Fenka křížence tehdy byla na procházce s dcerou majitele a její sestřenicí, když proti nim vyrazil motocykl a hrozilo, že dívky přejede. Pes, aby je zachránil, skočil pod kola motocyklu. Při srážce mu kolo utrhlo celou horní část čenichu, pes ale jako zázrakem nehodu přežil (více o nehodě zde).
Na hlavě mu však zůstala obří zející rána. "Umíte si představit všechny ty bakterie, houby, mouchy a infekce, které by Kabang dříve nebo později zabily?" komentuje Ed Unson, jeden z veterinářů, kteří se o psa starali.
Hrdinství psa dojalo milovníky zvířat z 45 zemí celého světa, založili sbírku, aby se Kabang mohla podrobit operaci, na kterou si filipínští veterináři netroufali. V Kalifornii se našlo pracoviště, které ji umělo provést. Nasbíralo se 27 000 dolarů (asi 540 000 korun), které stačily na převoz do fakultní veterinářské nemocnice University of California a pokryly náklady na operaci.
Komplikoval ji i fakt, že veterináři zjistili, že pejsek trpěl navíc dirofilariózou, nazývanou také srdeční červivost, která je jen velmi obtížně léčitelná a často končí smrtí. "Kabang je ale neuvěřitelná bojovnice, když jsme se jí dívali do očí, viděli jsme, jak chce pomáhat a žít," tvrdil Anton Lim, veterinář ze Zamboangy a jeden z týmu na záchranu psa.
Veterináři se při operaci nechtěli zaměřit na plastiku a náhradu horního chrupu. Provedli pouze rekonstrukci roztrženého víčka, jinak jim šlo hlavně o uzavření ran tak, aby je nemohla napadat infekce. V současné době už fena normálně jí, nejraději má psí granule, a je schopná aktivního života.
Americký Červený kříž i senát státu Kalifornie by se chtěli zasadit o oficiální uznání pejskova hrdinství a zároveň by se měl stát jakýmsi psím vyslancem, který bude propagovat myšlenku pro odpovědné vlastnictví domácích mazlíčků.