Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

Španělský mastin je dobrosrdečný gentleman, který nesnáší hloupé povely

aktualizováno 
Na první pohled zaujme velikostí. Pod vrstvami silné vrásčité volné kůže se však skrývá dobrosrdečný a jemný pes, který by pro svoji rodinu doslova dýchal. Jen se musíte smířit s tím, že nebude poslouchat na slovo. V minulosti často žil se stádem, které měl ochraňovat, je proto zvyklý rozhodovat se samostatně.

Španělský mastin je impozantní pes, kterého nikdo nepřehlédne. | foto: Archiv Lenky Erbenové

Španělský mastin si velmi rychle získá přízeň každého, kdo měl tu čest se s ním setkat. Jsou psi, na které se nezapomíná, a španělský mastin k nim rozhodně patří.

Impozantní mastin má za sebou velmi dlouhou historii. Po staletí se využíval jako hlídač ve španělských horách u stád ovcí či jiných hospodářských zvířat, která ochraňoval před dravými predátory, zejména vlky, ale taky před zloději a jinými záškodníky. 

Španělský mastin
Původ plemene:Španělsko
Účel plemene:Pastevecký a hlídací pes, společník
Další názvy:Mastinespanol, mastinleones, mastinextremeno, mastinmanchego
Uznání:FCI skupina 2
Velikost v kohoutku:Směrem nahoru neomezená. Psi minimálně 77 cm, feny 72 cm
Hmotnost: Běžně více než 100 kg
Průměrný věk: 8 až 9 let
Pořizovací cena:Asi 25 tisíc Kč

Během takzvané transhumance, což je tradiční sezonní přesun dobytka mezi letními a zimními pastvinami, hnali pastýři během několikadenní či několikatýdenní cesty své stádo s pomocí mastinů přes vesnice i města. Tradice probíhá i dnes, bohužel však upadá. Ale i tak se mastin využívá i ke svému původnímu účelu, a to nejen ve své domovině. 

Podle historických záznamů se k hlídání ovcí používali mastinové se světle zbarvenou srstí, aby byli dobře rozeznatelní od vlků. Naopak k hlídání majetku se upřednostňovali tmavě zbarvení jedinci. 

Hmotnost často přesahuje 100 kg

Je to obří, velmi mohutné a těžké plemeno. Má poměrně vyváženou stavbu těla, silnou kostru a široký hrudník. 

Fotogalerie

Patří mezi největší psy na světě. Kohoutková výška u psů je minimálně 77 cm, u fen 72 cm. Výška směrem vzhůru není nijak omezená. Hmotnost těchto kolosů se vcelku běžně pohybuje nad 100 kg. 

Srst je kratší, hrubá a poměrně hustá. Její zbarvení může být žluté, což je v domovině plemene nejoblíbenější, dále červené, lví, černé, vlkošedé, výjimkou není ani takzvaná jelení červeň. Vyskytují se i různé barevné znaky a kombinace, jako je žíhání, pálené znaky, bílý límec nebo skvrnitost.

Dvacet let se španěláky

Více než dvacetiletou zkušenost se španělskými mastiny má chovatelka Lenka Erbenová, která je majitelkou chovatelské stanice s názvem „Tornádo Erben“. „Španělské mastiny vlastním od roku 1999 a první vrh se v naší chovatelské stanici narodil v roce 2001. Za ty roky jsme odchovali poměrně dost štěňátek, ale každý nový vrh očekáváme se stále stejnou směsicí nervozity, vzrušení a zvědavosti,“ svěřuje se.

Uvnitř obra se skrývá jemná a křehká duše. „Je to gentleman, který nikdy nezneužívá své síly. Správný španělský mastin má mít vyrovnanou, sebevědomou a přátelskou povahu. Je to obrovská osobnost, která vyžaduje důsledný, avšak citlivý přístup,“ popisuje chovatelka. 

Španělský mastin je velmi společenský a užívá si přítomnost lidí, zejména svojí rodiny. „Miluje všechny děti – nejen vaše, ale i cizí. Bude pro ně perfektní chůvou a kamarádem,“ popisuje Erbenová.

Miluje všechna domácí zvířata

Španělský mastin je od přírody velmi ochranitelský a má přirozený hlídací instinkt. „Je to skvělý hlídač, který ale není agresivní. Budí respekt svou velikostí a svým hlubokým štěkotem,“ říká chovatelka. 

Dodnes se tento pes využívá nejen ve Španělsku jako takzvané LGD, tedy livestockguardian dog. Tato zkratka zahrnuje psy žijící permanentně u stáda různých hospodářských zvířat, za která přebírají veškerou zodpovědnost a ochraňují je před hrozícím nebezpečím v podobě zvířecích predátorů. 

Vzhledem k mastinovu „povolání“ tedy vychází velmi dobře s jinými zvířecími druhy. „Je přátelský a tolerantní ke všem domácím zvířatům,“ doplňuje chovatelka.

„S cizími psy je třeba ho socializovat již v průběhu růstu. Potom je přátelský nebo jiné psy ignoruje. Ve vaší přítomnosti by měl být mastin přátelský i ke všem lidem. Samozřejmě pokud nebudete doma, vše ohlídá a nikoho k vám na zahradu nepustí.“

Na sport není stavěný

Vzhledem ke své těžké tělesné konstituci je zřejmé, že není vhodným adeptem na kariéru sportovce. „Není vhodný na psí sporty jako jsou agility, flyball či dogdancing. Není to rozhodně žádný lenoch, ale s ohledem na jeho obrovskou váhu od něj nemůžete očekávat, že bude celý den někde běhat,“ vysvětluje Erbenová.

Podle jejích slov se proto plemeno nehodí do aktivně založených rodin. Bez problému s ním však můžete absolvovat delší procházky, od jednoho roku už plně bez omezení.

Je neuvěřitelně chytrý. Má svoji hlavu a plnění nějakých „hloupých“ povelů pro něj absolutně postrádá smysl. „Mastini jsou trošku paličáci. Je to dané jejich nezávislou povahou, protože při své původní práci (hlídání ovcí a jiného dobytku na pastvě) se museli umět rozhodovat samostatně,“ vysvětluje chovatelka. 

Z toho důvodu je španělský mastin pes se svým vlastním názorem na věc. „Naučí se základní povely, ale určitě to není pes, kterého by bavilo neustálé opakování cviků,“ souhlasí Erbenová. Nehodí se k lidem, kteří neumí ke svému psovi přistupovat s důsledností.

Po jídle by měl pár hodin odpočívat

Rozhodně není vhodný pro chov v městském bytě. Potřebuje prostornou zahradu, kterou by mohl spokojeně hlídat. Co se týká procházek, nebude se zlobit, když nebudou pravidelné. 

  • Velké množství volné kůže a dobře vyvinutý dvojitý lalok na krku má španělský mastin z velmi podstatného důvodu. Je to totiž přirozená ochrana proti predátorům, jako jsou vlci, se kterými tito ochránci přicházejí na pastvinách nejčastěji do přímého styku. Ve Španělsku jsou však pro jistotu pracovní jedinci chráněni i speciálním obojkem s ostny, jež směřují ven. Tento tradiční ochranný obojek se nazývá „carlanca“ a svoji úlohu plní velmi účinně.
  • V roce 1991 se narodil první vrh španělských mastinů v Česku. Do dnešního dne bylo do české plemenné knihy zaregistrováno cca 1550 jedinců. V současnosti u nás žije hrubým odhadem 300 až 350 jedinců tohoto plemene.

Mají je moc rádi, ale nejsou nezbytně nutné každý den. Když je párkrát vynecháte, nemusíte se bát, že by váš pes kvůli tomu doma něco ničil.

Rozhodně je vhodné věnovat pozornost stravování. Krmení pro mastina je vhodné rozdělit do dvou dávek a po jídle by španělský mastin měl být dvě až tři hodiny v klidu, aby se omezilo riziko torze žaludku. 

Jednou za čas je vhodné vyčistit uši a také zkontrolovat paspárky na zadních končetinách, popřípadě je zkrátit. Česání srsti je zapotřebí pouze v době línání.

Kvalitní krmivo hlavně během vývoje

Španělský mastin je poměrně zdravý, a to i s ohledem na obří velikost. „Netrpí tolik ani na problémy s pohybovým aparátem. Je to pravděpodobně i díky tomu, že v České republice je už mnoho let povinné rentgenování kyčlí u chovných jedinců,“ vysvětluje chovatelka.

S pořízením velkého či obřího plemene je však vždy důležité brát zřetel na kvalitní krmivo i kloubní výživu, zvláště během růstu psa. Nemělo by se to ani přehánět s množstvím pohybu. Od jednoho roku už pak můžete na procházky bez omezení. 

Stejně jako u všech dalších velkých plemen je i u španělského mastina vyšší předpoklad pro takzvanou torzi žaludku, laicky známou jako přetočení žaludku. Občas je taktéž možné se setkat s hotspotem, což je zapařený kousek kůže.

  • Nejčtenější

VIDEO: Dělají to blbě, ale vůbec o tom nevědí. S Pohlreichem U Václava

Tady je všechno špatně, myslí si Zdeněk Pohlreich, když v převlečení za instalatéra navštíví hostinec U Václava v...

Místo chemie nasaďte predátora. Zatočí s roztoči hubícími stromy i keře

Ačkoli je skutečné jaro ještě daleko, je právě nyní nejvyšší čas poskytnout rostlinám na vaší zahradě přírodní zbraň...

Jak na kachnu, kterou ohromil módní návrhář Berky porotu v MasterChef

Návrhář Pavel Berky se pustil do vaření v soutěži MasterChef, která nedávno odstartovala na Nově, a sklidil obrovský...

VIDEO: Pes se v útulku nesmí cítit jako doma, aby měl nový majitel šanci

Sam je nádherný výmarský ohař v nejlepších letech a výborné kondici, přesto už dva roky marně čeká v útulku v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Mák nikdy chybět nebude. Lidé musí chodit na jistotu, říkají restauratéři

Dlouholetí kamarádi Martin Makovička a Petr Flek se potkali v legendární pražské restauraci Brasileiro. Zatímco Martin...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Nejen popáleným koalům pomáhají v Austrálii peníze ze Zoo Praha

Dvacet milionů korun se za pouhý měsíc podařilo shromáždit v rámci sbírky, kterou ve prospěch australských zvířat...

Premium

Puňťo, bude dieta, vypadáš hrozně. Výživář ti ji sestaví na míru

Už i psi mají své výživové poradce. Lidé platí za to, že někdo pro jejich pejsky sestaví ideální jídelníček či dietní...

Pořídili kočce dvířka, aby mohla kdykoliv ven. Pak přestala značkovat

Když se vaše kočka rozhodne, že dům musí značkováním vlastní močí ubránit před čtyřnohými konkurentkami, které vám v...

Pokousala ho vlastní matka. Po životě v útulku konečně získal rodinu

Brodie je kříženec border kolie s vlčákem, který vstoupil do života s handicapem. Když mu bylo třináct dní, pokousala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....