Sobota 25. ledna 2020, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. ledna 2020 Miloš

Španělský mastin je dobrosrdečný gentleman, který nesnáší hloupé povely

aktualizováno 
Na první pohled zaujme velikostí. Pod vrstvami silné vrásčité volné kůže se však skrývá dobrosrdečný a jemný pes, který by pro svoji rodinu doslova dýchal. Jen se musíte smířit s tím, že nebude poslouchat na slovo. V minulosti často žil se stádem, které měl ochraňovat, je proto zvyklý rozhodovat se samostatně.

Španělský mastin je impozantní pes, kterého nikdo nepřehlédne. | foto: Archiv Lenky Erbenové

Španělský mastin si velmi rychle získá přízeň každého, kdo měl tu čest se s ním setkat. Jsou psi, na které se nezapomíná, a španělský mastin k nim rozhodně patří.

Impozantní mastin má za sebou velmi dlouhou historii. Po staletí se využíval jako hlídač ve španělských horách u stád ovcí či jiných hospodářských zvířat, která ochraňoval před dravými predátory, zejména vlky, ale taky před zloději a jinými záškodníky. 

Španělský mastin
Původ plemene:Španělsko
Účel plemene:Pastevecký a hlídací pes, společník
Další názvy:Mastinespanol, mastinleones, mastinextremeno, mastinmanchego
Uznání:FCI skupina 2
Velikost v kohoutku:Směrem nahoru neomezená. Psi minimálně 77 cm, feny 72 cm
Hmotnost: Běžně více než 100 kg
Průměrný věk: 8 až 9 let
Pořizovací cena:Asi 25 tisíc Kč

Během takzvané transhumance, což je tradiční sezonní přesun dobytka mezi letními a zimními pastvinami, hnali pastýři během několikadenní či několikatýdenní cesty své stádo s pomocí mastinů přes vesnice i města. Tradice probíhá i dnes, bohužel však upadá. Ale i tak se mastin využívá i ke svému původnímu účelu, a to nejen ve své domovině. 

Podle historických záznamů se k hlídání ovcí používali mastinové se světle zbarvenou srstí, aby byli dobře rozeznatelní od vlků. Naopak k hlídání majetku se upřednostňovali tmavě zbarvení jedinci. 

Hmotnost často přesahuje 100 kg

Je to obří, velmi mohutné a těžké plemeno. Má poměrně vyváženou stavbu těla, silnou kostru a široký hrudník. 

Fotogalerie

Patří mezi největší psy na světě. Kohoutková výška u psů je minimálně 77 cm, u fen 72 cm. Výška směrem vzhůru není nijak omezená. Hmotnost těchto kolosů se vcelku běžně pohybuje nad 100 kg. 

Srst je kratší, hrubá a poměrně hustá. Její zbarvení může být žluté, což je v domovině plemene nejoblíbenější, dále červené, lví, černé, vlkošedé, výjimkou není ani takzvaná jelení červeň. Vyskytují se i různé barevné znaky a kombinace, jako je žíhání, pálené znaky, bílý límec nebo skvrnitost.

Dvacet let se španěláky

Více než dvacetiletou zkušenost se španělskými mastiny má chovatelka Lenka Erbenová, která je majitelkou chovatelské stanice s názvem „Tornádo Erben“. „Španělské mastiny vlastním od roku 1999 a první vrh se v naší chovatelské stanici narodil v roce 2001. Za ty roky jsme odchovali poměrně dost štěňátek, ale každý nový vrh očekáváme se stále stejnou směsicí nervozity, vzrušení a zvědavosti,“ svěřuje se.

Uvnitř obra se skrývá jemná a křehká duše. „Je to gentleman, který nikdy nezneužívá své síly. Správný španělský mastin má mít vyrovnanou, sebevědomou a přátelskou povahu. Je to obrovská osobnost, která vyžaduje důsledný, avšak citlivý přístup,“ popisuje chovatelka. 

Španělský mastin je velmi společenský a užívá si přítomnost lidí, zejména svojí rodiny. „Miluje všechny děti – nejen vaše, ale i cizí. Bude pro ně perfektní chůvou a kamarádem,“ popisuje Erbenová.

Miluje všechna domácí zvířata

Španělský mastin je od přírody velmi ochranitelský a má přirozený hlídací instinkt. „Je to skvělý hlídač, který ale není agresivní. Budí respekt svou velikostí a svým hlubokým štěkotem,“ říká chovatelka. 

Dodnes se tento pes využívá nejen ve Španělsku jako takzvané LGD, tedy livestockguardian dog. Tato zkratka zahrnuje psy žijící permanentně u stáda různých hospodářských zvířat, za která přebírají veškerou zodpovědnost a ochraňují je před hrozícím nebezpečím v podobě zvířecích predátorů. 

Vzhledem k mastinovu „povolání“ tedy vychází velmi dobře s jinými zvířecími druhy. „Je přátelský a tolerantní ke všem domácím zvířatům,“ doplňuje chovatelka.

„S cizími psy je třeba ho socializovat již v průběhu růstu. Potom je přátelský nebo jiné psy ignoruje. Ve vaší přítomnosti by měl být mastin přátelský i ke všem lidem. Samozřejmě pokud nebudete doma, vše ohlídá a nikoho k vám na zahradu nepustí.“

Na sport není stavěný

Vzhledem ke své těžké tělesné konstituci je zřejmé, že není vhodným adeptem na kariéru sportovce. „Není vhodný na psí sporty jako jsou agility, flyball či dogdancing. Není to rozhodně žádný lenoch, ale s ohledem na jeho obrovskou váhu od něj nemůžete očekávat, že bude celý den někde běhat,“ vysvětluje Erbenová.

Podle jejích slov se proto plemeno nehodí do aktivně založených rodin. Bez problému s ním však můžete absolvovat delší procházky, od jednoho roku už plně bez omezení.

Je neuvěřitelně chytrý. Má svoji hlavu a plnění nějakých „hloupých“ povelů pro něj absolutně postrádá smysl. „Mastini jsou trošku paličáci. Je to dané jejich nezávislou povahou, protože při své původní práci (hlídání ovcí a jiného dobytku na pastvě) se museli umět rozhodovat samostatně,“ vysvětluje chovatelka. 

Z toho důvodu je španělský mastin pes se svým vlastním názorem na věc. „Naučí se základní povely, ale určitě to není pes, kterého by bavilo neustálé opakování cviků,“ souhlasí Erbenová. Nehodí se k lidem, kteří neumí ke svému psovi přistupovat s důsledností.

Po jídle by měl pár hodin odpočívat

Rozhodně není vhodný pro chov v městském bytě. Potřebuje prostornou zahradu, kterou by mohl spokojeně hlídat. Co se týká procházek, nebude se zlobit, když nebudou pravidelné. 

  • Velké množství volné kůže a dobře vyvinutý dvojitý lalok na krku má španělský mastin z velmi podstatného důvodu. Je to totiž přirozená ochrana proti predátorům, jako jsou vlci, se kterými tito ochránci přicházejí na pastvinách nejčastěji do přímého styku. Ve Španělsku jsou však pro jistotu pracovní jedinci chráněni i speciálním obojkem s ostny, jež směřují ven. Tento tradiční ochranný obojek se nazývá „carlanca“ a svoji úlohu plní velmi účinně.
  • V roce 1991 se narodil první vrh španělských mastinů v Česku. Do dnešního dne bylo do české plemenné knihy zaregistrováno cca 1550 jedinců. V současnosti u nás žije hrubým odhadem 300 až 350 jedinců tohoto plemene.

Mají je moc rádi, ale nejsou nezbytně nutné každý den. Když je párkrát vynecháte, nemusíte se bát, že by váš pes kvůli tomu doma něco ničil.

Rozhodně je vhodné věnovat pozornost stravování. Krmení pro mastina je vhodné rozdělit do dvou dávek a po jídle by španělský mastin měl být dvě až tři hodiny v klidu, aby se omezilo riziko torze žaludku. 

Jednou za čas je vhodné vyčistit uši a také zkontrolovat paspárky na zadních končetinách, popřípadě je zkrátit. Česání srsti je zapotřebí pouze v době línání.

Kvalitní krmivo hlavně během vývoje

Španělský mastin je poměrně zdravý, a to i s ohledem na obří velikost. „Netrpí tolik ani na problémy s pohybovým aparátem. Je to pravděpodobně i díky tomu, že v České republice je už mnoho let povinné rentgenování kyčlí u chovných jedinců,“ vysvětluje chovatelka.

S pořízením velkého či obřího plemene je však vždy důležité brát zřetel na kvalitní krmivo i kloubní výživu, zvláště během růstu psa. Nemělo by se to ani přehánět s množstvím pohybu. Od jednoho roku už pak můžete na procházky bez omezení. 

Stejně jako u všech dalších velkých plemen je i u španělského mastina vyšší předpoklad pro takzvanou torzi žaludku, laicky známou jako přetočení žaludku. Občas je taktéž možné se setkat s hotspotem, což je zapařený kousek kůže.

  • Nejčtenější

Nejstarší hospody Česka najdete na Zlínsku, Ústecku i v Praze

Pivo se v nich čepovalo už před stovkami let a fungují dodnes. Chodívaly do nich osobnosti jako Mozart, magistr Kelly a...

Vědci vybrali 30 našich nejvýznamnějších parků a zahrad z dob totality

Odborníci se poprvé v historii obsáhle zabývají parky a zahradami, které vznikly na českém území v období nacistické a...

Zima vrcholí a u vás už něco kvete? Podělte se o své fotografie

Na lednové či únorové květy sedmikrásek v trávníku jsme si už zvykli, zvlášť ve městech. S křehkými květy čemeřic a...

Vyzkoušejte krátké praní ve studené vodě. Ochráníte planetu i oblečení

Experti testovali náplň prádla v rámci chladnějších i teplejších pracích programů. Měřili vyblednutí barev a uvolňování...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krbová kamna vybírejte nejen podle vzhledu, ale hlavně podle výkonu

Krbová kamna jsou pro většinu lidí spíš dekorativním doplňkem. Ale v přechodných obdobích mohou suplovat i vytápění v...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Španělský mastin je dobrosrdečný gentleman, který nesnáší hloupé povely

Na první pohled zaujme velikostí. Pod vrstvami silné vrásčité volné kůže se však skrývá dobrosrdečný a jemný pes, který...

Nejslavnější mazlíčci světa: vydělávají miliony a vládnou Downing Street

Sledují je miliony lidí po celé zeměkouli, jsou hvězdami reklamních kampaní, dojímají svými příběhy a některá mají...

Péče o zuby mazlíčků je základ. Bez ní přijdou záněty a infekce

Ztráta zubů, zánětlivá onemocnění a chronické infekce hrozí psům i kočkám se zanedbaným chrupem. K onemocnění jsou...

Premium

Každé zvíře dokáže zvládnout filmovou roli. Jen musí být napsaná na tělo

Ota Bareš je specialistou na výcvik zvířat pro natáčení filmů a reklam. Začal už v osmdesátých letech a za tu dobu...

Najdete na iDNES.cz