Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Španělský mastin je dobrosrdečný gentleman, který nesnáší hloupé povely

Na první pohled zaujme velikostí. Pod vrstvami silné vrásčité volné kůže se však skrývá dobrosrdečný a jemný pes, který by pro svoji rodinu doslova dýchal. Jen se musíte smířit s tím, že nebude poslouchat na slovo. V minulosti často žil se stádem, které měl ochraňovat, je proto zvyklý rozhodovat se samostatně.

Španělský mastin je impozantní pes, kterého nikdo nepřehlédne. | foto: Archiv Lenky Erbenové

Španělský mastin si velmi rychle získá přízeň každého, kdo měl tu čest se s ním setkat. Jsou psi, na které se nezapomíná, a španělský mastin k nim rozhodně patří.

Impozantní mastin má za sebou velmi dlouhou historii. Po staletí se využíval jako hlídač ve španělských horách u stád ovcí či jiných hospodářských zvířat, která ochraňoval před dravými predátory, zejména vlky, ale taky před zloději a jinými záškodníky. 

Španělský mastin
Původ plemene:Španělsko
Účel plemene:Pastevecký a hlídací pes, společník
Další názvy:Mastinespanol, mastinleones, mastinextremeno, mastinmanchego
Uznání:FCI skupina 2
Velikost v kohoutku:Směrem nahoru neomezená. Psi minimálně 77 cm, feny 72 cm
Hmotnost: Běžně více než 100 kg
Průměrný věk: 8 až 9 let
Pořizovací cena:Asi 25 tisíc Kč

Během takzvané transhumance, což je tradiční sezonní přesun dobytka mezi letními a zimními pastvinami, hnali pastýři během několikadenní či několikatýdenní cesty své stádo s pomocí mastinů přes vesnice i města. Tradice probíhá i dnes, bohužel však upadá. Ale i tak se mastin využívá i ke svému původnímu účelu, a to nejen ve své domovině. 

Podle historických záznamů se k hlídání ovcí používali mastinové se světle zbarvenou srstí, aby byli dobře rozeznatelní od vlků. Naopak k hlídání majetku se upřednostňovali tmavě zbarvení jedinci. 

Hmotnost často přesahuje 100 kg

Je to obří, velmi mohutné a těžké plemeno. Má poměrně vyváženou stavbu těla, silnou kostru a široký hrudník. 

Fotogalerie

Patří mezi největší psy na světě. Kohoutková výška u psů je minimálně 77 cm, u fen 72 cm. Výška směrem vzhůru není nijak omezená. Hmotnost těchto kolosů se vcelku běžně pohybuje nad 100 kg. 

Srst je kratší, hrubá a poměrně hustá. Její zbarvení může být žluté, což je v domovině plemene nejoblíbenější, dále červené, lví, černé, vlkošedé, výjimkou není ani takzvaná jelení červeň. Vyskytují se i různé barevné znaky a kombinace, jako je žíhání, pálené znaky, bílý límec nebo skvrnitost.

Dvacet let se španěláky

Více než dvacetiletou zkušenost se španělskými mastiny má chovatelka Lenka Erbenová, která je majitelkou chovatelské stanice s názvem „Tornádo Erben“. „Španělské mastiny vlastním od roku 1999 a první vrh se v naší chovatelské stanici narodil v roce 2001. Za ty roky jsme odchovali poměrně dost štěňátek, ale každý nový vrh očekáváme se stále stejnou směsicí nervozity, vzrušení a zvědavosti,“ svěřuje se.

Uvnitř obra se skrývá jemná a křehká duše. „Je to gentleman, který nikdy nezneužívá své síly. Správný španělský mastin má mít vyrovnanou, sebevědomou a přátelskou povahu. Je to obrovská osobnost, která vyžaduje důsledný, avšak citlivý přístup,“ popisuje chovatelka. 

Španělský mastin je velmi společenský a užívá si přítomnost lidí, zejména svojí rodiny. „Miluje všechny děti – nejen vaše, ale i cizí. Bude pro ně perfektní chůvou a kamarádem,“ popisuje Erbenová.

Miluje všechna domácí zvířata

Španělský mastin je od přírody velmi ochranitelský a má přirozený hlídací instinkt. „Je to skvělý hlídač, který ale není agresivní. Budí respekt svou velikostí a svým hlubokým štěkotem,“ říká chovatelka. 

Dodnes se tento pes využívá nejen ve Španělsku jako takzvané LGD, tedy livestockguardian dog. Tato zkratka zahrnuje psy žijící permanentně u stáda různých hospodářských zvířat, za která přebírají veškerou zodpovědnost a ochraňují je před hrozícím nebezpečím v podobě zvířecích predátorů. 

Vzhledem k mastinovu „povolání“ tedy vychází velmi dobře s jinými zvířecími druhy. „Je přátelský a tolerantní ke všem domácím zvířatům,“ doplňuje chovatelka.

„S cizími psy je třeba ho socializovat již v průběhu růstu. Potom je přátelský nebo jiné psy ignoruje. Ve vaší přítomnosti by měl být mastin přátelský i ke všem lidem. Samozřejmě pokud nebudete doma, vše ohlídá a nikoho k vám na zahradu nepustí.“

Na sport není stavěný

Vzhledem ke své těžké tělesné konstituci je zřejmé, že není vhodným adeptem na kariéru sportovce. „Není vhodný na psí sporty jako jsou agility, flyball či dogdancing. Není to rozhodně žádný lenoch, ale s ohledem na jeho obrovskou váhu od něj nemůžete očekávat, že bude celý den někde běhat,“ vysvětluje Erbenová.

Podle jejích slov se proto plemeno nehodí do aktivně založených rodin. Bez problému s ním však můžete absolvovat delší procházky, od jednoho roku už plně bez omezení.

Je neuvěřitelně chytrý. Má svoji hlavu a plnění nějakých „hloupých“ povelů pro něj absolutně postrádá smysl. „Mastini jsou trošku paličáci. Je to dané jejich nezávislou povahou, protože při své původní práci (hlídání ovcí a jiného dobytku na pastvě) se museli umět rozhodovat samostatně,“ vysvětluje chovatelka. 

Z toho důvodu je španělský mastin pes se svým vlastním názorem na věc. „Naučí se základní povely, ale určitě to není pes, kterého by bavilo neustálé opakování cviků,“ souhlasí Erbenová. Nehodí se k lidem, kteří neumí ke svému psovi přistupovat s důsledností.

Po jídle by měl pár hodin odpočívat

Rozhodně není vhodný pro chov v městském bytě. Potřebuje prostornou zahradu, kterou by mohl spokojeně hlídat. Co se týká procházek, nebude se zlobit, když nebudou pravidelné. 

  • Velké množství volné kůže a dobře vyvinutý dvojitý lalok na krku má španělský mastin z velmi podstatného důvodu. Je to totiž přirozená ochrana proti predátorům, jako jsou vlci, se kterými tito ochránci přicházejí na pastvinách nejčastěji do přímého styku. Ve Španělsku jsou však pro jistotu pracovní jedinci chráněni i speciálním obojkem s ostny, jež směřují ven. Tento tradiční ochranný obojek se nazývá „carlanca“ a svoji úlohu plní velmi účinně.
  • V roce 1991 se narodil první vrh španělských mastinů v Česku. Do dnešního dne bylo do české plemenné knihy zaregistrováno cca 1550 jedinců. V současnosti u nás žije hrubým odhadem 300 až 350 jedinců tohoto plemene.

Mají je moc rádi, ale nejsou nezbytně nutné každý den. Když je párkrát vynecháte, nemusíte se bát, že by váš pes kvůli tomu doma něco ničil.

Rozhodně je vhodné věnovat pozornost stravování. Krmení pro mastina je vhodné rozdělit do dvou dávek a po jídle by španělský mastin měl být dvě až tři hodiny v klidu, aby se omezilo riziko torze žaludku. 

Jednou za čas je vhodné vyčistit uši a také zkontrolovat paspárky na zadních končetinách, popřípadě je zkrátit. Česání srsti je zapotřebí pouze v době línání.

Kvalitní krmivo hlavně během vývoje

Španělský mastin je poměrně zdravý, a to i s ohledem na obří velikost. „Netrpí tolik ani na problémy s pohybovým aparátem. Je to pravděpodobně i díky tomu, že v České republice je už mnoho let povinné rentgenování kyčlí u chovných jedinců,“ vysvětluje chovatelka.

S pořízením velkého či obřího plemene je však vždy důležité brát zřetel na kvalitní krmivo i kloubní výživu, zvláště během růstu psa. Nemělo by se to ani přehánět s množstvím pohybu. Od jednoho roku už pak můžete na procházky bez omezení. 

Stejně jako u všech dalších velkých plemen je i u španělského mastina vyšší předpoklad pro takzvanou torzi žaludku, laicky známou jako přetočení žaludku. Občas je taktéž možné se setkat s hotspotem, což je zapařený kousek kůže.

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

Žádnou horkou vodu, rozpouštědla ani olejová mazadla. Jak na zamrzlý zámek

Zima je v plném proudu a s ní výkyvy počasí a minusové teploty, které umí dát zámkům či cylindrické vložce zabrat. Snad...

Po dvaceti letech zažil tah zlatých úhořů. Už jsem nedoufal, říká Vágner

V dalším díle seriálu České rybí legendy s Jakubem Vágnerem se rybář vypravil na Berounku za vysněnými úhoři. A po...

Když štěně k dítěti vyberete správně, může to fungovat, říká psí psycholog

„Používat psa jako výchovný prostředek je dobrá cesta, pokud se zvolí správné plemeno a povaha. A když k tomu má dítě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trumpovi vařil i kuchař z Česka. Donald nebyl náročný, vzpomíná

Premium Sekaná, rajská, kachna. Klasická jídla české kuchyně si oblíbil Donald Trump, když mu osm let vařil pražský rodák...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Želva bez krunýře, anebo Jabba Hutt? Kambodžan objevil divného tvora

Stavební dělník Lim Khyhong našel při práci záhadného tvora. Nelenil a zveřejnil jeho obrázek na sociálních sítích s...

Změnit lze i osmiletého psa, který pokousal dva lidi a útočí i v rodině

Dokud se mu nepřehoupl první rok, byl prý Rex bezproblémový pes. Pak pokousal pošťačku, posléze řemeslníka a nakonec...

I ta nejvzácnější mláďata roku 2020 vyrůstají v Zoo Praha bez návštěvníků

Za loňský rok se v Zoo Praha narodilo nebo vylíhlo téměř 1 400 mláďat ve více než 200 druzích. Ta atraktivní vzbudila...

Věnujte o víkendu hodinu sčítání ptáků na krmítku. A pošlete své snímky

Od pátku 8. ledna do neděle desátého máte opět jedinečnou možnost, jak pomoci vědcům se sčítáním ptactva. Nemusíte mít...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...