„Humánní společnost by měla tresty za nehumánní chování vůči zvířatům nejen stanovit, ale vyžadovat, aby byly vymáhány,“ radí psychiatr Jan Cimický. | foto: Shutterstock

Kdo ubližuje zvířeti, bude se stejně chovat k lidem, říká psychiatr Cimický

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
V Česku přibývá závažných případů týrání zvířat. Není to jen dojem – Státní veterinární správa kvůli tomu loni podala osm trestních oznámení, což je dvakrát víc než o rok dříve, a veterináři také zaznamenali více stížností na týrání zvířat od veřejnosti. „Je to projev slabosti,“ říká psychiatr MUDr. Jan Cimický, CSc.

Kde se v lidech bere bezcitnost a krutost?
Povaha a rozvoj povahových rysů je celkem složitý proces, na kterém se spolupodílí mnoho faktorů. Osobnost každého člověka je individuálně formována, každý z nás má jisté genetické vlohy, získané z předchozích generací, zejména od rodičů, a pak jsou vlivy prostředí a sociální, které mohou tyto zděděné vlohy upravovat, případně i měnit. Jistá míra agresivity je evolučně dána každému člověku, jako prostředek k přežití. I konzumace jídla je v jistém smyslu druhem agresivity. Je pravda, že civilizace původní atributy změnila a člověk se chová, nebo by se měl chovat, civilizovaně a vyšší míru agrese by měl umět potlačit či rozpustit v něčem jiném. Ale zdravou míru agresivity má v sobě každý z nás. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se