Na chov včel na střeše potřebujete speciální plemeno i letité zkušenosti

aktualizováno 
V Praze je v současnosti na osm set včelařů a více než pět a půl tisíce včelstev, z toho pětatřicet jich je umístěno na střeše. „To je polovina všech střešních úlů v celé republice,“ popisuje včelař Augustin Uváčik u střešních úlů na střeše budovy Státní veterinární správy na pražských Vinohradech.

Je to právě tento včelař a předseda ZO Českého svazu včelařů na Praze 5, který se kolem včel motá od svých dvanácti let, kdo stál například za otevřením prvního „hotelového“ stanoviště včelích úlů na střeše Hotelu Intercontinental na pražském nábřeží či Rudolfina.

Fotogalerie

Zájem o včelaření v hlavním městě v posledních letech stoupá, jen na zmíněných Vinohradech jich je deset. Zdaleka však počty včelařů a včelstev nedosahují poválečných čísel, tehdy se počet včelstev na srovnatelném území pohyboval zhruba kolem třiceti tisíc. Je tedy stále co dohánět.

Právě na střeše SVS, kde je pět včelstev v plné práci, ačkoliv v dohledu je až zeleň v Riegrových sadech a park na Náměstí míru, mají čerstvě po prvním stáčení. „Včely odtud létají do okruhu tří až čtyř kilometrů,“ uklidňuje zkušený včelař, že včely se opravdu mají kde napást.

Když míjíte tuto budovu po chodníku, vůbec vás nenapadne, jak je na její střeše živo. „Nápad na zřízení několika včelích úlů na střeše naší budovy přišel loni v souvislosti s rekonstrukcí historické terasy. To, že jsme alespoň trochu navýšili počty včelstev v centru Prahy, chápeme jako prospěšný a zároveň symbolický počin,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. 

A analýzy tohoto medu z Královských Vinohrad navíc prokázaly, že je opravdu dobrý. „Vyhověl ve všech ukazatelích daných vyhláškou stanovující požadavky na kvalitu medu i legislativě o bezpečnosti potravin, nebyla v něm zjištěna přítomnost těžkých kovů, vyhověla i vyšetření na přítomnost reziduí pesticidů,“ uvedl Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS.

Střešní včelaření je jen pro zkušené včelaře

Podle Augustina Uváčika by se měl do střešního včelaření pustit až ten, kdo si nejméně pět let vyzkouší běžnou péči o včely. Včelaření v centru města sice není nijak právně omezeno, nicméně přece jen má svá specifika.

„Tam, kde je mnoho lidí, se musí včelař chovat trochu jinak než na venkově. Jednak musíte vybrat vhodné klidné plemeno, v našem případě je to kraňské plemeno pocházející z hor, a musíte mít včely pod kontrolou v době rojení. Zrovna tak musíte respektovat bezpečnostní pravidla budovy a neomezit její chod,“ vypočítává zkušený včelař. Voda prý potřeba není, tu si včely najdou.

„Dále platí, že střecha nesmí být tmavá, aby se úly zbytečně nepřehřívaly. I když teplo do určité míry pomáhá zrání medu a pěkně ho to zahustí,“ usmívá se spokojeně včelař na ostrém sluníčku. Při tom se to kolem něj neustále hemží včelími dělnicemi. „A musí být pochozí, aby byla pro pohyb včelaře bezpečná.“ Prohlédnout na vlastní oči si to můžete třeba na střeše  Národního zemědělském muzea na Letné, kde se také včelaří.

Autor:

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Chtěl bydlet v lese. Tak postavil dům na kraji města a kolem vysázel stromy

Jezírko má plochu zhruba 1 000 metrů čtverečních, lesní porost okolo vznikl...

Takový malý soukromý les si pro sebe a svou rodinu založil na okraji Pardubic pan Milan. Takzvaně na zelené louce,...

Čtenáři ocenili citlivý přístup k téměř stoleté zahradě po předcích

Vítězné zahrady 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Celý týden měli čtenáři iDNES.cz možnost hlasovat a vybrat pětici nejkrásnějších zahrad, u nichž oceňují jak jejich...

Tatarák s koňakem i indické kari. Uvařte si oblíbená jídla Karla Gotta

Takto si Karel Gott užíval v restauraci u italského kuchaře Emanuela Ridiho.

Karel Gott, který 14. července slaví životní jubileum, nepatří k vybíravým celebritám. Miluje tradiční česká jídla, ale...

Statek v malebném údolí s rozlehlou zahradou, které dopřávají volnost

Jezírko v zahradě založili rodiče před třiceti lety. (Statek v údolí na...

Téměř tři čtvrtě hektaru na jihovýchodním svahu a na něm zpustlá zahrada se starými třešněmi. To byla před třiceti lety...

Další z rubriky

Liška, nebo kočka? Na Korsice objevili neznámý druh s překvapivou DNA

Zaměstnanci francouzského lesního úřadu Office Nationale des Forets et de la...

Francouzské úřady lokalizovaly na Korsice šestnáct jedinců dosud neznámého druhu kočky, který velmi připomíná lišku....

Kanibalismus či probodnutí patří k běžným sexuálním praktikám zvířat

Samička kudlanky nábožné samečkovi během páření často ukousne hlavu. Evolučním...

Pravděpodobně vás překvapí, že divocí kačeři hromadně znásilňují nezadané kachny, nebo že australští myšáci často...

Vyfoťte divy pražské zoo a vyhrajte vstupenky. Nejlepší snímky zoo vystaví

Pelikán v pohybu

Už potřetí vyhlašuje Zoo Praha fotosoutěž, které se mohou zúčastnit všichni návštěvníci. Pro letošní ročník připravilo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK A PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz