Pražské slůně Sita si užívá sluníčka a výběhu. Na bazén si musí počkat

aktualizováno 
Spolu se starší sestrou, matkou Donou a ostatními samicemi vyrazila v pondělí "malá" sloní slečna do nového luxusního venkovního výběhu. Jakmile se teploty ustálí na 20 °C, budou si slonice užívat i dvou venkovních bazénů a umělého říčního koryta.

Poměrně netrpělivě se čekalo, kdy se bude moci do venkovního výběhu vydat dvouměsíční Sita, první slůně narozené v pražské zoo od jejího vzniku (více zde). Minulý pátek ještě pro tak malé slůně nebylo zrovna ideální počasí, a protože sloni drží úžasně pohromadě, ostatní samice odmítly jít ven bez slonice Donny a jejími mláďaty. Malá Sita má totiž ještě starší sestru Tonyu.    

Fotogalerie první vycházky

Díky slunečnému počasí už se druhý pokus vydařil a slonice mláďata vyvedla do rozsáhlého venkovního výběhu za doprovodu vedoucí samice Gulab. Všechny si nejprve na začátku udělaly kolečko kolem celého výběhu, pak se pomalu vrátily k první vyhlídce.

"Celou dobu slonice mezi sebou živě komunikovaly: pískaly a troubily," popsal první letošní výlet sloních samic v novém luxusním venkovním výběhu Michal Šťastný, tiskový mluvčí Zoo Praha. Stádo samic se slůnětem se totiž venčilo v prostředním ze tří výběhů, který je nejvíce vybavený. Obsahuje řadu herních prvků pro slony a několik krmných míst, ale také dva bazény, umělý vodopád a umělé říční koryto. Na jejich napuštění si ale rozpustilé slůně bude muset i s ostatními ještě počkat. "Teprve až se teploty ustálí zhruba na dvacet stupňů Celsia, otevřeme slonům i koupání," řekl Pavel Brandl, kurátor savců. 

Jak se líbí Sitě na trávě pod modrou oblohou?

Přestože v pavilonu už Sita běhá docela nezávisle, venku pro ni jako pro dvouměsíční slůně bylo všechno úplně nové. "Doslova se nalepila na nohy své mámy Donny a nevzdálila se od ní zpočátku ani na krok. Hodně ji chránily taky její starší sestra Tonya a Tamara s Janitou," popsal Šťastný. Poslední dvě uvedené samice do Prahy přišly ze Šrí Lanky (o jejich aklimatizace více zde).

Po chvíli ve výběhu zavládl naprostý klid a každá ze slonic se začala věnovat svému. Gulab škubala trávu z příkopu, Shanti se vehementně drbala o parkosy, Tonya si lebedila v trávě. Velkoryse pojatý výběh v těsné blízkosti severního vchodu je součástí slonince a hrošince, otevřených v pražské zoo na konci března (podrobnosti zde, včetně videa hrošího mláděte v bazénu). 

Sloní samec Mekong, který by se v ideálním případě mohl stát otcem dalších slůňat, má svůj vlastní výběh uvnitř nového slonince i venku. "Ve volné přírodě jsou samci kolem 15. roku vedoucí samicí ze stáda vyhnáni a pak žijí buď v mládeneckých skupinách, nebo jako samotáři. K samicím se připojují jen v době rozmnožování, a to na poměrně krátkou dobu," vysvětlil Šťastný, proč má i v pražské zoo sloní samec svůj vlastní budoár uvnitř i venku. A velký středový výběh si Mekong také užil; testoval jeho bezpečnost, než do něj vběhly samice s dvouměsíčním slůnětem.  

Podle kurátora savců Pavla Brandla je již slůně plně integrované do skupiny samic a reaguje tedy na chování ostatních. Pro samice byl v pondělí nový venkovní výběh také naprostou neznámou, proto byly trochu nervózní, nervozitu přenesly i na mládě, a to se pro jistotu doslova přilepilo mámě Donně na nohu. Odhadem už Sita váží přes metrák, na výšku jí do metru zbývá sotva pár centimetrů. Srovnejte, jak Sita povyrostla, s videozáznamem z února:   

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Drsný bengálský kocour Max potřebuje vybít baterky, radila trenérka

Před návštěvou Kláry byl Max postrachem domácnosti: napadal ostatní tři kočky...

Manželé Raškovi z Třince postupně poskytli domov čtyřem nechtěným šelmám. Ke třem klidným kočkám přibyl jako poslední...

Cihla budoucnosti ušetří přírodu i peníze. Vyrobí ji z hlíny a kalu

Cihly vyrobené z recyklovaného kalu z čistíren odpadních vod.

Se zajímavým nápadem přišli vědci z australské univerzity RMIT. Když se cihlářská hlína smíchá s deseti až pětadvaceti...

Další z rubriky

Vzali si roky týranou fenku z “dočasky“. Aspoň pár měsíců jí bylo fajn

Jana Bernášková s dětmi, zachráněnou fenkou a Rudolfem Desenským během natáčení...

Pořídit do bytu ke dvěma dětem štěně, nebo raději dospělého pejska z útulku či dočasné péče? Před tímto rozhodnutím...

Pejskaři v Teheránu nesmějí se svými mazlíčky na veřejná místa

Muž v Teheránu venčí psa. Ilustrační fotografie

Majitelé psů v Teheránu nesmějí se svými mazlíčky chodit na veřejná místa, protože prý u lidí vzbuzují strach,...

Králík jako mazlíček. Nic pro úzkostlivé majitele bytu

Králičí hop. Novou sportovní disciplínu prezentovala cvičitelka Lada Šípová...

Mít svého králíčka-mazlíčka je snem skoro každého dítěte. Než však podlehnete dětskému naléhání, uvědomte si, že chov...

Najdete na iDNES.cz