Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Hrabě z Dobříše dovezl ondatry přes oceán, hlodavec obsadil celou Evropu

  15:04
Hrabě Josef Jeroným Colloredo-Mannsfeld (1866–1957) se s ondatrami setkal na svých četných výpravách po Severní Americe a zaujalo ho jejich chutné maso i kvalitní kožešina. Tak ondatry v roce 1905 vypustil na svém panství na Dobříši i několika dalších lokalitách. Odtud brzy osídlily Evropu.

Vodní toky jsou pro býložravou ondatru ráj. Tento plodný hlodavec Čechy proslavil jako epicentrum ondatří invaze. | foto: Getty Images

Ondatrám pižmovým (Ondatra zibethicus), původnímu druhu ze Severní Ameriky, se podařilo během 20. století kolonizovat celou Evropu i část Asie. Slušný výkon na vodního hlodavce, který je jen o něco větší než potkan. A podobně úspěšně a rychle jako potkan se ondatry i množí.

Když v roce 1905 ondatra pižmová přibyla do Čech jako nový druh savce, neměla problém se rychle aklimatizovat a vypouštět do světa několikrát ročně nové potomstvo. Viníkem celé situace byl hrabě Josef Jeroným Colloredo-Mannsfeld (1866–1957), který tohoto hlodavce ze Severní Ameriky v roce 1905 vypustil na svém panství v Dobříši a několika dalších lokalitách.  

Ondatra pižmová a jak tohoto hlodavce poznáte

Hrabě doufal v oživení dobříšského zámeckého parku, měl však i prozaičtější motivaci. Ve své domovině ondatry byly oblíbenou lovnou zvěří původních Američanů, kteří si jich cenili pro chutné maso. Bílí osadníci zase milovali jemné kožešiny zvané bizam, protože jíst zvíře podobné kryse jim bylo proti mysli.

Jak přesně se ondatry dostaly do Čech?

Přesné okolnosti introdukce ondater do České republiky bohužel známy nejsou a dílčí dobové záznamy si často odporují. Kupříkladu podle svědectví správce K. Waschatky, který se vypuštění osobně zúčastnil, byly první ondatry přivezeny na Dobříš na jaře roku 1905. Mělo jít o tři samice a dva samce, které hrabě Colloredo-Mannsfeld získal během lovecké výpravy na Aljašku. Ubytoval je ve dvou malých nádržích v parku, zvířata se brzy začala čile množit a již za rok a půl měl zastřelit právě K. Waschatko 31 kusů ondater.

Jiné literární prameny uváděj odlišný běh událostí: bobříky pižmové, jak se ondatry libozvučně nazývaly, si hrabě prý nedovezl jako kořist z lovu, ale v roce 1905 si je objednal u věhlasného hamburského obchodníka se zvířaty Karla Hagenbecka. Deset párů zvířátek mělo do Čech dorazit v roce 1906, první čtyři z amerického státu Ohio vypustili do Charvátova rybníka u Voznice, zbytek putoval do Huťského rybníka v parku u dobříšského zámku. 

Ondatry jsou výborně adaptované na život ve vodě – osidlují břehy stojatých a pomaleji tekoucích vod s hlinitými břehy, ve kterých si budují rozsáhlé systémy nor. Živí se pobřežní a vodní vegetací, jídelníček si občas zpestří drobnými vodními živočichy, jako jsou raci a škeble. Jsou skvělí plavci, protože silný ocas jim slouží jako kormidlo i pohon, hustá srst je chrání před chladem.

Z bedničky je prý při této slavnostní příležitosti vypustila samotná hraběnka Lucy Yvonne Colloredo-Mannsfeld, choť Josefa Jeronýma. Právě na břehu Huťského rybníka v Dobříši byl později na památku této události umístěn pomník se sochou ondatry. 

Podle dalších pramenů pocházela všechna zvířata z jihovýchodní Kanady a byla vysazena také u zámku Opočno. Nicméně ať k nám ondatry přicestovaly odkudkoliv a jakkoliv, v novém domově se jim velmi zalíbilo.

Čechy jako epicentrum ondatří invaze

Ondatra dokáže odchovat dva až tři vrhy mláďat ročně, v každém z nich může být až 13 mláďat. A dobříšské ondatry byly zpočátku pečlivě střeženy a jejich lov byl zakázán. Nicméně v samotném dobříšském revíru bylo již v roce 1908 zastřeleno 300 ondater a první jedinci se současně objevili i mimo hranice dobříšského panství. 

Do roku 1914 ondatry kolonizovaly prakticky celé území České republiky, kromě horských oblastí, a jejich populace u nás odhadem čítala na dva miliony kusů. Rozšířily se i do Bavorska, o rok později do Horních Rakous a odtud pak kolonizovaly téměř celou Evropu. Čechy se tak „proslavily“ jako epicentrum celoevropské ondatří invaze, kterou později posílili i uprchlíci z kožešinových farmových chovů. Soužití s hlodavcem přineslo řadu komplikací. 

Ondatry v Národním zemědělském muzeu

Kolonie ondater stále obývá i Munický rybník v těsném sousedství loveckého zámku Ohrada, kde sídlí pobočka Národního zemědělského muzea se zaměřením na lesnictví, myslivost, rybníkářství a rybářství.

Ve sbírkách muzea je hned deset exemplářů tohoto druhu, z nichž nejstarší byl uloven v Kadani pouhých 12 let po prvním vysazení ondatry v Čechách. Další preparát ondatry je ve stálé expozici muzea v sále věnovaném introdukované zvěři vystavený společně se síťkou na ondatry a připomíná tak, že se na lov ondater specializovali zvláštní lovci, tzv. myšaři. 

„Od doby, kdy k nám ondatra byla dovezena, stala se stálou lovnou zvěří. Bylo období, kdy si mohli myslivci na úlovcích ondatry, zejména na jemné kožešině zvané bizam, velice slušně vydělávat,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea a ředitel pobočky Ohrada Jiří Houdek.

Dodnes si ondatry v březích a hrázích vodních toků a těles budují až 15 metrů dlouhé nory a jejich početné kolonie umí značně poničit třeba hráz rybníku. 

Důsledky jejich pilných podzemních prací jako první pocítili sousedé hospodařící na hranicích dobříšského panství Mannsfeldů, což vyústilo až v podání několika žalob proti vrchnosti. Nápravy se ovšem nedočkali. 

Ondatry živící se jako býložravci převážně rostlinnou potravou byly též od samého počátku podezřívané i z plundrování rybí osádky, později i za zabíjení drobného hospodářského zvířectva, jako je drůbež a králíci. 

Jak hysterie narůstala, objevily se příběhy o krvežíznivých ondatrách napadajících lidi a z býložravého hlodavce se stala obávaná šelma. V roce 1926 v pojednání o šíření ondater Ing. Theodor Mokrý napsal: „Zlo to počalo se jeviti již v letech prodromální invase bobříka pižmového ve vlasti naší v důsledcích úžasné plodnosti jeho a jest jisto, že (…) zůstane v Evropě na všechny budoucí časy zhoubu nesoucím údělem.“ K výčtu ondatřích hříchů přidal mimo jiné i „podrytí říšské silnice“. 

Nakonec se katastrofické vize nenaplnily a stejně jako ve své domovině se ondatra stala cenným zdrojem kožešiny i masa. Přispěl k tomu zlom ve vývoji ondatří populace v Čechách v roce 1976. Počty zvířat se začaly snižovat a na přelomu tisíciletí už byly na pouhých deseti procentech původního stavu zřejmě z důvodu nadměrného lovu a znečištění toků. Je také možné, že ondatry začaly podléhat některým patogenům evropských hlodavců.

Z invazního vetřelce se tak ondatra stala poměrně spořádaným obyvatelem evropských mokřadních ekosystémů. Škody už působí spíše lokálně v případě místního přemnožení, někde dokonce bývá užitečná. Jako významný konzument pobřežní vegetace rybníků omezuje zarůstání vodní hladiny.

Autoři:

Tisíce včel online. Sledujte živě provoz ve včelím úle

  • Nejčtenější

Už nemáte na každodenní stravování v práci? Uvařte si doma do krabičky

Seriál Ceny v restauracích se neustále zvyšují a ještě porostou. Dvacetkrát měsíčně zaplatit dvě stovky za oběd v restauraci...

Omezte televizi a vařte s pokličkou. Deset tipů, jak doma šetřit energie

Premium Drobné maličkosti v chování mohou přinést výraznou úsporu v hospodaření celé domácnosti. Podle hesla „halíře dělají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kutil pracuje „na koleně“, přesto vyrábí jako nejlepší umělecký truhlář

Seriál Jiří se občas v důchodu trochu nudí, a tak se promění v uměleckého truhláře. Protože se mu líbí historický nábytek,...

Topení dřevem je levnější, ale nesmíte se bát máknout

Kdo topí dřevem a sám si ho připravuje, ohřeje se hned několikrát. To je stará pravda – ostatně zkuste si jen spočítat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aby vám dršťky nesmrděly, musíte je navonět, radí Punčochář i Kašpárek

Každý kousek masa z dobře živené krávy by měl kuchaře lákat, aby z něj na talíř vydoloval co nejvíc. I kdyby to měly...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Samička Duni, dcera slavné Moji, už ze Španělska dorazila do Zoo Praha

Na počátku prázdnin Zoo Praha prozradila, že se novou šancí pro oživení chovu goril stane samička Duni ze španělského...

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Pošlete fotku na říjen

Dělá vám společnost čtyřnohý parťák nebo chováte andulku, osmáka nebo třeba želvu? Podělte se o snímek svého mazlíčka...

S Duni, dcerou slavné Moji, gorilí příběh pokračuje, řekl v Rozstřelu Bobek

Rozstřel Zoo Praha zažívá velice rušné období: finišuje s přípravami k otevření nového pavilonu goril pro veřejnost, přelomové...

Vědci zveřejnili online atlas ptáků s podrobnými údaji i migračními mapami

Maličká pěnice váží jen několik gramů, a přesto podniká dvakrát do roka velmi dlouhou cestu. Mezi kanadskými lesy a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...