Odstartoval Šediváčkův long, nejslavnější český závod psích spřežení

aktualizováno 
Na extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long, který 22. ledna odstartoval na hřebenech Orlických hor, je letos přihlášeno přes sto závodníků s asi 700 psy. Zhruba třetina posádek od úterý do soboty zdolá trať o celkové délce přes tři sta kilometrů.

Šediváčkův long je považován za nejprestižnější závod u nás. | foto: Czechlongtrail.com

Závod pro vzdálenost 300 kilometrů odstartoval v úterý kolem šesté hodiny večer. Zbytek pojede trať dlouhou asi 200 kilometrů. Počasí by závodům mělo přát. „Je dostatek sněhu a na tento týden je příznivá předpověď s mrazy a bez sněžení,“ řekl ředitel závodu Pavel Kučera.

Klání patří k nejtěžší závodům psích spřežení v Evropě. Spřežení postupně nastoupají přes 7 500 výškových metrů. Kromě české musherské špičky se na start postaví i závodníci z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Nizozemska, Chorvatska, Maďarska a Polska.

Fotogalerie

Na hřebenech Orlických hor nyní podle informací horské služby leží zhruba 120 centimetrů sněhu. „Po dlouhých letech je sněhu dost. Dá nám to více práce upravit tratě tak, abychom vše odjeli. S úpravou tratí jsme začali v neděli, používali jsme k tomu skútry a rolby,“ řekl Kučera.

Oficiální zahájení proběhlo v osadě Jedlová v úterý v podvečer. Hned po něm vyrazili na první šedesátikilometrovou noční etapu závodníci v kategorii 300 kilometrů, která má pět etap. Ve středu ráno do první ze čtyř etap odstartují i závodníci dvousetkilometrové distance. V noci z pátku na sobotu čeká na závodníky povinný noční bivak v lokalitě Zámeček-Pádolí.

K lídrům závodu by měl patřit jeden z nejlepších českých musherů Roman Habásko. Přihlášen je i Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný ročník Šediváčkova longu nevynechal.

Při minulých ročnících se pořadatelé mnohdy potýkali s nedostatkem sněhu. Třeba v roce 2016 musela být trať závodu kvůli oblevě výrazně zkrácena a v roce 2014 museli závodníci vyjet na trať na tréninkových kárách. 

Ne všichni závodníci ujedou celou trať. Například loni zhruba dvě třetiny startujících na nejdelší trati závod nedokončily, u kratší varianty to byla asi třetina. Přesunuli se do turistické kategorie, kde je trasa zkrácená.

Podívejte se, jak to vypadá na závodu psích spřežení, tentokrát La Grande Odyssée.

Závod je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu. Více informací o Šediváčkově longu je možné najít na www.czechlongtrail.com.

Jak to začalo

Před několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v České republice oblast, která by byla sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. 

Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v Orlických horách, a tak byl pokusný nultý ročník (později přejmenován na ročník „první“) odstartován v únoru roku 1997. 

Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden, sibiřsky husky jménem Šedivák, byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován „Šediváčkův long“.

Z malého lokálního závodu v průběhu let vyrostl podnik celoevropského formátu. Pro tento závod se používají přívlastky jako nejdelší, nejtěžší, nejznámější a jeho věhlas mezi evropskými mushery stále roste. 

V roce 2004 byl Šediváčkův long poctěn nominací a následně i konáním mistrovství Evropy FISTC.

Autoři: ,
Témata: Péče o psa, Psi

Nejčtenější

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně...

Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových...

Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech...

Další z rubriky

Na chřestýše benzinem a ohněm. Tak si v Texasu představují ekologii

Chřestýš zelený (Crotalus viridis) je jedovatý zmijovitý had z podčeledi...

Když první dobyvatelé osídlovali americkou pevninu, už od 17. století z pudu sebezáchovy bojovali proti chřestýšům, aby...

Sledujte své klíště. Čím je nacucanější, tím je nebezpečnější

Úplně vlevo samec klíštěte, urpostřed nenasátá samice, vpravo nasátá

Pokud je klíště nakažené encefalitidou nebo boreliózou, trvá nějakou dobu, než infekci dokáže přenést na svého...

Hmyz jako netradiční mazlíček. Je ideální pro alergiky

Larva nosorožíka druhu Megasomamars setrvává v larválním stádiu tři až pět let.

Pro mnohé jsou mazlíčci z hmyzí říše tak trochu netradiční. Někdo by řekl strašidelní nebo dokonce odporní. Tito...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz