Pro tatínka paní Venduly není dvouletý Ron zdaleka prvním německým ovčákem v životě, plemeno tedy zná velmi dobře a s ovčáky to umí. Navíc v rodině žije i dvouletá německá ovčačka Gali, s níž žádné problémy nejsou. Ron se vůči ní naopak chová velmi nepředvídatelně, což také není v pořádku.
Vyléčený německý ovčák |
Rona je celé rodině líto, jeho chování upřímně vnímají jako problém a rádi by mu pomohli. Hledali rady u známých i na internetu, snažili se Rona zabavit něčím jiným, ale jeho sebedestruktivní chování zmizelo vždy jen na chvíli.
S prosbou o pomoc se tedy jeho noví majitelé obrátili na psího psychologa Rudolfa Desenského v prvním díle čtvrté řady pořadu Kočka není pes, kterou od čtvrtého ledna vysílá České televize. Tomu je po seznámení s Ronem hned jasné, že se opravdu jedná o typický příklad obsedantně kompulzivní poruchy, která není podle Rudolfa Desenského ničím jiným než tzv. zamknutou hyperaktivitou vybíjenou do nežádoucí činnosti. A vidí i chyby, které majitelé Rona dělají.
Před vlastní prací s oběma psy – Ronem i fenkou Galinkou – jim zkušený kynolog vyměnil zastaralé škrtící obojky za pohodlné kožené.
A majitelům trpělivě vysvětlil proč: jakmile totiž pes se škrtícím obojkem při nečekané situaci couvne, tak se přiškrtí, bez kyslíku nemůže dýchat a pak zbytečně panikaří a propadá hysterii.
Nicméně zpět k Ronově problému: Ruda radí co nejvíce Rona zaměstnat pokyny, a obrátit tak jeho pozornost na jiné aktivity. A střídat jak aktivity, tak místa, protože jakákoliv změna je pro něj pozitivní stres, který ho do určité míry zaměstnává sám o sobě. A kdykoliv se začne točit za ocasem, hned ho zarazit a prolomit jeho stereotypní chování nabídkou jiné aktivity.
Po měsíci snažení je jasné, že Ron se opravdu dostal k těm správným lidem, kteří ho pro jeho nepříjemný problém neodepsali. A naopak mu dokázali účinně pomoci, takže je z něj šťastný pes. Nezbývá než před nimi smeknout.
Jak vybírat psa v útulku, abyste se nesekli?„Každý si jde pro štěňátko, přitom v útulcích je spousta mladých krásných psů, kteří čekají na svoji rodinu,“ vysvětluje paní Vendula důvody, proč se její rodina rozhodla dát dvěma takovým odepsaným psům z útulku nový domov. Její slova potvrzují i zkušenosti Rudolfa Desenského, podle kterého jsou ideální roční až dvouletí psi z útulku. Pokud ovšem chcete opravdu klidné zvíře, klidně prý sáhněte i po starším. Ti už se nemění, takže pokud se vám předvede tak, jak byste si představovali, máte jistotu, že takovým už zůstane. Desenský ovšem také doporučuje při výběru psa z útulku se vždy zajímat především o negativní stránky konkrétního psa. „Jestli není nemocný a zda nemá nějaké poruchy chování, jestli například neničí boudu, protože v tom by pokračoval i doma, či zda není příliš hyperaktivní pro klidné prostředí vašeho domova.“ Pokud se nebudete zajímat o negativa, může se stát, že si výběrem pro vás nevhodného pejska vyrobíte problémy třeba na deset let. |