Vícebarevný pudl

Vícebarevný pudl | foto: Jan Tichý

Ovčák, border kolie, pudl a spol. Šest nejinteligentnějších psích plemen

  • 23
Inteligentní psí plemeno je pro páníčka jistě velkou radostí, ale může způsobovat i spoustu starostí. Inteligentní pes totiž potřebuje spoustu pozornosti a mentální péče. Ty největší „chytráky“ zmapovala redakce Playtvak.cz.

1. Německý ovčák

Je to skvělý pracovní pes, který je typický svou dychtivostí splnit zadaný úkol. Je respektovaný policejními a vojenskými složkami po celém světě.

Německý ovčák je povahově vyrovnaný, pevných nervů, sebevědomý, zcela dobromyslný, pozorný a ovladatelný. Dominuje u něj odvaha, bojovnost a tvrdost.

Plemeno výborně snáší ustájení v kotci. Úroveň výživy by měla odpovídat pracovní zátěži. Německý ovčák potřebuje dostatek pohybu, psychické i fyzické zatížení a pravidelnou péči o srst (česání), a to hlavně v období, kdy líná.

2. Rotvajler

Rotvajler patří mezi nejstarší plemena psů. Jeho původ sahá až do doby antického Říma. Tehdy se používal jako pastevecký pes. Tito psi táhli římskými legiemi přes Alpy, chránili lidi a poháněli stáda. V oblasti kolem Rottweilu se setkali s místními psy a jejich krev se smísila.

Rotvajler se stal také psem řezníků. Během let vznikl vynikající strážní pes a pes pro pohánění stád, který se využíval také jako tažný.

Když na počátku 20. století hledala policie vhodná plemena psů, zkoušela také rotvajlery. Velmi rychle se ukázalo, že rotvajler je skvělý také pro policejní účely. Proto byl v roce 1910 oficiálně uznán jako policejní plemeno.

3. Labrador

Původní labradoři pomáhali rybářům v Newfounlandu a teprve později se dostali do Velké Británie. Tam se začali využívat jako lovečtí psi. Důvodem byly vrozené vlohy pro aportování.

Dnešní labrador má stále schopnost loveckého psa, jeho využití se ale trochu posouvá. Labrador patří mezi nejoblíbenější rodinné psy.

Labradorský retriever je vášnivý milovník vody. Přizpůsobivý, oddaný společník. Inteligentní, horlivý a poslušný, se silnou snahou zavděčit se. Laskavé a přívětivé povahy, bez stopy agresivity nebo nepřiměřené plachosti. Využívá se také jako vodicí pes pro pro nevidomé.

4. Australský honácký pes

Toto plemeno bylo vyšlechtěno, jak jeho název říká, v Austrálii, konkrétně v Queenslandu. Zdejší chovatelé skotu hledali psa schopného zvládnout početné stádo.

Životní podmínky lidí ani psů nebyly v Austrálii jednoduché. Nové plemeno se muselo vyrovnat jak s výkyvy počasí, tak s nedostatkem potravy a leckdy i vody. Plemena, která se do Austrálie dovezla většinou z Velké Británie, požadavkům farmářů nevyhovovala, a tak speciálně vybrané jedince údajně opakovaně křížili s dingy.

Výsledkem několik desetiletí trvající snahy byl malý, kompaktní, pracovitý a svému člověku oddaný pes, který minimálně štěkal. Poslední vlastnost získal po svých divokých předcích.

5. Pudl

Někdy se mu říká psí génius. Původně byli tito psi používáni při lovu divokého ptactva. Pocházejí z barbetů, z nichž si zachovali mnoho charakteristických rysů.

Pudl se stal velmi populárním společenským psem díky své přátelské, veselé a věrné povaze a také díky čtyřem velikostem a různým barvám, mezi nimiž každý nalezne tu pravou.

Pudl je aktivní radostný pes, který v prvé řadě potřebuje kontakt s člověkem. Z hlediska výživy se jedná o plemeno zcela nenáročné. Větší péči vyžaduje srst, která se upravuje stříháním. Z hlediska majitelů je velmi výhodné to, že pudlí srst nelíná.

6. Border kolie

Pochází ze středověkých anglických ovčáckých psů (kolií) a v modernějších dobách byla chována především na pomezí mezi Skotskem a Anglií.

Border kolie je plemenem nenáročným. Potřebuje však pohyb a potřebuje fyzické i psychické zaměstnání. V současné době se border kolie uplatňuje v celé řadě aktivit. Je vynikající v agility, s elegancí předvádí dog dancing a s laskavostí sobě vlastní se uplatňuje jako canisterapeutický pes.

Jako pasák se vyznačuje neuvěřitelnou dovedností a logikou. Vyžaduje pravidelný trénink, pak je nejspokojenější, miluje výzvy. To z border kolie dělá zřejmě jedničku mezi inteligentními psími plemeny.

Další díly o výběru psích plemen podle jejich určení najdete ZDE.