Opancéřovaný šváb přežije téměř cokoliv. Navíc švábi nejsou hloupí, umí spolu...

Opancéřovaný šváb přežije téměř cokoliv. Navíc švábi nejsou hloupí, umí spolu komunikovat. | foto: Playtvak.cz

Mazlíci švábi nekoušou. Ale mohou vadit alergikům a přenášet nemoci

  • 1
Švábi jsou nenároční a přežijí cokoliv. K chovu stačí plastová krabička, trochu listí nebo kůry a krmení jednou za týden. Přesto švábi nejsou zrovna nejoblíbenější mazlíčci, dokonce mohou komplikovat vztahy. To dobře ví mladý chovatel Miloš Marek, jehož sbírka živých brouků jde do tisíců kusů.

Ve sbírce má mimo jiné největšího švába světa a kromě naprosto nenáročných druhů švábů chová i druhy létající nebo náročné na teplo. Švábi Miloše Marka prostě uhranuli a to už v zookoutku na střední škole.

Jsou totiž naprosto fascinující. Jak Miloš prozrazuje ve videu, naši planetu obývají už 280 milionů let a zhruba měsíc vydrží bez jídla. Na dlouhých 40 minut dokážou zadržet dech a jsou mimořádně odolní vůči vnějším vlivům. Když například přijdou o hlavu, žijí dál ještě několik týdnů. Přitom nejsou agresivní, než by vás kousli, raději utečou. Jen některé druhy by vás teoreticky mohly  poškrávat ostny na svých nohách.

Na vytvoření podmínek k chovu nejsou švábi nikterak nároční. Stačí jim obyčejná plastová krabička podobně jako sklípkanům, kterou otevíráte jen při krmení, nebo když se chcete se šestinohým kamarádem pomazlit. U létajících druhů ovšem Miloš Marek doporučuje obvod víka krabice natřít vazelínou, aby z ní švábi neutekli a nerozšířili se vám po bytě či dokonce po celém domě.

Co se krmení týká, stačí švábům kousky ovoce či zeleniny jednou za týden. Osvědčily se i krmné granule. Chovatel také doporučuje udržovat v krabicích se šváby čistotu, ideálně sterilní prostředí.

Plastové krabičky je potřeba důkladně zavírat, aby se vám švábi nerozutekli.
Mazlení se se švábem v praxi - můžete ho maximálně tak pohladit po zádech.
Chovatelé švábů své nejedovaté mazlíky obdivují. Pokud chov udržujete v...
Šváb není zrovna běžný domácí mazlíček.

Švábi totiž sice nejsou jedovatí, ale mohou přenášet nemoci, respektive choroboplodné zárodky v podobě bakterií či virů, pokud se v jejich prostředí vyskytnou. Také lidé alergičtí na roztoče, prach nebo pachy, jež švábi vylučují, mohou mít také zdravotní problémy.

A ještě před jednou nepříjemnou komplikací mladý chovatel bez obalu varuje: švábi umí nemile zkomplikovat partnerské vztahy. Málokterá slečna zůstane na noc někde, kde potenciálně hrozí únik obřích nohatých švábů z krabice.