Proč se bojíme zmijí a užovek už ne? Umíme odhadnout jejich nebezpečnost

aktualizováno 
Na vnímání strachu z hadů se zaměřil tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a ázerbájdžánské Státní univerzity v Baku. Podle výsledků studie lidé dokážou odhadnout nebezpečnost zmijí snáze než u jiných druhů hadů.

Kobra egyptská (Naja haje), zmije levantská (Macrovipera lebetina), slepák nažloutlý (Xerotyphlops vermicularis) a zmije obecná (Vipera berus) | foto: koláž iDNES.cz

Studie je společným výsledkem projektů Evy Landové, Markéty Janovcové a Petry Polákové a jde o jedno z témat, které je na Karlově univerzitě zkoumáno dlouhodobě. Výsledky, jak je pro popularizační web PřF UK shrnula Iveta Štolhoferová, jsou opravdu zajímavé (kompletní studie zde). 

Fotogalerie

V České republice žije pouze pět druhů hadů, z toho patří čtyři k neškodným užovkám. Jediným jedovatým druhem České republiky je zmije obecná (Vipera berus), jejíž jed však pro zdravého dospělého člověka není nebezpečný. Naopak v Ázerbájdžánu žije celkem 32 druhů evropských hadů včetně těch vůbec nejnebezpečnějších.

A tak zatímco v Česku za poslední čtvrtstoletí nebylo zaznamenáno žádné úmrtí v důsledku uštknutí, v Ázerbájdžánu byla jen v roce 2016 zmije levantská (Macrovipera lebetina) zodpovědná za více než sto vážných uštknutí, z nichž jedno bylo smrtelné. Dalo by se tak předpokládat, že strach z hadů i celkový postoj k nim se bude v obou zemích značně lišit.

Úkolem respondentů bylo seřadit 36 kartiček s fotografiemi hadů podle míry strachu, který v nich zobrazený had vzbuzoval. Je zajímavé, že hodnocení Čechů i Ázerbájdžánců byla značně podobná. Přitom v Česku žije méně hadů, člověk na ně může narazit méně často a představují menší nebezpečí.

Výzkumu na PřF UK se lze zúčastnit a otestovat se

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy se ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví dlouhodobě věnuje výzkumu vnímání zvířat člověkem.

Na stránkách www.krasazvirat.cz se lze aktivně účastnit studií, které se věnují estetické kráse živých tvorů i strachu či znechucení, které mohou některá zvířata v člověku vyvolávat. Sadu dotazníků a obrázkových metod, které rozkryjí vaše emoce a vztah ke zvířatům, vytvořil tým zoologů a psychologů. Po vyhodnocení studie se od vědců dozvíte výsledky. 

Prezentované druhy se podle míry strachu, který v člověku vyvolají, poměrně hezky rozdělily do dvou výrazných skupin na základě tvaru těla: typ zmije a typ užovka. Typ zmije je charakteristický kratším, silnějším tělem, trojúhelníkovitou širokou hlavou, velkýma očima a spíš tmavým zbarvením. Typ užovka naopak zastupují dlouzí a tencí hadi s oblou hlavou. Mezi typ užovka však byla řazena i kobra egyptská (Naja haje), která, pokud není ve své typické výstražné pozici, působí jako vcelku nenápadný had. Jako nejméně nebezpečný byl hodnocen slepák nažloutlý (Xerotyphlops vermicularis), drobný, růžový had vzhledem připomínající slepýše nebo vzdáleně i žížalu.

Subjektivní hodnocení versus skutečná hadí hrozba?

Jak toto hodnocení odpovídalo skutečné nebezpečnosti hadů? Poměrně přesné se ukázalo u zmijí, které skutečně patří mezi nebezpečné hady. Tyto druhy byly hodnoceny jako nebezpečné, a to dokonce i ty, které lidé v dané oblasti nikdy nemohli potkat. Zdá se tedy, že nebezpečnost zmijí lidé dokážou odhadnout snáze než nebezpečnost hadů z jiných skupin. Proč?

Zmije obecná (Vipera berus)

Zmije obecná (Vipera berus)

Důvodem může být velmi dlouhá společná evoluce předků člověka a zmijovitých hadů. Naši afričtí předci se během lovu a sběru museli s těmito hady poměrně často setkávat a tato setkání zřejmě nezřídka končila smrtí jedné ze zúčastněných stran. Možná se tak během evoluce vytvořil v mysli člověka jakýsi vrozený předobraz (prototyp) nebezpečné zmije, který nám ji pomáhá rozpoznat, i když jsme takového hada nikdy doopravdy neviděli.

Ostatně vyhrocený vztah mezi lidmi a hady můžeme vidět i dnes. V jihovýchodní Austrálii, kde je většina hadů smrtelně jedovatá, lidé zabijí každého třetího hada, na kterého narazí. Také čtvrtina mužů filipínského domorodého kmene Agta Negritos zažila a přežila útok velkého hada škrtiče.

Na druhou stranu jinde jsou hadi považováni za posvátné, jsou součástí tradiční medicíny, nebo platí za kulinářskou delikatesu. Tak či tak, had byl, je a nejspíš stále bude pro člověka jedním z nejvýznamnějších živočichů.

Autoři:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

Zahradu u Baťova domku zvládli přetvořit za sto tisíc, pomohli kamarádi

Terasu ze starých cihel doplnil nábytek ze zlínské produkce.

Proměna zahrady u jednoho z Baťových půldomků ve Zlíně vyžadovala citlivý přístup s respektem ke specifické historii i...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Portugalský vodní pes je inteligentní, učenlivý a nelíná. Ocení ho alergici

Portugalští vodní psi s hnědou barvou srsti.

Velmi chytré plemeno, které se perfektně hodí pro rodinu s dětmi a dokáže uspokojit i ambice majitelů na poli agility...

Web pro opuštěné psy zahrnul do nabídky i kočky z útulku

PesWeb nově nabízí vedle psů i kočky.

Portál PesWeb, kde se centrálně shromažďují nabídky psů z útulků, nově nabízí stejnou službu pro opuštěné kočky. Jeho...

Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

Sloni indičtí obývají v Zoo Praha Údolí slonů, otevřené v březnu 2013, a to...

Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz