Co nejvíce trápí vaše psy a kočky? Deset nejběžnějších onemocnění

aktualizováno 
„Zvířecí“ pojišťovna Petexpert sestavila na základě analýzy interních údajů a ve spolupráci se smluvními veterináři seznam deseti nejběžnějších onemocnění u psů a koček. Na co si tedy máte dávat největší pozor?

Návštěvě veterináře se nevyhne žádný majitel domácího mazlíčka. | foto: Profimedia.cz

Pojišťováky zajímalo, které nemoci nejčastěji trápí jejich „klienty“. Proto si „vytáhli“ údaje z pojistných plnění svých smluvních lékařů a vznikl zajímavý přehled užitečný právě pro majitele domácích mazlíčků i s radami, jak onemocnění poznat a jak mu předcházet.

1.Průjem

Průjem je velmi běžný zdravotní problém. Často může být zapříčiněn špatnou stravou nebo reakcí těla na potravu, se kterou si trávicí trakt nedokázal poradit. 

Ale v některých případech může být důvod vážnější. Průjem, který je doprovázen zvracením, může být příznakem i jiných nemocí.

2.Psincový kašel

Psincový kašel je velmi běžný mezi psy, kteří byli v útulku, u veterináře nebo ve psím hotelu. Stejně jako u lidí se i u psů jedná o virové onemocnění.

Původcem je mnoho různých virů, které způsobují podobné klinické příznaky (záchvatovitý kašel, hlenovitý výtok z očí a nosu). Nejčastějšími původci jsou Adenovirus a Virus parainfluenzy psů. V některých případech můžou sliznici, která je již poškozena viry, napadnout bakterie a ty průběh nemoci zhoršují.

Bohužel to není nic, čemu by se mohli psi vyhnout. Ačkoliv psincový kašel zní závažně, je to ekvivalent k našemu běžnému nachlazení.

Nejlepší je nechat zvíře v klidu, podávat mu protizánětlivé léky a léky podporující odkašlávání. Samozřejmostí je podávání mokrého krmení a dostatek vlažné vody. Pokud obtíže neustávají, je nezbytná antibiotická léčba.

3.Zánět zvukovodu (otitída)

Záněty zvukovodů jsou velmi běžné u psů, kteří tráví většinu času na zahradě, u psů s klopenýma ušima, stenózou (zúžením) zvukovodů, anebo u psů s relativně vyšším množstvím žláz a chlupů ve zvukovodech. U těchto psů je výskyt jak akutních, tak i chronických zánětů zvukovodů mnohem častější. 

Cizí tělesa (osiny v létě), neoplazie (nádory), ektoparazité (ušní svrab), hypersenzitivita (atopie, kontaktní nebo potravní alergie) jsou také v nemalé míře faktory způsobující u zvířat ušní infekty. Často se do ucha vašeho psa může dostat špína, prach, stéblo trávy, nebo jiný cizí předmět, které mohou být příčinou infekce.

Pokud se u psa objeví časté drbání uší a klepání hlavou, může to ukazovat právě na otitídu. Pro odstranění infekce veterinář předepíše antibiotické ušní kapky. 

Důležitá prevence zánětu zvukovodu je pravidelné čištění uší. Ideálně by u psů (v menší míře i u koček) mělo probíhat celoročně, se zvýšenou intenzitou v letních měsících. Ohledně přípravků pro čištění uší psů a koček a návodu, jak správně je čistit, se vždy poraďte s veterinářem.

4.Onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin je nejčastější u starších koček, ale může se vyskytnout u psů a koček v každém věku. Může být vrozené, nebo se může vyvinout v průběhu života zvířete. 

Majitelé psů a koček by měli věnovat zvýšenou pozornost klinickým projevům, jako jsou zvýšená únava, spavost, menší chuť k jídlu, hubnutí anebo horší kvalita srsti. V případě jakéhokoliv podezření kontaktujte veterináře, jelikož funkčnost ledvin je možno ověřit vyšetřením krve.

5.Onemocnění zubů

Každý se bojí psího dechu, ale zápach z tlamy není žádná legrace. Jak u koček, tak i u psů se může objevit zubní kámen, onemocnění dásní a zubních kanálků, které vyžadují profesionální zubní čištění. 

Zubní onemocnění je skvělý příklad toho, že pravidelná prevence je lepší než následná drahá léčba. Špatný stav dutiny ústní může u zvířat vést k nebezpečným srdečním a ledvinovým onemocněním. Zvykejte proto svoje koťata a štěňata, že čištění zubů je běžná péče a ochraňte je před možnými problémy v budoucnosti.

6.Rakovina

Bohužel stejně jako u lidí se i u psů často ve stáří objevuje rakovina. Psi mohou trpět všemi druhy rakoviny, jako je lymfom, melanom, rakovina mléčné žlázy, leukémie a další.

Léčba rakoviny probíhá ve formě operací, chemoterapie nebo radiační léčby. Jako u všech rakovin je nejdůležitější podchytit nemoc v zárodku. Nepodceňujte proto neobvyklé bulky nebo skvrny na kůži, očích či mléčné žláze.

7.Blechy a klíšťata

Blechy se mohou objevit během života každého psa. Můžete se jich jednoduše zbavit správnými přípravky, které můžete zakoupit u veterináře nebo ve zvířecích obchodech.

Klíšťata mohou být závažnější problém. Nakažená klíšťata mohou psům způsobovat vážné zdravotní problémy.

8.Zlomeniny

Zlomeniny u psů a koček jsou častým následkem traumat, jako jsou například pády z výšky, srážky s automobilem, ale také důsledek nádorů a zánětů kostí.

Příznaky zlomenin kostí, hlavně v oblasti končetin, budou u většiny případů celkem jasně zřetelné: kulhání, krevní výron anebo otok v místě potenciální zlomeniny, deformace končetiny.

V případě zlomenin obratlů následují obrny končetin, neschopnost pohybu. Pokud máte podezření na zlomeninu lebeční kosti, projevují se bezvědomím, křečemi nebo epileptickými záchvaty.

9.Katarakty (šedé zákaly)

Šedý zákal je problémem především starších psů. Stejně jako u lidí může ovlivnit zrak psa v celkem podstatné míře.

Nemusí to však být problém pouze u starých psů, může se vyskytnout i poté, co si oko prošlo traumatem, nebo může být způsobený onemocněním. Může se objevit už po narození psa nebo se vyvinout během prvních pár týdnů života štěněte.

10.Artritida

Artritida je velmi běžná u starších psů. U každého pátého psa v Česku se podle průzkumů během života objeví artritida nebo osteoartritida. 

Artritida je zánět nebo otok kloubů. Příčinou můžou být abnormální vývoj kosti nebo kloubu, nestabilita okolních vazů a šlach, úraz a následné poškození kloubu, infekce, autoimunitní poškození kloubů.

Při léčbě artrózy se používají jak protizánětlivé léky, tak i látky vyživující a chránící poškozenou chrupavku. Napovědí příznaky, že pes pomalu vstává (především po ránu nebo v chladnějším prostředí) a je méně aktivní, než býval. 

Často je velmi těžké určit, zda pes trpí artritidou. Prvním příznakem může být neochota k pohybu, problém s vyskočením na gauč nebo do kufru auta, pomalejší chůze po schodech anebo vylehčování jedné z končetin.

Pokud byla u vašeho zvířete artritida diagnostikována, mohou cvičení, neklouzavé podlahy, masáže, správná hmotnost psa a protizánětlivé léky pomoci k jejímu šetrnějšímu průběhu.

Autor:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

KVÍZ: Otestujte se, co víte o jarní přírodě v Česku

Co víte o naší jarní přírodě? Úplně postačí, pokud se v ní umíte chovat. Víte...

Nemusíte být zrovna kovaní zoologové nebo odborníci přes tuzemskou flóru, nikdy ovšem nevíte, kdy se vám může vědění o...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

Jak pěstovat kapradiny, ideální domácí čističky a zvlhčovače vzduchu

Ledviník je ideální i do závěsných nádob. Jeho listy mohou být až 75 cm dlouhé....

Jejich zajímavě tvarované listy osvěží domácnost jako málokterá jiná pokojová rostlina. Stačí si jen vybrat ten správný...

Další z rubriky

Nenechte se manipulovat psem z útulku, vychovejte ho, radí psí psycholog

Sandra dostane od psího psychologa jasné rady, jak fenku vychovávat a...

Mladá herečka Sandra je pro drobnou fenku Doui, kterou si vzala ze záchytné stanice, už několikátým páníčkem. A Doui je...

Migrující ptáci chytře využívají každou příležitost k přežití. I kosi

Takto se vlaštovky houfují v Africe před návratem do Evropy.

Už k vám letos přiletěli první tažní ptáci? Na zajímavosti o každoročním návratu symbolů jara se magazín Víkend MF...

Alergie i hot spot. Nejvážnější kožní problémy, které trápí naše mazlíčky

Většina kožních alergií se projevuje úporným svěděním.

Příznaky onemocnění kůže u domácích mazlíčků se většinou projevují svěděním a drbáním, začervenáním, strupy, lupy nebo...

Najdete na iDNES.cz