Česko hledá národního ptáka. Hlasujte, zda orla, sokola, či kachnu se zelím

  • 364
Nová vláda v programovém prohlášení oznámila, že České republice chybí národní pták. Proto se zavazuje, že spolu s ornitology podpoří celostátní kampaň, která ho vybere. Nač čekat, týdeník 5plus2 nabízí volbu národního ptáka už teď. Toto jsou naše návrhy.

Alexandr Vondra protlačil do volebního programu ODS a koalice Spolu, že bychom měli zvolit „národního ptáka“. Jako má Francie galského kohouta nebo Nový Zéland ptáka kivi. Ornitologové pro změnu volí už od počátku devadesátých let „Ptáka roku“. 

„Umístilo se už káně, datel, ale také břehule, ťuhýk a rehek. Víte, jak vypadá břehule? Nevíte. Já taky ne,“ popisoval ve svém komentáři na iDNES.cz Jakub Pokorný.

Orel skalní

Orel skalní

Obávaného dravce, symbol neohroženosti, odvahy a síly, měli ve svém erbu už Přemyslovci. Plamenná orlice s korunou je jedním z atributů svatého Václava. 

Jenomže dvouhlavého orla měla ve znaku i rakousko-uherská monarchie, říšská orlice nacistického Německa zase přinesla nelidské hrůzy. Orel bělohlavý létá i ve znaku Spojených států amerických. 

Orel skalní kdysi běžně sídlil v Krkonoších, nyní je tam na něj příliš rušno. Ochránci přírody vědí o několika málo párech těchto ptáků, kteří mají rozpětí křídel až 220 cm, v Oderských vrchách na Moravě.

Vyberte národního ptáka

Líbí se vám některý z našich tipů? Pošlete mu hlas na redakce@5plus2.cz. Jestli máte jiný návrh, napište nám ho na stejnou adresu i se zdůvodněním, proč právě tento opeřenec by se měl stát národním ptákem. Výsledek hlasování v anketě a další zajímavé tipy zveřejníme.

Který národní pták by se vám líbil?

celkem hlasů: 12382
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 1. dubna 2022. Anketa je uzavřena.

Sokol stěhovavý

Kriticky ohrožený sokol stěhovavý.

Pravda vítězí! Lví silou, vzletem sokolím. Tužme se! 

To jsou některá hesla, jimiž zakladatelé spolku Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner propagovali organizaci Sokol. I díky nim spolek dodnes spojuje výchovu tělesnou, duševní a mravní. 

Malíř Josef Mánes navrhl Sokolu prapor a jeho hlavici. Při slavnostním uvedení 1. června 1862 matka praporu, spisovatelka Karolína Světlá, prohlásila: „Jen v těle zdravém a silném přebývá duch zdravý a jen z ducha zdravého prýští se ono blahodárné světlo, ježto budí v národě zárodky budoucnosti blahé.“ 

Sokol stěhovavý před 50 lety málem vymizel kvůli používání insekticidu DDT. Dnes kromě Jeseníků hnízdí například na Broumovsku, v Labských pískovcích, Českém ráji, Krkonoších či na Šumavě.

Čáp bílý

Čáp bílý patří k tuzemským nejkrásnějším ptákům.

Je to oblíbený posel jara. Navíc nosí děti! Čáp bílý je populární nejen díky pověrám, ale i díky hlasitému klapání svého zobáku. Jinak nezpívá. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Velká čapí hnízda bývají vidět na komínech, sloupech, stromech i speciálních vyvýšených místech. Jejich sledování prostřednictvím webkamer má velký ohlas, existuje řada webových stránek, kde nahlížíme do soukromí těchto ptáků se zvláštním rozvážným pohybem. 

Čáp bývá až 110 cm vysoký a rozpětí křídel má jako orel – přes dva metry. A navíc se o něm v posledních letech nejvíc mluví – asi nejproslulejší Čapí hnízdo leží ve středočeských Olbramovicích. Právě kvůli padesátimilionové dotaci na tuto farmu čelí expremiér Andrej Babiš podezření z dotačního podvodu.

Zvonek zelený

Zvonek zelený patří mezi pravidelné návštěvníky krmítek.

Česká společnost ornitologická vyhlásila zvonka zeleného ptákem roku 2022. Upozorňuje tím, že ani ptáci považovaní za obyčejné nemusejí být běžní napořád, pokud budeme do jejich životů nešetrně zasahovat. 

Za posledních deset let česká krajina přišla kvůli trichomonóze (nákaza způsobující záněty ptačí ústní dutiny, pozn. red.) o dvě třetiny zvonků zelených. Zpěv tohoto zavalitějšího ptáčka připomíná zvonění zvonku. 

„Na jaře můžeme vidět samce, jak zpívají z vrcholků stromů. V zimě rádi přilétají do zahrad a na krmítka, kde si vybírají především slunečnicová semena,“ popisuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Kukačka obecná

Kukačka obecná

V říkankách, písničkách i pranostikách se kukačka čili žežulka objevuje pravidelně. Středně velkého ptáka zbarvením i siluetou podobného krahujci viděl málokdo, ale slyšel každý. 

Kolikrát se ozve? Počítáme, abychom věděli, jak dlouhý život nás ještě čeká. Tradiční „česká vyčůranost“ je kukačce blízká. Podstrkává svá vajíčka do hnízd více než stovky ptačích druhů. 

Samička naklade vejce do cizího hnízda, vylíhlé rychle rostoucí ptáče pak vyhází vajíčka nebo mláďata pěstounů ven.

Kachna domácí

Kachna domácí

„Kachny, kachny, kachny,“ je nejslavnější hláška Zdeňka Srstky ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Kachna má šanci být národním ptákem už jen proto, že asi všem Čechům a Moravanům se sbíhají sliny při pomyšlení na její propečenou zlatavou kůrčičku s červeným zelím a bramborovým knedlíčkem. 

Idylický obrázek už od středověku býval s kačenami na venkovském rybníku. Protože jde o „vodního živočicha“, kachní maso tehdy pokládali za postní jídlo. 

Kachnička v řezu. Dobře jsou vidět lokše se zelím.

Jenomže novinářská kachna znamená nepravdivou, lživou zprávu. Hlavně bulvární média často zveřejňují neověřené drby. 

Dotčení se pak brání. Milionové odškodné tak vysoudil třeba herec Marek Vašut, podobně uspěli i spisovatel Michal Viewegh či vdova po prezidentovi Dagmar Havlová.