Fenka zachránila dvě děti a přišla o čenich. Po operaci se vrací domů

aktualizováno 
Filipínská fenka Kabang přišla o čenich v prosinci 2011, když skočila pod kola motocyklu, aby zachránila život dvěma dětem ze své rodiny. Kolo jí přitom utrhlo kus horní čelisti s čenichem, ale přežila. Díky celosvětové sbírce prodělala v Kalifornii dvě operace a nyní se po rekonvalescenci vrátila do svého domova.

Fenka křížence tehdy byla na procházce s dcerou majitele a její sestřenicí, když proti nim vyrazil motocykl a hrozilo, že dívky přejede. Pes, aby je zachránil, skočil pod kola motocyklu. Při srážce mu kolo utrhlo celou horní část čenichu, pes ale jako zázrakem nehodu přežil (více o nehodě zde).

Na hlavě mu však zůstala obří zející rána. "Umíte si představit všechny ty bakterie, houby, mouchy a infekce, které by Kabang dříve nebo později zabily?" komentuje Ed Unson, jeden z veterinářů, kteří se o psa starali.

Hrdinství psa dojalo milovníky zvířat z 45 zemí celého světa, založili sbírku, aby se Kabang mohla podrobit operaci, na kterou si filipínští veterináři netroufali. V Kalifornii se našlo pracoviště, které ji umělo provést. Nasbíralo se 27 000 dolarů (asi 540 000 korun), které stačily na převoz do fakultní veterinářské nemocnice University of California a pokryly náklady na operaci.

Komplikoval ji i fakt, že veterináři zjistili, že pejsek trpěl navíc dirofilariózou, nazývanou také srdeční červivost, která je jen velmi obtížně léčitelná a často končí smrtí. "Kabang je ale neuvěřitelná bojovnice, když jsme se jí dívali do očí, viděli jsme, jak chce pomáhat a žít," tvrdil Anton Lim, veterinář ze Zamboangy a jeden z týmu na záchranu psa.

Veterináři se při operaci nechtěli zaměřit na plastiku a náhradu horního chrupu. Provedli pouze rekonstrukci roztrženého víčka, jinak jim šlo hlavně o uzavření ran tak, aby je nemohla napadat infekce. V současné době už fena normálně jí, nejraději má psí granule, a je schopná aktivního života.

Americký Červený kříž i senát státu Kalifornie by se chtěli zasadit o oficiální uznání pejskova hrdinství a zároveň by se měl stát jakýmsi psím vyslancem, který bude propagovat myšlenku pro odpovědné vlastnictví domácích mazlíčků.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

Zatočte se škůdci na zahradě. Poradíme, jak se zbavit mšic či padlí

S mšicemi si nejlíp poradí slunéčko sedmitečné.

Vrcholící léto je pro nejrůznější zahradní škůdce ráj. Na zahradě vám může řádit třeba krtek, ve skleníku molice či...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

Kopr vonný voní, chutná a umí léčit. Vypěstujete si ho doma

Zdánlivě obyčejný kopr pomáhá s trávením a umí i léčit.

Kopře, je mi díky tobě dobře, dalo by se říci. Nebýt kopru, byla by česká kuchyně ochuzena o jednu z nejoblíbenějších...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Další z rubriky

VIDEO: Nejjedovatější a nejmenší barevné žáby světa uvidíte v pražské zoo

Jedinci rodu Ranitomeya patří mezi nejmenší žáby na světě.

Návštěvníci Zoo Praha mají jedinečnou příležitost prohlédnout si hned třicet druhů pralesniček neboli šípových žab a...

OBRAZEM: Když zvířatům létá potrava až do zobáku. Třeba hraboši čápům

Stovky čápů se v srpnu slétly na Moravu zobat z polí přemnožené hraboše. Je to...

Stovky čápů se v srpnu slétly na Moravu zobat z polí přemnožené hraboše. Je to paradox moderní doby – zatímco čeští...

Fotosoutěž Zoo Praha vstupuje do další fáze. Vyberte nejlepší fotky

Krmení žirafy Elišky

Zoo Praha už poněkolikáté vyhlásila soutěž pro své návštěvníky, kteří během návštěvy zahrady fotografují a chtějí se o...

Najdete na iDNES.cz