Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Španělský mastin je dobrosrdečný gentleman, který nesnáší hloupé povely

Na první pohled zaujme velikostí. Pod vrstvami silné vrásčité volné kůže se však skrývá dobrosrdečný a jemný pes, který by pro svoji rodinu doslova dýchal. Jen se musíte smířit s tím, že nebude poslouchat na slovo. V minulosti často žil se stádem, které měl ochraňovat, je proto zvyklý rozhodovat se samostatně.
Španělský mastin je impozantní pes, kterého nikdo nepřehlédne.

Španělský mastin je impozantní pes, kterého nikdo nepřehlédne. | foto: Archiv Lenky Erbenové

Španělský mastin si velmi rychle získá přízeň každého, kdo měl tu čest se s ním setkat. Jsou psi, na které se nezapomíná, a španělský mastin k nim rozhodně patří.

Impozantní mastin má za sebou velmi dlouhou historii. Po staletí se využíval jako hlídač ve španělských horách u stád ovcí či jiných hospodářských zvířat, která ochraňoval před dravými predátory, zejména vlky, ale taky před zloději a jinými záškodníky. 

Španělský mastin
Původ plemene:Španělsko
Účel plemene:Pastevecký a hlídací pes, společník
Další názvy:Mastinespanol, mastinleones, mastinextremeno, mastinmanchego
Uznání:FCI skupina 2
Velikost v kohoutku:Směrem nahoru neomezená. Psi minimálně 77 cm, feny 72 cm
Hmotnost: Běžně více než 100 kg
Průměrný věk: 8 až 9 let
Pořizovací cena:Asi 25 tisíc Kč

Během takzvané transhumance, což je tradiční sezonní přesun dobytka mezi letními a zimními pastvinami, hnali pastýři během několikadenní či několikatýdenní cesty své stádo s pomocí mastinů přes vesnice i města. Tradice probíhá i dnes, bohužel však upadá. Ale i tak se mastin využívá i ke svému původnímu účelu, a to nejen ve své domovině. 

Podle historických záznamů se k hlídání ovcí používali mastinové se světle zbarvenou srstí, aby byli dobře rozeznatelní od vlků. Naopak k hlídání majetku se upřednostňovali tmavě zbarvení jedinci. 

Hmotnost často přesahuje 100 kg

Je to obří, velmi mohutné a těžké plemeno. Má poměrně vyváženou stavbu těla, silnou kostru a široký hrudník. 

Patří mezi největší psy na světě. Kohoutková výška u psů je minimálně 77 cm, u fen 72 cm. Výška směrem vzhůru není nijak omezená. Hmotnost těchto kolosů se vcelku běžně pohybuje nad 100 kg. 

Srst je kratší, hrubá a poměrně hustá. Její zbarvení může být žluté, což je v domovině plemene nejoblíbenější, dále červené, lví, černé, vlkošedé, výjimkou není ani takzvaná jelení červeň. Vyskytují se i různé barevné znaky a kombinace, jako je žíhání, pálené znaky, bílý límec nebo skvrnitost.

Dvacet let se španěláky

Více než dvacetiletou zkušenost se španělskými mastiny má chovatelka Lenka Erbenová, která je majitelkou chovatelské stanice s názvem „Tornádo Erben“. „Španělské mastiny vlastním od roku 1999 a první vrh se v naší chovatelské stanici narodil v roce 2001. Za ty roky jsme odchovali poměrně dost štěňátek, ale každý nový vrh očekáváme se stále stejnou směsicí nervozity, vzrušení a zvědavosti,“ svěřuje se.

Uvnitř obra se skrývá jemná a křehká duše. „Je to gentleman, který nikdy nezneužívá své síly. Správný španělský mastin má mít vyrovnanou, sebevědomou a přátelskou povahu. Je to obrovská osobnost, která vyžaduje důsledný, avšak citlivý přístup,“ popisuje chovatelka. 

Španělský mastin je velmi společenský a užívá si přítomnost lidí, zejména svojí rodiny. „Miluje všechny děti – nejen vaše, ale i cizí. Bude pro ně perfektní chůvou a kamarádem,“ popisuje Erbenová.

Miluje všechna domácí zvířata

Španělský mastin je od přírody velmi ochranitelský a má přirozený hlídací instinkt. „Je to skvělý hlídač, který ale není agresivní. Budí respekt svou velikostí a svým hlubokým štěkotem,“ říká chovatelka. 

Dodnes se tento pes využívá nejen ve Španělsku jako takzvané LGD, tedy livestockguardian dog. Tato zkratka zahrnuje psy žijící permanentně u stáda různých hospodářských zvířat, za která přebírají veškerou zodpovědnost a ochraňují je před hrozícím nebezpečím v podobě zvířecích predátorů. 

Vzhledem k mastinovu „povolání“ tedy vychází velmi dobře s jinými zvířecími druhy. „Je přátelský a tolerantní ke všem domácím zvířatům,“ doplňuje chovatelka.

„S cizími psy je třeba ho socializovat již v průběhu růstu. Potom je přátelský nebo jiné psy ignoruje. Ve vaší přítomnosti by měl být mastin přátelský i ke všem lidem. Samozřejmě pokud nebudete doma, vše ohlídá a nikoho k vám na zahradu nepustí.“

Na sport není stavěný

Vzhledem ke své těžké tělesné konstituci je zřejmé, že není vhodným adeptem na kariéru sportovce. „Není vhodný na psí sporty jako jsou agility, flyball či dogdancing. Není to rozhodně žádný lenoch, ale s ohledem na jeho obrovskou váhu od něj nemůžete očekávat, že bude celý den někde běhat,“ vysvětluje Erbenová.

Podle jejích slov se proto plemeno nehodí do aktivně založených rodin. Bez problému s ním však můžete absolvovat delší procházky, od jednoho roku už plně bez omezení.

Je neuvěřitelně chytrý. Má svoji hlavu a plnění nějakých „hloupých“ povelů pro něj absolutně postrádá smysl. „Mastini jsou trošku paličáci. Je to dané jejich nezávislou povahou, protože při své původní práci (hlídání ovcí a jiného dobytku na pastvě) se museli umět rozhodovat samostatně,“ vysvětluje chovatelka. 

Z toho důvodu je španělský mastin pes se svým vlastním názorem na věc. „Naučí se základní povely, ale určitě to není pes, kterého by bavilo neustálé opakování cviků,“ souhlasí Erbenová. Nehodí se k lidem, kteří neumí ke svému psovi přistupovat s důsledností.

Po jídle by měl pár hodin odpočívat

Rozhodně není vhodný pro chov v městském bytě. Potřebuje prostornou zahradu, kterou by mohl spokojeně hlídat. Co se týká procházek, nebude se zlobit, když nebudou pravidelné. 

  • Velké množství volné kůže a dobře vyvinutý dvojitý lalok na krku má španělský mastin z velmi podstatného důvodu. Je to totiž přirozená ochrana proti predátorům, jako jsou vlci, se kterými tito ochránci přicházejí na pastvinách nejčastěji do přímého styku. Ve Španělsku jsou však pro jistotu pracovní jedinci chráněni i speciálním obojkem s ostny, jež směřují ven. Tento tradiční ochranný obojek se nazývá „carlanca“ a svoji úlohu plní velmi účinně.
  • V roce 1991 se narodil první vrh španělských mastinů v Česku. Do dnešního dne bylo do české plemenné knihy zaregistrováno cca 1550 jedinců. V současnosti u nás žije hrubým odhadem 300 až 350 jedinců tohoto plemene.

Mají je moc rádi, ale nejsou nezbytně nutné každý den. Když je párkrát vynecháte, nemusíte se bát, že by váš pes kvůli tomu doma něco ničil.

Rozhodně je vhodné věnovat pozornost stravování. Krmení pro mastina je vhodné rozdělit do dvou dávek a po jídle by španělský mastin měl být dvě až tři hodiny v klidu, aby se omezilo riziko torze žaludku. 

Jednou za čas je vhodné vyčistit uši a také zkontrolovat paspárky na zadních končetinách, popřípadě je zkrátit. Česání srsti je zapotřebí pouze v době línání.

Kvalitní krmivo hlavně během vývoje

Španělský mastin je poměrně zdravý, a to i s ohledem na obří velikost. „Netrpí tolik ani na problémy s pohybovým aparátem. Je to pravděpodobně i díky tomu, že v České republice je už mnoho let povinné rentgenování kyčlí u chovných jedinců,“ vysvětluje chovatelka.

S pořízením velkého či obřího plemene je však vždy důležité brát zřetel na kvalitní krmivo i kloubní výživu, zvláště během růstu psa. Nemělo by se to ani přehánět s množstvím pohybu. Od jednoho roku už pak můžete na procházky bez omezení. 

Stejně jako u všech dalších velkých plemen je i u španělského mastina vyšší předpoklad pro takzvanou torzi žaludku, laicky známou jako přetočení žaludku. Občas je taktéž možné se setkat s hotspotem, což je zapařený kousek kůže.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Vysoutěžené elektrárně snížil deštivý listopad účinnost, i přes to prodávala

30. listopadu 2023

Sledovali jsme, jak se chovala fotovoltaická elektrárna, kterou ve spolupráci iDNES.cz a...

Šatník třiďte, jako byste nakupovali. A na komínky zapomeňte, radí profík

30. listopadu 2023

Když účastníky pořadu Do pořádku! donutila eliminovat všechny věci včetně oblečení minimálně na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nakrmil porotu dršťkami a vystřelil je do nebe. Naučil se v soutěži vařit

29. listopadu 2023  21:50

Připravit jídlo ze zeleniny, které bude na první pohled natolik lákavé, že ho prostě musíte...

Advent v Pardubicích ponese vůni perníku

29. listopadu 2023

V roce 2020 vznikla v Pardubicích nová tradice, která má název Advent s vůní perníku. Letos tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křenové máslo či křenové pivo podpoří imunitu. Pomáhá i na revma a pihy

29. listopadu 2023

Tento voňavý kořen je neodmyslitelnou přílohou k vařenému uzenému kolenu z vepříka, jeho využití je...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Šatník třiďte, jako byste nakupovali. A na komínky zapomeňte, radí profík

30. listopadu 2023

Když účastníky pořadu Do pořádku! donutila eliminovat všechny věci včetně oblečení minimálně na...

Vysoutěžené elektrárně snížil deštivý listopad účinnost, i přes to prodávala

30. listopadu 2023

Sledovali jsme, jak se chovala fotovoltaická elektrárna, kterou ve spolupráci iDNES.cz a...

Nakrmil porotu dršťkami a vystřelil je do nebe. Naučil se v soutěži vařit

29. listopadu 2023  21:50

Připravit jídlo ze zeleniny, které bude na první pohled natolik lákavé, že ho prostě musíte...

Advent v Pardubicích ponese vůni perníku

29. listopadu 2023

V roce 2020 vznikla v Pardubicích nová tradice, která má název Advent s vůní perníku. Letos tak...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...