Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Velkých šelem v Beskydech ubývá. Mohou za to hlavně pytláci

Zejména akce pytláků mohou za to, že z Beskyd mizí velké šelmy. Zůstalo tu už jen asi deset rysů a tři vlci. S moderní loveckou technikou to jde dnešním pytlákům lépe než našim předkům.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M35i15r37e64k 27Ř74í98h22a

14. 5. 2013 9:33

Nevím jak jinde (u pana Poláška) ale když sem začínal (1992) měl náš revír cca 770 hektarů. Většinou pole, louky. a 50 hektarů "lesa" (ne dohromady) Lovili jsme cca 200 ks drobné zvěře (bažant zajíc). Srnčí k nám spíš migrovalo takže odlov byl pár kusů ročně. Prasata nebyla vůbec. Zemědělci pěstovali kukuřici (málo) řepu (na cukr) pšenici, oves, sem tam žito. Dnes je to řepa, řepka (cca 1/3-1/2 ploch) pšenice. Ubylo nám cca 100 hektarů (výstaba, nová silnice) střílíme cca 100 ks drobné 2x tolik srnčího a prasata (spíš k nám migrují na léto do řepky). Takže drobné zvěře ubylo ale srnčího naopak. + nějaká ta prasata.

0 0
možnosti

Kolik uloví naši myslivci srnčího nevím, vím že normovaný stav na naši honitbu 1200 hektarů je asi 15 kusů a pokud můžu usoudit, bude to zhruba souhlasit. Prasata taky nějaká střelí, neb na poslední schůzi honebního společenstva byl kančí guláš.

Co se týká drobné zvěře, vypadá to posledních 10 let tak, že se ráno sejde tak 12 myslivců a 8 honců , projde se v několika honech  půlka honitby a odpoledne je na výřadu celkem tak 6 zajíců a 4 bažanti. Takže docela bída.

 Z toho tak 3 kusy jdou večer při poslední leči pro návštěvníky do tomboly a zbytek si nějak rozeberou myslivci.

Ještě před chemizací zemědělství  před tak 1975 to vypadalo tak, že rodiny myslivců měly celý podzim a značnou část zimy každou neděli zvěřinu, honci taky pár kousků vždy dostali a ještě každý, kdo slyšel v sobotu, že se v lese střílí, mohl večer přijít k myslivcům a jednoho, dva bažanty nebo zajíce od nich koupit.

0 0
možnosti

A náš výkvět v parlamentu v uplynulém roce zrušil pytláctví jako trestný čin, aktuálně se trestá dle hodnoty upytlačeného zvířete.

2 0
možnosti

Nerozumím tomu. V 50 letech bylo divoké prase rarita, vzácnější byla i srna, vlk nebyl na ůzemí Čech ani jeden, rys byla vzácnost kdesi na Šumavě. Bylo ovšem plno zajíců koroptví, bažantů. Poté ochránci začali vysazovat rysy, vlky. Srnčí je přemnožené, dovoké prase také, o zajíce a koroptev nezavadíš. Ale na vině je nedostatek vlků a rysů.

2 1
možnosti

drobnou zvěř zlikvidovalo intenzivní zemědělství a doprava. šelmy se vysazují až tak od 80. let

1 0
možnosti

Pytláci? Chtěli napsat myslivci, ne?

4 4
možnosti

Pánové Dunning s Krugerem (psychologové, podle kterých byl nazván tzv. Dunning Krugerův efekt ... viz třeba wikipedia) by v téhle diskusi měli žně. Kupříkladu hbitý diskutér Radim Polášek dává jednu parádu vycucanou z vlastního prstu za druhou, ale evidentně tomu skálopevně věří. Kdyby alespoň gůglil. Dozvěděl by se o vlcích, rysek atd. tolik, že by se tu pak ještě dlouho omlouval za svou nerozvážnou blbost :-)

3 0
možnosti

Kdepak z prstu, ale z přírody, příteli. Nachodil jsem toho po místních lesích tady u nás  spousty, jako houbař, jako včelař... Ještě docela dobře pamatuji, jaké to bylo, když byly políčka rozdělaná na kousky a já pomáhal rodičům na rodinném záhumenku. Pamatuji dobře, jaké to bylo v lese potom, když už jsme záhumenek neměli a vím, jak to v těch lesích vypadá dnes.

Na gůgl bych příliš nespoléhal. To je totiž spíš než vědecká záležitost politická či propagandistická . Pokud totiž dostatečné množství lidí začne na internetu tvrdit třeba, že 2+2 je 5, tak gůgl začne tvrdit, že 2+2 = 5 je pravda a 2+2=4 je lež. A co potom budeš děla, gůglový učenče?

Ostatně je to krásně vidět na příkladu Šumavského NP.

2 0
možnosti

Řezat jim ruce. Lidi drancují zemi dokud to jde, vyhubili kde co a i nyní, když nemusíme bojovat o přežití a o kus žvance někomu vadí konkurence dravých šelem natoli, že je střílí a tráví :-( Lidi jsou to nejhorší co mohlo tuhle planetu potkat :-(

0 0
možnosti

Možná by už bylo načase nechat té propagandy a na rovinu říct, že i Beskydy jako všechny naše hory přestávají být pro velké šelmy vhodné. Lidi v horách a v podhůří zabírají čím dál víc ploch , v horách je v zimě i v létě čím dál víc turistů , kteří ty šelmy ruší a stresují. A možností velké šelmy získat potravu lovem zvěře je čím dál méně.

9 2
možnosti

Potravy je málo? Díky politice myslivců je mnoho vysoké i srnčí. Více, než kolik je snesitelné pro ponechaný porost. Proto ty škody na porostu.

7 4
možnosti

Velkých šelem ubývá, protože jim dramaticky ubylo potravy. Drobná zvěř, která byla výraznou složkou jejich potravy, je na hranici vymizení nebo zmizela, třeba zajíci, bažanti, divocí králíci, koroptve. Větší zvěř, jako je srnčí, dančí, jelení a podobně ztratila s chemizací a intenzifikací zemědělství pole jako svůj životní prostor, to znamená v zemědělských oblastech většinu životního prostoru a tomu se úměrně zmenšil i jejich počet.

Velké šelmy tak na uživení potřebují mnohem větší loviště než dříve, už proto jich musí být méně než dříve. A  potom mnohem víc než dříve narážejí na omezení dané přítoností člověka, zabraným prostorem a stavbami., třeba silnicemi.

2 3
možnosti

V životě jsem neviděl tolik srnčího jak v dnešních časech, pasou se na polích někdy v 30 hlavých stádech

7 2
možnosti

Ano, určitě některé šelmy skončí v rukou pytláků, ale ochránci zase nechtějí vidět, že velké šelmy potřebují ke svému životu hodně velké území a klid. Což je v naší dost přelidněné a přecivilizované (auta, vlaky, turistika) zemi docela zásadní problém...

5 2
možnosti

zatím je největším problémem člověk, který chce šelmy zabíjet

1 1
možnosti

Můžou za to hlavně myslivci, což je synonymum pro pytláci. Považujou les za "kravín" jelenů a srnců, a ty drzé šelmy jim kradou "jejich" maso. Kdyby se ti šmejdi postříleli mezi sebou !!!

10 6
možnosti
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!