V Pangoláriu v Laosu se zotavuje první zabavený luskoun. I díky Zoo Praha

  11:19aktualizováno  11:19
Luskouni jsou jediní šupinatí savci na světě, žijí v Africe a Asii. Na obou kontinentech jsou tato jedinečná zvířata kriticky ohrožena kvůli lovu pro maso a černý obchod s jejich šupinami. Teď má záchranná stanice v Laosu podmínky pro pomoc luskounům díky česko-polské spolupráci a výstavbě Pangolária.

Luskoun krátkoocasý je kriticky ohroženým druhem jediného šupinatého savce na světě. V Asii a Africe žije celkem osm druhů těchto šupinatých savců, jejichž počty rapidně klesají kvůli obchodu s jejich masem i šupinami oblíbenými v tradiční medicíně. | foto: Vladimír Motyčka

Pangolárium (z anglického výrazu pangolin, tedy luskoun) bylo jako dočasné zázemí pro zotavení zraněných či zabavených kriticky ohrožených luskounů vybudováno koncem léta v areálu záchranné stanice Free the Bears nedaleko laoského města Luang Prabang. 

Ohrožení luskouni

Výstavbu financovaly Zoo Praha a polská Zoo Wroclaw, konkrétně na ni Praha přispěla z výnosů pražské zoo finančním darem ve výši 200 tisíc korun. 

Nyní se podle posledních zpráv v Pangoláriu v Laosu zotavuje první luskoun zabavený pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey, kam by mohl být po zotavení, tedy zhruba v listopadu, také navrácen. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého, který byl podle provozovatelů záchranné stanice z organizace Free The Bears ošetřen a dobře se aklimatizuje.

„Přijatý luskoun krátkoocasý byl dehydrovaný, vyžadoval okamžitou veterinární péči a také speciální potravu v podobě mravenců nebo termitů,“ uvedli pracovníci organizace Free the Bears. 

Proč Pangolárium v Laosu?

„Laos, kde vzniklo Pangolárium, je zemí, kde se luskouni nejen loví, ale který funguje také jako důležitá tranzitní země v nezákonném obchodu s částmi jejich těl a šupinami. Význam této záchranné stanice tak spočívá i v působení na místní obyvatele,“ uvedl ředitel Zoo Praha.

Podle jejich zkušeností je důležité mít v záchranné stanici vhodné prostředí určené přímo pro tato unikátní stvoření, a to díky podpoře z Prahy a Wroclawi mají právě v Pangoláriu. A díky nočním kamerám v jeho zázemí mohou sledovat, že přijatý luskoun má chuť k jídlu a je na nejlepší cestě k uzdravení. Což je pro Zoo Praha, ale především pro tento kriticky ohrožený druh, skvělá zpráva.

„Zoo Praha se do ochrany luskounů zapojuje na obou kontinentech, kde žijí: kromě asijského Laosu pomáhá s jejich ochranou již dlouho také v africkém Kamerunu, a to v rámci projektu Toulavý autobus,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

Zoo Praha se do ochrany luskounů zapojuje také v rámci projektu Toulavý autobus...

Zoo Praha se do ochrany luskounů zapojuje také v rámci projektu Toulavý autobus v africkém Kamerunu. Luskouni se totiž stali vůbec nejčastěji nelegálně obchodovaným zvířetem.

„V Africe i v Asii jsou luskouni konzumováni a cena jejich masa roste. Jejich šupiny jsou pak zejména v Asii využívány v tamní tradiční medicíně, což vede k tomu, že jsou v posledních letech nejvíce nelegálně obchodovaným zvířetem a jejich početnost rapidně klesá,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha důvody, proč je tento unikátní savec kriticky ohrožený a je tedy nejvyšší čas pomoci jeho záchraně. 

Pokud byste na záchranu luskounů chtěli přispět, zřídila Zoo Praha na podporu svých in-situ projektů speciální sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“ s č. ú. 43 6804660247/0100. Lze na něj přispět přímo, nebo zasláním dárcovské SMS. Pomůžete ovšem již samotnou návštěvou pražské zoo, na toto sbírkové konto totiž za podpory Magistrátu hl. m. Prahy putují tři koruny z každé prodané vstupenky. In-situ projekty podpoříte i  nákupem vybraných suvenýrů a tiskovin v areálu pražské zoo nebo na jejím e-shopu.

Autor:
  • Nejčtenější

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Couvající pštros a zvracející moucha. Poznejte netušená tajemství zvířat

Už jste viděli pštrosa couvat? Tak to jste asi spali a něco se vám zdálo, protože to tato zvířata neumějí. A víte, že...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

OBRAZEM: Němé tváře letos opět předvedly dokonalou komediální řeč těla

Němé tváře opět předvedly, jak umějí mluvit beze slov. Toto jsou nejlepší snímky z dalšího ročníku soutěže Comedy...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Příběh embryí fakticky vyhynulého nosorožce píší vědci i strážci v Keni

Devět nenápadných snímků z mikroskopu, které nedávno zveřejnil Safari Park Dvůr Králové, v sobě ukrývá zázrak. To, že...

Ruskoevropská lajka je lovecký pes vhodný pouze pro zkušené myslivce

Ruskoevropská lajka, mezi chovateli hojně známa také pod zkratkou „REL“ či „relka“, patří mezi severské lovecké špice....

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

V Pangoláriu v Laosu se zotavuje první zabavený luskoun. I díky Zoo Praha

Luskouni jsou jediní šupinatí savci na světě, žijí v Africe a Asii. Na obou kontinentech jsou tato jedinečná zvířata...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz