Toto plemeno je aktivní a velmi veselé.

Toto plemeno je aktivní a velmi veselé. | foto: Archiv Jany Uriankové

Starodávný francouzský barbet je praotcem dnešních pudlů

  • 3
Barbet je málopočetné plemeno, které je i dnes pro mnohé kynology neznámé. Paradoxně se však jedná o psa s velmi dlouhou historií, který položil základy mnohým ovčákům, ale i dnešním pudlům. Je proto skvělé, že se v brzké době narodí štěňata z prvního vrhu v Česku.

Původ dnešního barbeta sahá až do starověku a patří tak mezi nejstarší plemena vůbec. Nejpravděpodobnější teorií je, že pochází ze severoafrických psů se šňůrovitou srstí, kteří byli do Evropy přivezeni Maury během 7. až 8. století n.l. 

Potom byli zavlečeni vracejícími se armádami vojáků z křížových výprav do Francie a také dále až do střední Evropy. Mezitím se tito psi křížili s místními populacemi psů a zřejmě tak vytvořili základ pro současná vodní a ovčácká plemena. Brzy se začali šířit po celé Evropě, od Ruska, Španělska, Velké Británie až po Irsko.

Během doby se rozšířili po celé Francii, kde se používali k lovu vodního ptactva, dohledávání střelené zvěře a vyhledávání a následnému vyhánění ukrytého vodního ptactva. Byli popsáni a zmíněni v mnohých spisech již v 16. století a přesně v této době vypadal barbet víceméně již tak, jak jej známe dnes. 

Zajímavostí zůstává, že během 19. století byli téměř 100 let sloučeni s pudlem a byli tak považováni za jedno plemeno. Až v roce 1891 byl vytvořen první standard barbeta, a byl tak uznán jako samostatný.

Barbet
Původ plemene:Francie
Účel plemene:Vodní lovecký pes, sportovní pes, rodinný společník
Uznání:FCI skupina 8
Velikost:Psi 58 až 65 cm, feny 53 až 61 cm
Hmotnost: Průměrně kolem 20 až 25 kg
Průměrný věk:12 až 14 let
Pořizovací cena: Od 1 200 eur (cca 30 tisíc korun)

Bohužel, barbet začal kvůli narůstající popularitě pudlů velmi rychle upadat, a plemeno se tak ocitlo na hranici vyhynutí. Naštěstí bylo zachráněno, nicméně i dnes se považuje za ohrožené.

Kudrnatý elegán

Barbet je středně velký pes, který zaujme svojí bujnou a kadeřavou srstí pokrývající celé jeho tělo. Obvykle mu není úplně vidět do očí, které zakrývá kučeravá čupřina a nos je ozdoben hustými vousy. 

Zbarvení srsti je nejčastěji černé, dále hnědé (čokoládové) a žluté v různých odstínech a kombinacích s bílou barvou. Kohoutková výška psů se pohybuje v rozmezí od 58 do 65 cm, u fen pak od 53 do 61 cm (u obou pohlaví je tolerance ± 1 cm). Hmotnost jedinců se pohybuje mezi 20 až 25 kg.

V České republice se doposud nenarodil žádný vrh tohoto prastarého francouzského psa. Nicméně, v dohledné době očekává chovatelka Jana Urianková první vrh svých barbetů, který se tak u nás stane zlomovým. 

I přesto, že barbety vlastní poměrně krátce, jedná se dlouholetou a zkušenou chovatelku. „Barbety chovám zatím relativně krátce, ač svoji chovatelskou stanici vlastním 25 let a chovu se věnuji intenzivně stejně dlouhou dobu. Svoji první fenu jménem Poppenspaller’s Metaxa jsem si dovezla z Francie od velmi známé chovatelky tohoto plemene, paní Celine Soulier. Pejska Jantara jsme si poté dovezli z Polska,“ popisuje.

Miluje lidi všech věkových kategorií

„Povahově se barbet dá srovnat s labradorem. Je to typický rodinný pes, který miluje lidi, rád aportuje, chodí na procházky, ale dokáže i celé odpoledne prospat na gauči,“ říká chovatelka Urianková. 

Barbet nepatří mezi psy, kteří by se vázali pouze na jednoho člověka. Zbožňuje stejnou měrou všechny členy svojí rodiny všech věkových kategorií.

„Bude si nadšeně a rád hrát s dětmi a úplně stejně ochotně se bude s babičkou koukat na film pro pamětníky,“ doplňuje chovatelka. Pokud však hledáte skvělého hlídače, u barbetů byste příliš neuspěli. 

„Asi se úplně nehodí pro nervózní lidi nebo pro ty, kteří chtějí psa na hlídání, protože barbet miluje i pošťáka,“ vysvětluje s úsměvem.

Je to smečkový typ, s jinými zvířaty se však musí seznámit

Kromě toho, že je barbet milovníkem své rodiny, je také velmi přátelský i k ostatním lidem. S ostatními psy většinou nemá problém a jejich přítomnost si užívá. 

Zajímavosti

  • Název Barbet je odvozen od francouzského slova „barbe“ což znamená vousy.
  • V tomto plemeni existují dva typy – moderní typ a starý typ (vieux barbet).
  • V Česku se k dnešnímu dni nachází celkem 4 jedinci tohoto plemene.

„Barbet se víceméně přátelí se všemi ostatními psy i dalšími zvířaty. Samozřejmě však musíte mít na mysli, že původně to byl lovecký pes, tudíž s ostatními domácími mazlíčky či dalšími zvířaty je nutné jej nejprve řádně seznámit,“ upozorňuje Urianková.

Tento aktivní a chytrý pes se hodí na různé psí aktivity. „V některých bude lepší, v jiných horší, ale nelimituje ho v podstatě nic,“ vysvětluje chovatelka.

Barbet vyniká zejména v agility a má také skvělé předpoklady pro cokoliv, v čem figuruje míček nebo frisbee „Upřímně, asi si barbeta moc nedovedu představit při intenzivním, vrcholovém výcviku. Na to je prostě přílišný pohodář,“ dodává.

Má nelínající srst, která se tolik necuchá

Všeobecně má pevné zdraví a není zatížen žádnými dědičnými chorobami. Přesto se jedinci určení k chovu preventivně vyšetřují. Velkým plusem tohoto psího medvídka je jeho nelínající srst. 

„Péče o barbetí srst není složitá. Nelíná a není jemná tak jako pudlí srst, takže se příliš necuchá. Upravuje se střihem a je pouze na majiteli, jak dlouhou ji hodlá udržovat,“ vysvětluje chovatelka. 

Pokud byste však s barbetem plánovali navštěvovat výstavy, je zapotřebí věnovat srsti intenzivnější péči. Bujnou srst však barbet nemá pouze na okrasu. Zejména hustá podsada funguje jako skvělá ochrana psa ve vodě.

„Barbeti se standardně vyšetřují na dysplazii kyčelních a loketních kloubů, dále se testují na oční vady a také na vlohy pro modré zbarvení srsti. Jinak zdraví nevybočuje z normálu ostatních plemen,“ popisuje chovatelka Jana Urianková.

Klub barbetů Velké Británie taktéž upozorňuje na nynější výskyt epilepsie u některých linií v populaci. S cílem zabránění šíření tohoto onemocnění se provádí výzkum k vyvinutí testu, který by určil postižené jedince a mohlo by se tak zabránit v jejich dalším působení v chovu.


Témata: Péče o psa, Psi, Francie