Můžete si vybrat, jestli se chcete na den stát ošetřovatelem nosorožců, slonů, žiraf, šelem a lemurů, a nebo jestli vás více láká a zajímá ptačí nebo vodní svět. V konkrétním domluveném termínu, což bývají úterky nebo čtvrtky, nastoupíte ráno na sedmou spolu s ostatními ošetřovateli a vyfasujete pracovní oblečení. A po nezbytném proškolení v oblasti bezpečnosti práce, což je v případě práce u slonů či šelem naprostý základ, vyrazíte do příslušného pavilonu.
Ošetřovatelem na vlastní kůži
Až do oběda vás čeká běžný den ošetřovatele vybraného živočišného druhu, takže budete mít pěkně napilno. Není to jen o čištění klece a krmení. Samozřejmě, že vám ošetřovatel všechno vysvětlí, navíc se můžete i ptát na cokoliv, co vás v dané oblasti zajímá. Zúčastníte se i plánovaných veterinárních zákroků, zastřihováním drápů počínaje a operacemi konče. Vzhledem k tomu, že se tu rodí hned několik stovek mláďat za rok, máte šanci trefit i na podobnou radostnou událost a nebo se starat o mláďata. Vždy se dá čekat, že zažijete něco nečekaného. Za odměnu ještě můžete odpoledne "po práci" nahlédnout do zákulisí jiného vybraného pavilonu.
V pavilonu šelem se například na jeden den stala ošetřovatelkou zubařka středního věku. Během její "služby" nějaký, zřejmě nemyslící návštěvník, hodil gepardům do výběhu roztrhaný balon. Gepardice ho sežrala a nezbylo nic jiného, než s ní pospíchat na operační sál.
Samozřejmě, že je to hodně adrenalinový zážitek. Navíc, jakmile nahlédnete ke zvířatům do zákulisí a poznáte je osobně, prožíváte všechno kolem úplně jinak než obyčejný návštěvník. Milá paní zubařka ještě dlouho do zoo telefonovala, aby se zeptala, jak na tom gepardice po operaci je, dokud se šelma úplně neuzdravila.
A co takhle stát se zahradníkem?
Možná, že vás zoo přitahuje, ale nejste si jisti, jak byste zvládli přímý kontakt se zvířaty během jejich ošetřování. A možná se navíc ještě zajímáte o květiny, kterých především během sezony není ve Dvoře Králové zrovna málo. Není divu, když mají nejen šikovné zahradníky, ale i vlastní skleníky. Proto se také rozhodli přidat do nabídky zážitkových programů možnost vyzkoušet si práci zahradníka v zoologické zahradě. A můžete se tam dozvědět nejrůznější zahradnické fígle, jak se dopracovat k tak nádherně rozkvetlé zahradě, jakou mají přes sezonu právě tam.
"Práce zahradníků v zoologické zahradě je specifická v tom, že se vlastně dostanou všude. Starají se nejen o zeleň ve sklenících, ale v celém areálu zahrady. A tedy i v jednotlivých pavilonech a výbězích, bez ohledu na druh zvířat," prozradila Jana Myslivečková, která se o propagaci králodvorské zoo stará. Spoustu práce mají zahradníci po celý rok a vy máte jedinečnou šanci jim pomoci. Na jaře vynášet palmy ze skleníku, sázet květiny, sekat trávu...
Na kolik vás takový zážitek přijde?
"Lidé si dnes tuto formu zážitku většinou při nějaké příležitosti darují. K narozeninám, partneři navzájem k výročí a podobně. A my za tři roky praxe vidíme, že jejich zájem stoupá," řekli nám ve Dvoře Králové. Pravdou je, že na podobnou zkušenost člověk - narozdíl od věcných darů - asi nikdy nezapomene.
Pravdou také je, že pokud vás právě napadlo, komu byste takový "zážitkový dárek" věnovali, plácnete se pořádně přes kapsu. Například možnost stát se na den ošetřovatelem přijde zhruba na pět tisíc. Pokud ale tuto částku vnímáte v podstatě jako sponzorský dar, příspěvek na provoz zahrady a na péči o exotická zvířata, půjdete do toho.