Malého bobra „vypláchla“ z nory rozbouřená Úhlava, zachránil ho rybář

  13:55aktualizováno  13:55
Malý bobr, kterého při povodni zachránil z rozbouřené Úhlavy rybář, našel dočasný domov v plzeňské záchranné stanici živočichů. Letkovský potok zase při povodni unášel zraněné sele divočáka. To ale nakonec musel veterinář utratit. Povodeň a chladné počasí potrápily i ptáky, kteří teď nemají dost potravy.

Mládě bobra, které rozvodněná řeka Úhlava doslova "vypláchla" z nory. | foto: Bohumil Mášek

Plaváček, jedině takovou přezdívku mohlo dostat mládě bobra evropského, které zachránil všímavý rybář z rozvodněné Úhlavy. Bobra voda doslova vypláchla z nory a silný proud ho unášel pryč. Má tak za sebou nechtěnou koupel a pořádnou zimnici. Teď se už ale zotavuje v plzeňské záchranné stanici živočichů.

Pomoci tu chtěli i mláděti divočáka, které v sobotu uvázlo v rozvodněném Letkovském potoce a voda ho unášela do zahrad a mezi ploty. "Sele vytáhli z vody dobrovolní hasiči z Letkova. Jeho záchrana se neobešla bez koupání," popsal šéf záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

Chladné a deštivé počasí ovlivňuje i hnízdění ptáků

Příběh pašíka ale má smutný konec, když byl venku z vody, ukázalo se, že má ustřelenou pravou zadní nohu a obrovskou ránu plnou muších larev.

"Podle všeho to vypadá, že zvíře bylo chybně střeleno na zadní bok, přičemž střela do boku prošla nenápadným otvorem u břicha a na výstupu z těla vyrvala kus masa i s kůží. Hluboká rána byla však staršího data, odhaduji, že tak minimálně týden stará," vysvětlil Makoň s tím, že po konzultaci s veterinářem nezbylo než mládě divočáka utratit.

Fotogalerie

Chladné a deštivé počasí letos výrazně ovlivňuje také hnízdění většiny druhů volně žijících ptáků. "To se odráží i na naší letošní kroužkovací sezoně, příjmu pacientů a přírůstcích mláďat celkově. Oproti předchozím rokům nemám letos okroužkované a potvrzené ani jedno mládě výra velkého, kalouse ušatého a u sýců rousných jsou počty mláďat v dutinách také hodně pod dlouhodobým průměrem," říká Makoň.

Podobná situace je podle jeho slov i u datlů černých. "V době, kdy už rodiče dávno vyváděli svá mláďata, letos ještě sedí na vejcích, nehnízdí a nebo z dutin vyndáváme mrtvá mláďata," konstatoval Makoň s tím, že podobně neutěšený vývoj zřejmě zasáhne i populaci dravců, dalších druhů sov a i drobných pěvců.

Podle Makoně nyní strádají i čápi a ptáci v hnízdech u rybníků. "Vše se teď klube, anebo je hodně čerstvě vylíhlé. Chladné a extrémně mokré počasí nezvládají už ani mláďata divokých kachen, husí či labutí. Podobně jsou na tom koroptve, bažanti, čejky, skřivani a vše, co hnízdí na zemi. Problém začal být i s potravou. Máme hlášeny i četné úhyny dospělých ptáků. Hmyz nelétá, lovit hraboše ve vysoké a mokré trávě je rovněž problém a dostat se k potravě v kalné vodě rozvodněných řek či rybníků je čím dál náročnější," podotkl Makoň.

Jen v Plzni se za poslední dny našlo na třicet zesláblých rorýsů obecných. "Lidé je nachází vyčerpané, slabé a polomrtvé po celém městě, na Slovanech, na Lochotíně, ve Skvrňanech, na Borech i ve středu města. Z rorýsů zachycených v pondělí přežil jen jeden," řekl Makoň.

Zlepšení by měla přinést tolik očekávaná změna počasí a zejména ustávání srážek. Hned, jak přestane pršet, totiž ptáci začínají lovit a hledat potravu.

Autor:
  • Nejčtenější

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Pekelně se soustřeď. Autor pexesa přišel kvůli komunistům o slávu i peníze

Pekelně se soustřeď, neboli pek-se-so. Pexeso. Tak vznikl název hry, kterou milují snad všichni. Jaká je jeho historie?...

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Couvající pštros a zvracející moucha. Poznejte netušená tajemství zvířat

Už jste viděli pštrosa couvat? Tak to jste asi spali a něco se vám zdálo, protože to tato zvířata neumějí. A víte, že...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Povinné čipování pro kočky? V Británii by se týkalo 11 milionů mazlíčků

Větší naději na návrat k páníčkovi by už brzy mohly mít ztracené kočky ve Velké Británii. Konzervativní strana se tam...

V Pangoláriu v Laosu se zotavuje první zabavený luskoun. I díky Zoo Praha

Luskouni jsou jediní šupinatí savci na světě, žijí v Africe a Asii. Na obou kontinentech jsou tato jedinečná zvířata...

Největší volavka světa zdobí jen málo zoo. Pár mají i v Bojnicích

Zoo Bojnice je největší zoologická zahrada na Slovensku. Pyšní se unikátním chovem dvou jedinců volavky obrovské,...

Psa si nechejte čipovat tam, kde vám zároveň zajistí i registraci

Samotné očipování psa, které nařizuje zákon, je v praxi k ničemu. Problém spočívá v tom, že stát nebyl schopen...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz