Papoušci umějí vyjadřovat emoce pomocí toho, že jim zčervená kůže kolem očí nebo zobáku.

Papoušci umějí vyjadřovat emoce pomocí toho, že jim zčervená kůže kolem očí nebo zobáku. | foto: pozary.cz

Papoušci se umějí červenat jako prvnička, zjistil tým francouzských vědců

  • 5
Vědci zkoumali papoušky v pěti francouzských zoologických zahradách. Zjistili, že papoušci Ara ararauna se v okamžiku, kdy mají pozitivní emoce, červenají na místech, která nemají pokryté peřím. Podle českého chovatele na tom není nic převratného.

Tým vědců tento fenomén poprvé pozoroval v pěti zoologických zahradách a výsledky zveřejnil v americkém vědeckém časopise PLOS One ve středu 22. srpna. 

Ďábelský smích papouška

Video s papouškem, který se propasíruje přes přivřené dveře do pokoje majitele a začne se nakažlivě smát, baví na sociálních sítích. Na video se podívejte zde.

Části tváří modré a žluté ary jsou holé a bez peří. Tato bílá kůže se během interakcí s výzkumníkem začervenala během okamžiků považovaných za „pozitivní“ pro ptáky. „Ptáci nemají na tváři žádné svaly,“ vysvětlila francouzská  agentura INRA, která vedla experiment. 

Tohoto jevu si už dříve všimli chovatelé papoušků, ale dosud nebyl nikdy zdokumentován. Zdá se však, že líce papoušků jsou zásobovány cévami podobně jako u lidí, ale jejich výrazy byly dosud záhadou.

Experiment dosud proběhl ve velmi malém měřítku – proběhl jen na pěti ptácích ve voliérách společně s ošetřovateli. Při interakci s nimi se však ukazovalo, že při libých pocitech se kůže kolem očí papoušků začervenala. Vzhledem k tak malému vzorku papoušků ještě vědci neumí stoprocentně potvrdit, že důvodem toho červenání jsou pozitivní emoce.

„To však není jen při libých pocitech, ale stejně tak, když jsou rozčilení, to ví každý chovatel,“ říká Milan Hřebík, chovatel z plzeňské zoo. „Ono to funguje naprosto univerzálně. Vždyť si představte třeba krocana, jak vypadá, když se rozčílí. Anebo jak zrudnete třeba vy, když se rozčílíte,“ připomíná.

Podle zrudlé kůže kolem zobáku umí zkušený chovatel zjistit, jak se jejich mazlíček cítí. „Pozor, chráním si svá mláďata, teď se ke mně nepřibližuj, umím být nebezpečný, vydává tím signál,“ popisuje jev, který není podle něj nijak převratný.

Podle francouzských vědců by však mělo jít jen o počátek důkladnějšího výzkumů ptáků. Co se týče emocí a stresu, zatím doposud popsali především sexuální chování nebo chování v konfliktních situacích. Ale výzkum jejich pozitivních emocí je teprve v plenkách. Podle nich si neumíme představit, že ptáci mohou mít podobný emocionální svět jako primáti nebo někteří savci jako psi nebo kočky.