Portugalský vodní pes je inteligentní, učenlivý a nelíná. Ocení ho alergici

aktualizováno 
Velmi chytré plemeno, které se perfektně hodí pro rodinu s dětmi a dokáže uspokojit i ambice majitelů na poli agility nebo dog dancingu. To je portugalský vodní pes, který se stal populárním jak pro svou aktivní a milou povahu, tak proto, že se pro něj rozhodla i rodina Baracka Obamy.

Portugalští vodní psi s hnědou barvou srsti. | foto: cordata.cz

Původně byl pomocníkem portugalských rybářů, který doprovázel jejich výpravy, a vysoce ceněným zůstává portugalský vodní pes dodnes. Je to vynikající plavec, ale i obranář. Plemeno se hojně chová v USA, jeho popularita stoupá i v Evropě.

Portugalský vodní pes

„Mě portíci učarovali povahou, ideální velikostí a krásnou srstí. Stříhání a úprava psů je můj koníček, takže střední pes, který se pro výstavní účely upravuje do tzv. lvího střihu, byl jasná volba. Nelínající srst byla pro mne jako alergika další velký bonus,“ popisuje plemeno jeho chovatelka Kamila Volfová, která má doma momentálně jednoho chovného psa a jednu fenku.

Co po zkušenostech s tímto unikátním plemenem opravdu vyzdvihuje, je jeho přizpůsobivost. Pokud jste aktivně žijící člověk nebo celá rodina, bude i váš pes aktivnější. Když se budete společným aktivitám věnovat třeba jen o víkendu, milerád vám bude dělat parťáka i doma na gauči.

„Co ovšem považuji za velmi důležité, je nepodcenit socializaci jak u chovatele, tak poté u nového majitele. S novým členem rodiny doporučuji navštěvovat tzv. psí školku, případně kurzy pro psí puberťáky. Počítejte s tím, že plná psychická zralost portíka může přijít až s věkem dvou let,“ upozorňuje chovatelka.

Kdo tedy o pořízení štěněte tohoto plemene uvažuje, měl by s tím počítat. Na oplátku za trpělivou a důslednou výchovu získá skvělého psího kamaráda, který s ním a jeho rodinou stráví třeba i dalších třináct let.

Socializací procházejí štěňata už u chovatele, proto je důležité vybrat si toho...
Plemeno je to hravé a plné energie, kterou potřebuje ventilovat.
Plemeno získává v Evropě čím dál větší oblibu.
Chovatelka portugalských vodních psů, Kamila Volfová, s jedním ze svých...

Portugalští vodní psi z chovné stanice Kamily Volfové a jejich chovatelka.

A společníkem je portugalský vodní pes opravdu hravým a učenlivým, což ho předurčuje k již zmíněnému agility, flyballu, coursingu nebo třeba canicrossu. Pestrá společnost, o.p.s., portíky dokonce úspěšně trénuje na asistenční psy.   

Při zvládnuté socializaci a správné výchově s těmito psy nebývají žádné problémy. Jsou to ideální psi pro rodinu s dětmi, nevadí jim ani cizí lidé nebo další zvířata v domácnosti, jen na to musí být zvyklí už odmalička.

Jak vybrat to správné štěně

„Portíci jsou vnímaví, chytří a empatičtí, pokud se jim věnujete s láskou. Naši psi s námi jezdí prakticky všude a od malička jsou obklopeni dětmi, lidmi a přáteli z okolí. S návštěvami, a to ani cizími lidmi, tedy problém nemají, jen jsou zpočátku možná trochu ostražitější. Pokud se věnujete správné socializaci, nebude ani s dalšími zvířaty jistě žádný problém,“ radí chovatelka.

Střední plemeno s vlnitou či kudrnatou srstí ve 3 barvách

Portugalsští vodní psi, černá a hnědá varianta s bílými skvrnami

Portugalský vodní pes se vyskytuje ve dvou variantách srsti, vlnité a kudrnaté. Barva srsti může být bílá, i když reálně jde o žlutou, podobně jako u zlatého retrievera, černá a hnědá. Srst může mít bílé znaky, v USA je dokonce povoleno zbarvení particolour, kdy jsou bílé znaky na více než 30 % těla. Jde o plemeno střední velikosti, které se těší dobrému zdraví a dožívá se zhruba 14 let.

A dodává to, co je úplně na počátku to nejpodstatnější: „I u bezproblémového zvířete vždy platí, že je důležité si uvědomit, jestli na tohoto tvora stačíte.“

Samotná socializace štěněte začíná už u chovatele, je tedy třeba vybrat toho správného. Měl by být ochotný zodpovědět všechny vaše otázky a ukázat vám, v jakých podmínkách psy chová. Dobrý chovatel bude mít o setkání s vámi opravdový zájem, záleží mu totiž na tom, do jaké rodiny štěně posílá.

„U chovatele sledujte mj., kde a jak odchovává vrhy a zda má doma i starší psy. Někteří chovatelé své staré psy po reprodukčním období bohužel prodávají, což není dobrou vizitkou. Pokud vás pozve a pejsky vám neukáže, poohlédla bych se jinde,“ radí na závěr Volfová.

Portugalský vodní pes se stal populárním, když si ho pořídila rodina Obamy:

Autoři:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

KVÍZ: Ubývají v Česku lesy a může vám majitel lesa zakázat houbaření?

Co myslíte, je u nás méně nebo více lesů než za Marie Terezie? (Na snímku vodní...

Poslední série otázek z naší přírody, které ve spolupráci s přírodovědci z Národního muzea připravil magazín Víkend, je...

Nejmrzutější a nejbohatší kočka internetu uhynula. Vydělala miliardy

Nevrlá kočka se stala celebritou na internetu.

Slavná americká kočka s nevrlým výrazem, které celý internet přezdíval Grumpy Cat (Mrzutá kočka), v úterý uhynula. Bylo...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz