Poitevin je ušlechtilý honič z Francie, využívá se k lovu ve smečkách

aktualizováno 
Málopočetné francouzské plemeno poitevin je u nás téměř neznámé. V jeho domovině, Francii, se však považuje za skvělého loveckého psa, který se tu stále využívá ke svému původnímu účelu, tedy lovu ve smečkách.

První pár poitevinů k nám byl dovezen v roce 2014. | foto: Archiv Svatavy Beránkové

Přestože je poitevin původně loveckým psem, dnes se stále častěji využívá i jako rodinný společník, který je ideální pro aktivně založené lidi.

O historii tohoto krásného francouzského honiče koluje více teorií. Nejpravděpodobněji se poitevin začal utvářet koncem 17. století, kdy byl francouzský kraj Poitou (západní Francie), odkud toto plemeno pochází, ohrožován vlky. V té době se markýz Francois de Larrye z Poitou rozhodl vyšlechtit velkého, a hlavně odvážného honiče, který by ve smečce dokázal vlky zneškodnit či zahnat. 

Fotogalerie

Další teorie vypráví o markýzi de Montembouef, který by měl být dalším potencionálním stvořitelem poitevina. Jeho psi však byli zřejmě potomky takzvaných „bílých honičů krále Ludvíka XV.“, což jsou předchůdci dnešních honičů, jako jsou například billy a porcelaine.

Velká francouzská revoluce v roce 1789 postihla mnoho psích plemen a její důsledky se nevyhnuly ani poitevinovi. Další velká rána přišla roku 1842, kdy jej silně postihla vzteklina, kterou přežilo jen několik původních poitevinů. Dnešní poitevin je výsledkem „vzkříšení“, na kterém se úspěšně zapracovalo zhruba v polovině 20. století.

Elegantní šlechtic s ladným pohybem

Poitevin je velmi ušlechtilý pes vyzařující eleganci. Je vyšší a krátkosrstý s protáhlou hlavou, která mu dodává vznešený a jemný výraz. Kohoutková výška psa je mezi 62 až 72 cm, u fen pak mezi 60 až 70 cm.

Zbarvení srsti je buďto trikolorní nebo bílooranžové. Běžně se vyskytuje vlkošedé zbarvení na zadní straně stehen. Štěňata se rodí velmi tmavá, až s přibývajícím věkem začínají světlat.

Tento krásný pes se k nám do České republiky dostal až v roce 2014. Tehdy si první chovný pár poitevinů přivezla z Francie chovatelka Svatava Beránková, která se zabývá i chovem loveckého plemene porcelaine

Poitevin
Původ plemene:Francie
Účel plemene:Lovecký pes, rodinný společník
Další názvy:Chien du Haut - Poitou
Uznání:FCI skupina 6
Velikost:Psi 62-72 cm, feny 60-70 cm
Hmotnost: Průměrně kolem 30 kg
Průměrný věk: 9-11 let
Pořizovací cena: 20 tisíc korun

„Do poitevinů jsem se vášnivě zamilovala na první pohled. Tenkrát jsem je poprvé viděla na světové výstavě psů v Paříži v roce 2011. První chovný pár jsem však získala až o tři roky později, v roce 2014. Pochází od francouzského chovatele, který vlastní okolo 350 psů, s nimiž se aktivně věnuje lovu,“ vzpomíná chovatelka Beránková.

Důležitá je láskyplná, avšak důsledná výchova

Poitevin je velmi zvídavý a inteligentní pes, který se rád učí novým věcem. Je to obrovský milovník s velkým srdcem, který je svému pánovi a jeho rodině zcela oddán. K dětem má vřelý a citlivý vztah. 

„Svému pánovi splní doslova vše, co mu na očích vidí,“ doplňuje chovatelka. Je důležité, aby byl poitevin již od štěněcího věku socializován. Výchova by měla probíhat vždy bez fyzických trestů, s důsledností, pevným řádem a na vlně pozitivní motivace. 

„Trestání u nich nemá žádný smysl. Nejvíce se mi osvědčila důslednost, trpělivost a laskavost,“ radí chovatelka. 

Poitevin plně dozrává ve svých třech letech, a to jak z fyzického, tak i z psychického hlediska. Vzhledem k tomu, že se jedná o smečkové plemeno, nemá problém soužít s více psy.

Vynikající pes pro aktivní lidi

Poitevin se skvěle hodí k aktivním a sportovně založeným lidem, kteří rádi chodí na procházky. „Milují pohyb, jsou to rodilí běžci, kteří mají rádi pobyt v přírodě. Jsou téměř kdykoliv připravení jít do všeho či dělat s páníčkem vylomeniny,“ vysvětluje chovatelka. 

I přes jeho energii však dokáže bez problému lenošit a odpočívat, a pokud nemáte každý den čas chodit na delší procházky, velká zahrada na vyběhání by měla postačit.

Poitevin se i v dnešní době využívá k lovu. V jeho domovině, Francii, je dodnes využíván ve smečkách k takzvanému parforsnímu honu (štvanice) nebo lovu, zpravidla k lovu jelenů.

„V České republice je tento způsob lovu zakázán, využití pro poiteviny je zde tedy velmi omezené. Například ve Finsku se naše odchovy využívají na dohledávání zvěře, kdy mají na obojku připevněnou GPS. Jejich majitelé jsou s jejich výkony velmi spokojení a nemůžou si své psy vynachválit,“ líčí Beránková.

Nenáročný na údržbu, kvalitní strava je však základ

Podle Svatavy Beránkové je poitevin takřka bezúdržbový. „Téměř nelíná, což ušetří spoustu práce,“ tvrdí. Podle ní je však důležité dbát na kvalitní stravu. 

„Krmíme je syrovým masem metodou BARF. Dostávají také různé výživové doplňky. Dospělí psi dostávají najíst 1× denně večer, štěňata samozřejmě častěji.“

Poitevin je celkově zdravé plemeno. „Není známa žádná zásadní nemoc, která by jej zatěžovala,“ doplňuje Beránková. Zajímavým poznatkem však je, že tito psi jsou velmi citliví na veškeré veterinární léky. 

Důvodem je podle chovatelky to, že v zemi původu žijí tito psi často tvrdším způsobem života, kde platí pravidlo „přežije pouze nejsilnější“ – pokud je tedy pes nemocný, nikdo jej neléčí. Je zkrátka ponechán svému osudu. Přirozený výběr je sice tvrdý, ale také prospěšný, protože právě díky tomu jsou tito psi tak odolní.

Témata: Francie, Péče o psa, Psi

Nejčtenější

Spousta Čechů ani neví, jak chutná dobrý kus masa, tvrdí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Ačkoliv šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tráví za oceánem i několik měsíců v roce, v USA by natrvalo žít nechtěl. Všechno,...

Střešní divočinu buduje 20 let. Dnes sklízí ovoce a sousedům chladí okolí

Zelená oáza na střeše garáže. Svět sám pro sebe, který přitom dělá radost i...

Kdysi si paní Helena přála dům se zahradou, což se jí nikdy nesplnilo. Přesto dneska nádhernou zelenou oázu má, ač...

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Další z rubriky

Za příspěvek na záchranu koní Převalského vám přijde pohled z Mongolska

Koně Převalského ve výběhu chovné stanice pražské zoo v Dolním Dobřejově na...

Necelé dva týdny zbývají do devátého transportu dalších klisen koní Převalského ze Zoo Praha do mongolských stepí. V...

Pomozte mapovat veverky, pomůže vám mobil s GPS a foťákem

Veverka obecná

Akci Na veverky s mobilem vyhlásila Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky původně před rokem. Vzhledem k...

OBRAZEM: Nejkrásnější pohledy na přírodu, jak ji vidí naši fotografové

Úchvatné pohledy na naše hory, podmořské hlubiny i mikrosvět drobných živočichů...

Úchvatné pohledy na naše hory, podmořské hlubiny i mikrosvět drobných živočichů se sešly ve třetím ročníku soutěže...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz