Šediváčkův long je považován za nejprestižnější závod u nás.

Šediváčkův long je považován za nejprestižnější závod u nás. | foto: Czechlongtrail.com

Odstartoval Šediváčkův long, nejslavnější český závod psích spřežení

  • 2
Na extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long, který 22. ledna odstartoval na hřebenech Orlických hor, je letos přihlášeno přes sto závodníků s asi 700 psy. Zhruba třetina posádek od úterý do soboty zdolá trať o celkové délce přes tři sta kilometrů.

Závod pro vzdálenost 300 kilometrů odstartoval v úterý kolem šesté hodiny večer. Zbytek pojede trať dlouhou asi 200 kilometrů. Počasí by závodům mělo přát. „Je dostatek sněhu a na tento týden je příznivá předpověď s mrazy a bez sněžení,“ řekl ředitel závodu Pavel Kučera.

Klání patří k nejtěžší závodům psích spřežení v Evropě. Spřežení postupně nastoupají přes 7 500 výškových metrů. Kromě české musherské špičky se na start postaví i závodníci z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Nizozemska, Chorvatska, Maďarska a Polska.

Na hřebenech Orlických hor nyní podle informací horské služby leží zhruba 120 centimetrů sněhu. „Po dlouhých letech je sněhu dost. Dá nám to více práce upravit tratě tak, abychom vše odjeli. S úpravou tratí jsme začali v neděli, používali jsme k tomu skútry a rolby,“ řekl Kučera.

Oficiální zahájení proběhlo v osadě Jedlová v úterý v podvečer. Hned po něm vyrazili na první šedesátikilometrovou noční etapu závodníci v kategorii 300 kilometrů, která má pět etap. Ve středu ráno do první ze čtyř etap odstartují i závodníci dvousetkilometrové distance. V noci z pátku na sobotu čeká na závodníky povinný noční bivak v lokalitě Zámeček-Pádolí.

K lídrům závodu by měl patřit jeden z nejlepších českých musherů Roman Habásko. Přihlášen je i Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný ročník Šediváčkova longu nevynechal.

Při minulých ročnících se pořadatelé mnohdy potýkali s nedostatkem sněhu. Třeba v roce 2016 musela být trať závodu kvůli oblevě výrazně zkrácena a v roce 2014 museli závodníci vyjet na trať na tréninkových kárách. 

Ne všichni závodníci ujedou celou trať. Například loni zhruba dvě třetiny startujících na nejdelší trati závod nedokončily, u kratší varianty to byla asi třetina. Přesunuli se do turistické kategorie, kde je trasa zkrácená.

Podívejte se, jak to vypadá na závodu psích spřežení, tentokrát La Grande Odyssée.

22. ledna 2010

Závod je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu. Více informací o Šediváčkově longu je možné najít na www.czechlongtrail.com.

Jak to začalo

Před několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v České republice oblast, která by byla sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. 

Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v Orlických horách, a tak byl pokusný nultý ročník (později přejmenován na ročník „první“) odstartován v únoru roku 1997. 

Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden, sibiřsky husky jménem Šedivák, byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován „Šediváčkův long“.

Z malého lokálního závodu v průběhu let vyrostl podnik celoevropského formátu. Pro tento závod se používají přívlastky jako nejdelší, nejtěžší, nejznámější a jeho věhlas mezi evropskými mushery stále roste. 

V roce 2004 byl Šediváčkův long poctěn nominací a následně i konáním mistrovství Evropy FISTC.

25. ledna 2017

,
Témata: Péče o psa, Psi