Včelaři z okolí teď musí pod hrozbou vysoké pokuty na svá včelstva důkladněji dohlížet. (ilustrační snímek)

Včelaři z okolí teď musí pod hrozbou vysoké pokuty na svá včelstva důkladněji dohlížet. (ilustrační snímek) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Na Moravě se objevil mor včelího plodu, včelaři musí spálit celý chov

  • 0
Na Zlínsku a Kroměřížsku museli někteří chovatelé spálit celá včelstva. Objevil se u nich nebezpečný mor včelího plodu. Včelaře v jejich blízkosti čekají celý rok mimořádná veterinární opatření.

Nedá se vyléčit a neexistuje na něj jednoduchá prevence. Včelaře v kraji zasáhl takzvaný mor včelího plodu. A všichni přiznávají, že je to velký problém. S nebezpečnou nákazou se totiž nesetkávají tak často.

"Mor tady nepamatuji za celou dobu, co včelařím. Tedy třicet let," prohlásil Zdeněk Vincenec z Kvasic.

Mor včelího plodu je nebezpečnější než známější varroáza. Napadá larvy a oslabuje celé včelstvo. V ohrožení jsou navíc úly v širokém okolí. A co je hlavní: existuje jen jediný způsob, jak se nákazy zbavit - vypálit celé včelstvo.

"Je to kruté. Léčit se to nijak nedá. A lidi, kteří se o včely starají celý život, jsem při likvidování viděl i plakat," řekl včelař Jan Švancer z Napajedel.

K radikálnímu a nepříjemnému řešení museli sáhnout zatím dva včelaři. Laboratorní testy prokázaly mor na jednom místě v Nové Dědině na Kroměřížsku a u chovatele v Bělově na Zlínsku.

Kromě toho, že se včel musejí zbavit, je na stejném místě nemohou chovat další dva roky.

Nákaza ale ohrožuje i desítky dalších včelstev. "Jsme ve větším ohrožení, protože včely létají až do tří kilometrů a mohou nemoc roznášet," vysvětlil Švancer.

Včelstvo se rok nesmí přesunout na jiné místo

Veterináři už vydali nařízení o mimořádných opatřeních. Omezení a přísná pravidla se teď dotknou více než stovky včelařů, kteří mají své úly v okruhu pěti kilometrů od napadených míst. Mimo jiné v Kvasicích, Bělově, Hulíně, Napajedlech, Otrokovicích, Tlumačově, Žlutavě, Halenkovicích, Sulimově nebo Kostelanech.

"Radost z toho nemáme, to je jasné," konstatoval Vincenec.

Všichni včelaři v ochranném pásmu museli odebrat vzorky takzvané včelí měli a poslat je k laboratorním testům. Za pár týdnů budou vědět, jestli morem nejsou napadené i jejich včely. Pořád ale budou muset dodržovat přísná opatření. A to celý rok.

"Například nesmí včelstvo přesunout na jiné místo," zdůraznil Milan Polášek z krajské veterinární správy. To proto, aby se riziko nákazy nešířilo na další oblasti.

V celém kraji si navíc včelaři musejí pečlivě hlídat své úly. Pokud jim v zimě uhynou včely, mají povinnost nechat si přesně zjistit, proč se to stalo. I to totiž může být projevem včelího moru.

Pokuta 50 tisíc, pro podnikatele až 2 miliony

Ve větší míře rovněž budou hlídat čistotu úlů, rukavic i dalších pomůcek, které k chovu používají, častěji včely kontrolovat a pečlivěji je pozorovat. Nemoc se totiž většinou naplno projeví tam, kde se chovatel o úly dobře nestará. To znamená, že je nečistí a nesleduje.

Pokud by veterináři zjistili, že nařízení někdo nedodržel nebo porušil, hrozí viníkovi vysoká pokuta. V případě fyzické osoby až padesát tisíc korun, v případě podnikatele až dva miliony. Omezení se totiž týká i medu.

"Prodávat mohou jen ten, který je vyšetřený s negativním výsledkem," podotkl Polášek.

A to i přesto, že podle včelařů lidem nic nehrozí. "Mor neublíží dospělé včele, natož člověku," vysvětlil Švancer. Přestože je riziko nákazy v medu minimální, veterináři ho nechtějí podcenit.