoduché, stačí například navlhčit papír, na kterém soudečky leží. Okamžitě se vrátili k aktivnímu životu, začali přijímat potravu, rostli a rozmnožili se.

Různé pokusy probíhaly ve stavu zakonzervovaném i aktivním, v obou formách prokázaly želvušky neuvěřitelnou odolnost, dokázaly například přežít zchlazení na teplotu téměř absolutní nuly (–272,8 °C), kde není drtivá většina organismů schopna existovat.

V roce 2008 zase japonští vědci vystavili želvušky vysokým tlakům. Ukázalo se, že exempláře odolaly několik hodin hydrostatickému tlaku o síle 7,5 gigapascalů, což odpovídá tlaku v hloubce asi 180 kilometrů pod povrchem země.

Výsledky vedly k domněnce, že by želvušky, které skladbou těla i pohybem připomínají mnohem vyšší živočichy, mohly teoreticky cestovat vesmírem uvnitř meteoritu a přežít i pád na planetu. To se mimochodem stalo v dubnu 2019, kdy se izraelská sonda Berešít zřítila na povrch Měsíce.

Pokud tisíce želvušek umístěných v sondě a sloužících k výzkumu přežily, staly se po lidech druhým mnohobuněčným organismem na Měsíci.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Finálová čtyřka se v Kašpárkově Hell’s Kitchen změnila na trojku

Aktualizujeme

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna, kdy Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky. Ti bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field...

4. prosince 2024  22:52

Výhrůžek se neděsím. Ale nechci své psy posílat na smrt, říká cvičitelka

Premium

Pytláci v Africe z něj už předem mají strach, proto mu vyhrožují smrtí. Avatar je další z vycvičených českých psů, který by jim mohl kazit jejich krutý byznys. Možná to však bude nakonec úplně jinak....

3. prosince 2024

Čtenáři ukázali skvělou úrodu ze sadu i zahrady, dokonce i exotické druhy

Listopadová výzva, aby čtenáři prošli svoje telefony a zavzpomínali na letošní výpěstky, přinesla ovoce. A to bez nadsázky, od sladkých hrušek po banány. Nechyběla zelenina, samozřejmě rajčata nebo...

4. prosince 2024

Nejroztomilejší mazlíci listopadu vyhráli granule za 10 tisíc, hlasující knihy

Další kolo ankety o nejroztomilejší mazlíčky je u konce a my vám představujeme šťastné výherce, kteří se mohou radovat z krmiva od firmy Mountfield v hodnotě 5, 3 a 2 tisíce korun. Hlasující navíc...

1. listopadu 2024,  aktualizováno  2.12 13:08

Proč kočka mňouká jako dítě a pes dělá smutné oči. Etolog o řeči zvířat

Premium

Člověk dovede pomocí slov vytvořit nekonečné množství vět, může tedy říct cokoli. Taková schopnost se u zvířat zatím neprokázala, ale víme, že vydávají zvuky, kterými například oznamují: vidím...

3. prosince 2024

Nemusí to být jen kapr, objevte další naše ryby. Třeba štiku, okouna, lososa

Zásadní důvod, proč jíme tak málo ryb, spočívá v tom, že je moc neznáme a nevíme, jak je vařit. A proto se s nimi pojďme blíže seznámit. Nejen proto, že se blíží čas kaprů, on i další ryby jsou...

9. prosince 2024

Postarejte se o stromeček i hvězdu, aby nezahynuly ještě před Vánocemi

Stromeček je jedním z nejvýraznějších symbolů vánočních svátků. Mnoho lidí se rozhoduje pořídit si ho dříve, aby si mohli užít jeho krásu po delší dobu. Pokud se rozhodnete pro tento krok, je...

9. prosince 2024

Symbol usmíření, ale i pokusy na zvířatech. Jak vzniklo sedm českých plemen

Premium

Některá jsou s námi pouze pár dekád a oficiálně byla uznána za socialistického Československa, jiná pamatují už středověkou lesní honitbu a žila zde na královských dvorech. Ze sedmi domácích...

8. prosince 2024

VIDEO: Makakové si užívají zimy v horkých lázních. Slastí zavírají oči

Makakové japonští si užívají lázeňskou kúru v horkých pramenech. Tuto kratochvíli jim připravuje botanická zahrada v Hakodate na Hokkaidó.

8. prosince 2024

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...