VIDEO: Statisícové hejno špačků ohromilo Prahu v Malešicích

aktualizováno 
Dopravu u Malešické spalovny téměř ochromila statisícová hejna špačků. Řidiči zastavovali a fotili si je. A zároveň se ptali, kde se takové množství ptáků bere přímo ve městě.

„Bylo to večer za Malešickou spalovnou směr Štěrboholy. Té oblasti se říká Slatiny, je tam kousek rybník,“ popisuje čtenář. „Auta zastavovala, lidi fotili, velká akce. Nebe se zatáhlo a nebylo slyšet vlastního slova. Trvalo to asi hodinu,“ doplnil.

Fotogalerie

Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické v tom nevidí nic neobvyklého. „Já jsem to osobně sice neviděl, ale toto je obvyklé chování špačků. V oblasti Slatiny máme hlášeno asi 200 tisíc jedinců, takže když se slétnou na přenocování, může to vytvořit takový efekt,“ říká.

Takové pozorování je možné zaznamenat na podzim, kdy se špačci stěhují na jih. V takových hejnech se najdou nejen jedinci z Česka, ale podle odborníka zřejmě i z Polska.

„Na rozdíl od vlaštovek, které putují až do subtropických oblastí, špačci se stěhují jen do oblasti Středomoří,“ vysvětluje. A ta „hustá“ hejna vysvětluje tím, že se tím ptáci brání proti predátorům.

„Ono se to nezdá, ale i v oblasti Prahy žije spousta dravců, jako jsou sokoli nebo krahujci. A špačci v hejnu se proti nim chrání lépe, než když letí sami. Samozřejmě nejlépe ti, kteří jsou uvnitř toho hejna,“ osvětluje chování ptáků.

Tento jev z Prahy není ovšem nic neobvyklého. Migrující špačky lze někdy spatřit i v zimě na Moravě, pozorováni byli i v Amsterodamu nebo v Británii. Před pěti lety svět oblétlo video, kdy statisícové hejno špačků udivilo Izrael. Početná hejna vypadají jako samostatná živá bytost, která mění za letu tvar. 

Což je jev, který byl donedávna vědcům utajen. Až v roce 2011 poprvé mezioborový tým italských vědců složený jak z biologů, tak i z matematiků, expertů na počítačové modelování i kybernetiku popsal  v čem záhada spočívá (studii o chování špačků najdete zde). 

Chování špačků podle této práce vůbec není magické, ale „magnetické“. Vědci využili toho, že nad Římem jsou pravidelně k vidění obří hejna špačka obecného, takže je mohli detailně studovat.

Dospěli k tomu, že ptáky vlastně drtivá většina hejna vůbec nezajímá – své pohyby přizpůsobují jen tomu, jak se chová sedm vedlejších zvířat v hejnu. Díky tomu vzniká velmi funkční samoorganizovaná struktura, jejíž chování je důsledkem aktivity jejích jednotlivých částí. I jediný pták tak může mít dopad na zbytek: změna jeho chování nebo manévr se hejnem šíří podobně jako magnetická vlna, jak popsal web České televize.

V důsledku to znamená, že hejno ptáků může v letu měnit tvar, což vytváří čarokrásné obrazce, ale přitom pořád tvoří sevřenou formaci. Díky ní je hejno pořád chráněné vůči predátorům, kteří vždy loví spíš osamocené nebo oslabené kusy.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Drsný bengálský kocour Max potřebuje vybít baterky, radila trenérka

Před návštěvou Kláry byl Max postrachem domácnosti: napadal ostatní tři kočky...

Manželé Raškovi z Třince postupně poskytli domov čtyřem nechtěným šelmám. Ke třem klidným kočkám přibyl jako poslední...

Cihla budoucnosti ušetří přírodu i peníze. Vyrobí ji z hlíny a kalu

Cihly vyrobené z recyklovaného kalu z čistíren odpadních vod.

Se zajímavým nápadem přišli vědci z australské univerzity RMIT. Když se cihlářská hlína smíchá s deseti až pětadvaceti...

Další z rubriky

Selkirk rex je mladé americké kočičí plemeno, v Evropě je zatím raritou

V České republice se selkirk rex zatím nechová.

Vzácná americká kočka s netradičním jménem se v České republice prozatím nevyskytuje. V Evropě je to prozatím zcela...

Pejskaři v Teheránu nesmějí se svými mazlíčky na veřejná místa

Muž v Teheránu venčí psa. Ilustrační fotografie

Majitelé psů v Teheránu nesmějí se svými mazlíčky chodit na veřejná místa, protože prý u lidí vzbuzují strach,...

KVÍZ: Poznáte, kdo k vám přilétá na krmítko?

Víte, kdo přilétá hodovat na vaše krmítko? Je to třeba sýkora babka, jako na...

Nejen dobří holubi se vracejí, pokud si zapamatují, kde je pro ně chutně a bohatě prostřeno. Víte, kdo patří mezi...

Najdete na iDNES.cz