Pododermatitida trápí morčata a králíky. Raději jim zkontrolujte tlapky

aktualizováno 
Králík nebo morče projdou téměř každou domácností s dětmi. I tato malá zvířátka mohou onemocnět. Věnujte pozornost příznakům. Posedává vaše morče či králík častěji, nebo odmítá potravu? Zatěžuje více některou končetinu? Zkontrolujte jeho tlapky, jelikož by mohl trpět pododermatitidou.

Těžká pododermatitida s rozšířením infekce do hlubokých tkání. Takto postižené morče se odmítá hýbat. | foto: Vethope.cz

Pododermatitida je onemocnění kůže, svalů, šlach a kostí. Jde o poměrně častý zdravotní problém u morčat a králíků. 

Fotogalerie

„U králíků jsou častěji postižené pánevní končetiny, zatímco morčata mají problémy především na hrudních končetinách,“ popisuje veterinář Marek Galbinec z veterinární kliniky Vethope. Onemocněním trpí dospělí jedinci a zvířata vyšších váhových kategorií.

Hlavní příčinou pododermatitidy je poranění chodidla nebo paty zvířete v důsledku nadměrného tlaku. V postiženém místě může postupně docházet ke ztrátě ochlupení a vzniku mozolů. Při vážnějším postižení vznikají otevřené infikované bolestivé rány. Zánět se může rozšířit na hluboké tkáně, jako jsou šlachy a kosti.

K onemocnění dochází zejména u velkých králíků chovaných na tvrdém podkladu nebo při chovu morčat na drátěném pletivu bez přístupu k pevnému podkladu. Výskyt je častější při teplém a vlhkém počasí.

Co může spustit onemocnění

Jednou z příčin může být ztráta ochlupení na končetinách. To může být dědičné například u králíků plemene Rex. 

Jaké jsou příznaky

  • Zvířata s pododermatitidou zatěžují přednostně jednu končetinu, nebo kulhají a odmítají chodit. Na postižené končetině dochází ke ztrátě osrstění, ztluštění kůže, otokům, zarudnutí a někdy i k otevřeným ránám a strupům. 
  • Je to velmi bolestivý stav a zvířata mohou naříkat bolestí, zejména pokud je onemocnění vážnější. Některé zvířata jen posedávají a odmítají potravu.

Stejně tak vše může způsobit i chovatel tím, že nechá zvíře na mokré podestýlce. Dochází totiž ke změkčování kůže končetin v místě dotyku s podložkou, což zvyšuje riziko infekce.

K onemocnění mají blíže velká plemena s nadváhou a obezitou. S tím je spojená větší zátěž končetin. Příčinou také může být nedostatek pohybu v malé kleci.

Za ztrátou ochlupení mohou být i oděrky z drsných, nerovných nebo drátěných podlah. „Setkáváme se také se špatnou zoohygienou, která zvyšuje počet bakterií v prostředí zvířete,“ popisuje lékař. K tomu se například u morčat může připojit nedostatek vitaminu C v potravě.

Jak ji léčit

Doporučuje se z rány odebrat stěr na mikrobiologické vyšetření a stanovit citlivost na antibiotika, aby bylo možné vybrat vhodnou antibiotickou léčbu. Některá antibiotika totiž mohou u králíků a morčat způsobit vážné a někdy i fatální zažívací potíže. Doporučuje se proto zvířeti podávat pouze antibiotika předepsaná veterinárním lékařem.

Jak lze pododermatitídě předcházet?

Bolestivým patám a chodidlům lze předejít vytvořením vhodného prostředí a správnou výživou. K nejdůležitějším patří:

  • Pravidelné čištění klece a toalety morčete/králíka.
  • Hladká a suchá podlaha.
  • Měkčí a silnější podestýlka, kterou je potřeba pravidelně měnit, aby byla vždy suchá a čistá.
  • Denní kontrola chodidel zvířete.
  • Správná výživa a prevence obezity.
  • Stříhání přerostlých drápků.
  • Dostatečně velká klec nebo výběh pro zajištění pohybu zvířete.

Dále je dobré podávat léky proti bolesti. Redukcí bolestivosti se postižený jedinec více hýbe a tím podporuje obnovu narušené cirkulace krve v poraněné končetině. Někdy také pomáhá šetrná masáž končetiny.

V lehčích případech onemocnění (otok a zarudnutí) mnohdy postačuje jednoduchá úprava prostředí zvířete a dietetické opatření. Ve vážnějších případech je velmi často obtížné dostat infekci pod kontrolu. Odumírající a nekrotická tkáň se chirurgicky odstraní. 

Tlapky je potřeba pravidelně čistit a někdy bandážovat. Bandáž se musí pravidelně měnit, aby se předešlo infekci. Králíci bandáž často netolerují a mají tendenci se jí zbavit. U velmi těžkých stavů může být řešením i amputace postižené končetiny.

Autoři:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

V britské zoo se vylíhlo 150 vzácných housenek. Vypustí je do přírody

Vzácné housenky dělají první krůčky v anglické zoologické zahradě (9. srpna...

Housenky motýlů se vylíhly v zoo v Chesteru. Nyní by je měla čekat cesta do divočiny v okolí Manchesteru, kde motýli...

Ornitologové, ochranáři ani MŽP nesouhlasí s plošným trávením hrabošů

Plošná aplikace jedu je povolena ve 48 okresech ze 76.

Letošní přemnožení hlodavců není výjimečným jevem a příroda si s ním umí poradit. Přesto přivedlo Ústřední kontrolní a...

Najdete na iDNES.cz