Narozením již 216. hříběte koně Převalského ve své historii si po letošní reintrodukci čtyř koní do Mongolska Zoo Praha připisuje další významný úspěch. Více o přesunu koní odchovaných v pražské Troji zpět do mongolské stepi najdete v článku Podívejte se na cestu koní Převalského z pražské zoo do Mongolska.
Porod jako z příručky, klisna i hříbě jsou zdraví
Podle chovatele koní z pražské zoo Radka Zouly byl porod nezvykle rychlý, trval pouhé tři minuty, přestože klisna byla prvorodička. Hříbě se vzápětí začalo stavět na nohy a třiadvacet minut po narození již stálo. "Mládě je v pořádku, snaží se pít, přebíhá bez problémů z jednoho místa na druhé, je čilé," má z něj radost chovatel.
Matkou hříběte je klisna Hara narozená roku 2005 v Zoo Chemnitz v Německu, původně měla být v roce 2007 převezena do Mongolska.
Mládě koně Převalského těsně po narození (2. 8. 2011)
Otcem je hřebec Len, narozený v roce 2002 v ukrajinské chovné stanici Askania Nova. "Len je pro pražský chov nesmírně důležitý a cenný především z genetického hlediska, protože jeho prababičkou byla klisna Orlica III, poslední divoký kůň odchycený ve volné přírodě v Mongolsku," vysvětluje zoolog Evžen Kůs, správce Mezinárodní plemenné knihy koní Převalského. (Na videu chybně uvádí, že šlo o jeho babičku, jde o přeřeknutí.)
I pro Lena je novorozené hříbátko prvním mládětem. Lenovi potomci jsou velmi žádoucí i z hlediska reintrodukce, tedy návratu těchto zvířat zpět do přírody.
Pražská zoo má našlápnuto chov ještě více rozvíjet
Zoo Praha se v minulosti zasloužila o záchranu koně Převalského a nyní se na tomto poli opět velmi významně angažuje. (Viz Český profesor zachránil divoké koně Převalského.) Nejenže byli v červnu ze Zoo Praha dopraveni do Mongolska čtyři koně Převalského, ale minulý týden získala pražská zoologická zahrada od České rozvojové agentury dotaci 3,5 milionu Kč na rozvojové projekty, které bude realizovat rovněž v Mongolsku. Počítá se i s dalšími transporty koní Převalského a s významným rozšířením jejich chovu v pražské zoo.