Neznámé oběti povodní: deště a velká voda ve velkém zabíjely ptáky

aktualizováno 
Vyplavená hnízda s mláďaty, nedostatek potravy. Vytrvalé deště a následné povodně tvrdě postihly vlaštovky, čápy, racky nebo rorýse. Právě ptáci patří mezi živočichy, které nedávné přírodní extrémy zasáhly nejcitelněji. Přesné škody teď zjišťují ornitologové.

Součást smutné statistiky | foto: Archiv DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Zatímco z jednoho hnízda vzácného a státem chráněného čápa černého vylétnou obvykle v průměru více než tři mláďata, letos to budou sotva dvě. Kvůli chladnému počasí na přelomu března a dubna začali čápi hnízdit s několikatýdenním zpožděním. Mláďata pak přišla na svět v době silných dešťů na počátku června.

"Velké ztráty způsobila kombinace špatného počasí a obtížné dostupnosti potravy v rozvodněných a zkalených potocích a řekách," řekl František Pojer ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny. Některá hnízda, kde se malí čápi už vylíhli, jsou přitom dnes prázdná.

"Tam, kde mláďata přežila, je jejich počet mnohem nižší než v minulých letech," konstatoval Pojer, který čápy černé sleduje dlouhodobě – v 90. letech je spolu se současným ředitelem pražské zoo Miroslavem Bobkem "proslavil", když pomocí miniaturního batůžku s vysílačkou sledovali jejich tah do Afriky.

Vyplavené nory břehulí

Podle České společnosti ornitologické byli povodní nejvíce zasaženi ptáci, kteří hnízdí na zemi nebo nízko nad ní. Druhy, kteří se živí hmyzem, měly současně málo potravy – hmyz nelétal a byl ukrytý.

Fotogalerie

Mezi výrazně postižené patří i břehule říční, které si vyhrabávají nory v kolmých březích podél toků. Letos na jaře jich přiletělo ze zimovišť nebývale hodně, jenže chladné počasí, silné deště a zvýšené hladiny řek způsobily tomuto zákonem chráněnému druhu značné ztráty.

"Jen na území Prahy byly vzedmutými hladinami Vltavy a Berounky vyplaveny tři kolonie čítající nejméně 300 párů břehulí. Další velkou vodou zasažené kolonie se nacházejí dále po proudu u soutoku Vltavy a Labe a v dolním Polabí," řekl biolog Petr Heneberg, který se břehulím věnuje dlouhé roky.

Podle Heneberga je pravděpodobné, že ani v hnízdech, která nebyla vyplavená, nepřežijí mnohá mláďata. Břehule – ornitologickou společností vyhlášené ptákem roku - jen obtížně sháněly potravu.

Umírali i dobří letci

Obdobné to bude i s mláďaty vlaštovek a dalších ptáků. Například v západních Čechách ornitologové zaznamenali úhyn mláďat čápa bílého. Umírali ale i dospělí ptáci.

"Naše generace čtyřicátníků již hromadné úhyny mláďat vlaštovek, jiřiček a dalších drobných pěvců několikrát v životě zažila. Aby ale v červnu hynuli dospělí ptáci a dokonce i dobří letci, jako jsou rorýsi, kteří jsou normálně schopni odletět i několik stovek kilometrů na okraj tlakové níže, to tu zřejmě ještě nebylo," uvedl ornitolog Jaroslav Cepák.

Například jen v Praze zahynuly desítky, ale spíše stovky rorýsů. Na přehradě Rozkoš ve východních Čechách zase zvýšená vodní hladina zatopila hnízda největší regionální kolonie racků chechtavých.

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek uvedl, že celkový dopad nepříznivého počasí na ptačí populace bude znám na podzim – po vyhodnocení dat z programů na sčítání a kroužkování ptáků. 

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Jižní Morava může za 50 let vypadat jako spálené vnitrozemí Středomoří

Jak bude vypadat Jižní Morava v roce 2069? Odborníci se shodují, že se oteplí...

Také jste četli, že u nás kvůli globálnímu oteplování vznikne step, či dokonce další Sahara? Tak zle nebude. Magazín...

Tvarohovou svačinku připravíte za čtvrtinu ceny z obchodu. Za deset minut

Tvarohovou svačinku může ochutit jahodami, ořechy, anebo třeba borůvkami, podle...

Mám dvojčata a obyčejná dopolední svačinka pro kluky se mi prodraží skoro na padesát korun, píše čtenářka Věra. Některé...

Čtenáři ocenili citlivý přístup k téměř stoleté zahradě po předcích

Vítězné zahrady 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Celý týden měli čtenáři iDNES.cz možnost hlasovat a vybrat pětici nejkrásnějších zahrad, u nichž oceňují jak jejich...

Dvě zahrady, kde trávník nahradilo suťoviště. Kvůli pohodlí i suchu

Kde není trávník, není potřeba sekat. (Zahrádka u bytovky na moravské vsi)

Okrasnou a odpočinkovou zahrádku bez trávníku si z malého pozemku u bytovky udělal pan Stanislav ve vsi na Jižní...

Japonský národní klenot kishu. Stal se hrdinou seriálu Goro, bílý pes

Kishu potřebuje rodinu, která jej přijme jako jejího právoplatného člena.

Kishu je v Česku i celé Evropě málo rozšířené plemeno. Paradoxně jej však u zná valná většina lidí a ani to netuší. V...

Další z rubriky

Vyfoťte divy pražské zoo a vyhrajte vstupenky. Nejlepší snímky zoo vystaví

Pelikán v pohybu

Už potřetí vyhlašuje Zoo Praha fotosoutěž, které se mohou zúčastnit všichni návštěvníci. Pro letošní ročník připravilo...

Japonský národní klenot kishu. Stal se hrdinou seriálu Goro, bílý pes

Kishu potřebuje rodinu, která jej přijme jako jejího právoplatného člena.

Kishu je v Česku i celé Evropě málo rozšířené plemeno. Paradoxně jej však u zná valná většina lidí a ani to netuší. V...

I když se psi a kočky tváří houževnatě, hrozí jim v létě mnohá nebezpečí

Psa na procházce nenechte pít z kaluží, hrozí mu nákaza parazity, z čisté řeky...

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a řadě z vás dělá doprovod i čtyřnohý parťák, kočka nebo pes. Hlídejte si je...

Najdete na iDNES.cz