Co nejvíce trápí vaše psy a kočky? Deset nejběžnějších onemocnění

aktualizováno 
„Zvířecí“ pojišťovna Petexpert sestavila na základě analýzy interních údajů a ve spolupráci se smluvními veterináři seznam deseti nejběžnějších onemocnění u psů a koček. Na co si tedy máte dávat největší pozor?

Návštěvě veterináře se nevyhne žádný majitel domácího mazlíčka. | foto: Profimedia.cz

Pojišťováky zajímalo, které nemoci nejčastěji trápí jejich „klienty“. Proto si „vytáhli“ údaje z pojistných plnění svých smluvních lékařů a vznikl zajímavý přehled užitečný právě pro majitele domácích mazlíčků i s radami, jak onemocnění poznat a jak mu předcházet.

1.Průjem

Průjem je velmi běžný zdravotní problém. Často může být zapříčiněn špatnou stravou nebo reakcí těla na potravu, se kterou si trávicí trakt nedokázal poradit. 

Ale v některých případech může být důvod vážnější. Průjem, který je doprovázen zvracením, může být příznakem i jiných nemocí.

2.Psincový kašel

Psincový kašel je velmi běžný mezi psy, kteří byli v útulku, u veterináře nebo ve psím hotelu. Stejně jako u lidí se i u psů jedná o virové onemocnění.

Původcem je mnoho různých virů, které způsobují podobné klinické příznaky (záchvatovitý kašel, hlenovitý výtok z očí a nosu). Nejčastějšími původci jsou Adenovirus a Virus parainfluenzy psů. V některých případech můžou sliznici, která je již poškozena viry, napadnout bakterie a ty průběh nemoci zhoršují.

Bohužel to není nic, čemu by se mohli psi vyhnout. Ačkoliv psincový kašel zní závažně, je to ekvivalent k našemu běžnému nachlazení.

Nejlepší je nechat zvíře v klidu, podávat mu protizánětlivé léky a léky podporující odkašlávání. Samozřejmostí je podávání mokrého krmení a dostatek vlažné vody. Pokud obtíže neustávají, je nezbytná antibiotická léčba.

3.Zánět zvukovodu (otitída)

Záněty zvukovodů jsou velmi běžné u psů, kteří tráví většinu času na zahradě, u psů s klopenýma ušima, stenózou (zúžením) zvukovodů, anebo u psů s relativně vyšším množstvím žláz a chlupů ve zvukovodech. U těchto psů je výskyt jak akutních, tak i chronických zánětů zvukovodů mnohem častější. 

Cizí tělesa (osiny v létě), neoplazie (nádory), ektoparazité (ušní svrab), hypersenzitivita (atopie, kontaktní nebo potravní alergie) jsou také v nemalé míře faktory způsobující u zvířat ušní infekty. Často se do ucha vašeho psa může dostat špína, prach, stéblo trávy, nebo jiný cizí předmět, které mohou být příčinou infekce.

Pokud se u psa objeví časté drbání uší a klepání hlavou, může to ukazovat právě na otitídu. Pro odstranění infekce veterinář předepíše antibiotické ušní kapky. 

Důležitá prevence zánětu zvukovodu je pravidelné čištění uší. Ideálně by u psů (v menší míře i u koček) mělo probíhat celoročně, se zvýšenou intenzitou v letních měsících. Ohledně přípravků pro čištění uší psů a koček a návodu, jak správně je čistit, se vždy poraďte s veterinářem.

4.Onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin je nejčastější u starších koček, ale může se vyskytnout u psů a koček v každém věku. Může být vrozené, nebo se může vyvinout v průběhu života zvířete. 

Majitelé psů a koček by měli věnovat zvýšenou pozornost klinickým projevům, jako jsou zvýšená únava, spavost, menší chuť k jídlu, hubnutí anebo horší kvalita srsti. V případě jakéhokoliv podezření kontaktujte veterináře, jelikož funkčnost ledvin je možno ověřit vyšetřením krve.

5.Onemocnění zubů

Každý se bojí psího dechu, ale zápach z tlamy není žádná legrace. Jak u koček, tak i u psů se může objevit zubní kámen, onemocnění dásní a zubních kanálků, které vyžadují profesionální zubní čištění. 

Zubní onemocnění je skvělý příklad toho, že pravidelná prevence je lepší než následná drahá léčba. Špatný stav dutiny ústní může u zvířat vést k nebezpečným srdečním a ledvinovým onemocněním. Zvykejte proto svoje koťata a štěňata, že čištění zubů je běžná péče a ochraňte je před možnými problémy v budoucnosti.

6.Rakovina

Bohužel stejně jako u lidí se i u psů často ve stáří objevuje rakovina. Psi mohou trpět všemi druhy rakoviny, jako je lymfom, melanom, rakovina mléčné žlázy, leukémie a další.

Léčba rakoviny probíhá ve formě operací, chemoterapie nebo radiační léčby. Jako u všech rakovin je nejdůležitější podchytit nemoc v zárodku. Nepodceňujte proto neobvyklé bulky nebo skvrny na kůži, očích či mléčné žláze.

7.Blechy a klíšťata

Blechy se mohou objevit během života každého psa. Můžete se jich jednoduše zbavit správnými přípravky, které můžete zakoupit u veterináře nebo ve zvířecích obchodech.

Klíšťata mohou být závažnější problém. Nakažená klíšťata mohou psům způsobovat vážné zdravotní problémy.

8.Zlomeniny

Zlomeniny u psů a koček jsou častým následkem traumat, jako jsou například pády z výšky, srážky s automobilem, ale také důsledek nádorů a zánětů kostí.

Příznaky zlomenin kostí, hlavně v oblasti končetin, budou u většiny případů celkem jasně zřetelné: kulhání, krevní výron anebo otok v místě potenciální zlomeniny, deformace končetiny.

V případě zlomenin obratlů následují obrny končetin, neschopnost pohybu. Pokud máte podezření na zlomeninu lebeční kosti, projevují se bezvědomím, křečemi nebo epileptickými záchvaty.

9.Katarakty (šedé zákaly)

Šedý zákal je problémem především starších psů. Stejně jako u lidí může ovlivnit zrak psa v celkem podstatné míře.

Nemusí to však být problém pouze u starých psů, může se vyskytnout i poté, co si oko prošlo traumatem, nebo může být způsobený onemocněním. Může se objevit už po narození psa nebo se vyvinout během prvních pár týdnů života štěněte.

10.Artritida

Artritida je velmi běžná u starších psů. U každého pátého psa v Česku se podle průzkumů během života objeví artritida nebo osteoartritida. 

Artritida je zánět nebo otok kloubů. Příčinou můžou být abnormální vývoj kosti nebo kloubu, nestabilita okolních vazů a šlach, úraz a následné poškození kloubu, infekce, autoimunitní poškození kloubů.

Při léčbě artrózy se používají jak protizánětlivé léky, tak i látky vyživující a chránící poškozenou chrupavku. Napovědí příznaky, že pes pomalu vstává (především po ránu nebo v chladnějším prostředí) a je méně aktivní, než býval. 

Často je velmi těžké určit, zda pes trpí artritidou. Prvním příznakem může být neochota k pohybu, problém s vyskočením na gauč nebo do kufru auta, pomalejší chůze po schodech anebo vylehčování jedné z končetin.

Pokud byla u vašeho zvířete artritida diagnostikována, mohou cvičení, neklouzavé podlahy, masáže, správná hmotnost psa a protizánětlivé léky pomoci k jejímu šetrnějšímu průběhu.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Francouzský psí a kočičí ráj s bazénem, kde se degustují granule

Podmínky tu mají psi i kočky ty nejideálnější.

Vypadá jako luxusní hotel pro psy a kočky, ale jeho účel je jiný. V areálu na jihu Francie experti zjišťují, které...

Odstartoval Šediváčkův long, nejslavnější český závod psích spřežení

Šediváčkův long je považován za nejprestižnější závod u nás.

Na extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long, který 22. ledna odstartoval na hřebenech Orlických hor, je letos...

Když i v Praze napadne sníh, mění se zoo v pohádkovou krajinu

Smečka vlků eurasijských

I na metropoli se v posledních dnech sem tam sype sníh a trojská kotlina tak nabízí i hodně nezvyklé pohledy. Copak vlk...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz