Proč se ale tato plemena tak rychle stala populárními? Kříženci totiž můžou mít výhody obou plemen – jak povahové, tak zdravotní. Například chiweenie, tedy kříženec čivavy a jezevčíka, má prokazatelně nižší sklony k úzkostem, než mají psi jednotlivých plemen. Nebo nejoblíbenější nové plemeno – labradoodle − kombinuje inteligenci pudla s beránčí povahou labradora.
Co na to odborníci?
Kynologové nemají na tato takzvaná hybridní plemena ucelený názor. Někteří z nich tento fenomén podporují, protože může kombinovat pozitivní vlastnosti obou rodičovských plemen a snížit riziko genetických onemocnění. Jiní však varují, že křížení může vést k nežádoucím vlastnostem a zdravotním problémům, zejména pokud se chovatelé nezaměřují na zdraví a temperament.
Druhou věcí je to, jestli organizace, které určují, jaká plemena uznají a jaká ne, vezmou hybridy na milost. Například britský Kennel Club, což je ten nejvýznamnější v Evropě, uznává a registruje pouze čistokrevná plemena. Kříženci, jako jsou labradoodle nebo goldendoodle, nejsou oficiálně uznáváni jako samostatná plemena. Vzhledem k tomu, že kříženci neodpovídají standardům pro čistokrevná plemena, Kennel Club nedává povolení k jejich registraci. Podobně se k tomu staví i americký Kennel Club. Existují však jiné organizace, jako například Designer Breed Registry, které se na registraci kříženců specializují
KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa? |