Tančící papoušek Snowball

Tančící papoušek Snowball | foto: Epochtimes.de

Tančící kakadu ohromil vědce, jeho rytmus ho kvalifikuje pro SuperStar

  • 17
Hvězda YouTube papoušek kakadu Snowball ohromuje na světové videosíti nejen své fanoušky, ale i vědce. Dosud se nesetkali s tím, že by pták měl takový smysl pro rytmus.

Doktor Aniruddh Patel z Neurosciences Institute v San Diegu zkoumal pohyby nadaného kakadua. "Seděl jsem u videí jako přikovaný. Nikdy jsem nic takového nezažil," přiznává udivený vědec. Sledoval papouškovy kreace a zejména ho dostalo, že i v situacích, kdy se hudba zpomalí nebo zrychlí, papoušek stále udržuje dané tempo.

Podle něho je třináctiletý pták důkazem, že se o ptačí inteligenci musíme ještě mnoho učit. A považuje ho za důkaz, že člověk není jediným tvorem, který umí díky rozvinutému mozku dodržovat rytmus.

Papoušek žijící v laboratoři ptačího útulku v Indianopolis nejraději tančí na hudbu Queen, Backstreet Boys nebo Lady Gaga. Podívejte se na video, jak elegantně střídá pravou a levou nohu při razantním podupávání. A když skončí skladba, vehementně se klaní jako hvězda na pódiu.

zdroj: www.youtube.com

Podle Patela je známé, že zvířata na hudbu běžně reagují, ale je výjimkou, že by byla schopná držet rytmus skladby. Vědecký tým prošel na internetu stovky videí, kde viděl reakce psů či koček na hudbu. Měřili tempa a u mnohých zjistili, že tvůrci videí až dodatečně "nasadili" hudbu na zvířecí pohyby, aby dodali svým snímkům zajímavosti. Tato videa z výzkumu vyřazovali.

Z více než tisíce videí nakonec zjistili, že asi 14 druhů papoušků a slon mohou mít podobné vlastnosti. Po dalším zkoumání připustili, že se podobně chovají i šimpanzi.

"Dlouhou dobu si lidé mysleli, že schopnost ovládat rytmus je vlastní jen jim," líčí vědecká pracovnice Adena Schachnerová. "Když jsme ale studovali Snowballa, přišli jsme na to, že by schopnost rytmického cítění mohla souviset se schopností zvířat napodobovat lidské zvuky. Tím, že si je pamatují a dokážou je napodobit, mohl by u nich probíhat částečně podobný proces jako v lidském mozku."

Podle ní se určitě časem zjistí, že podobné vlastnosti by mohli mít i další tvorové žijící v přírodě. Například tuleni, delfíni či zpěvní ptáci.