Britská Národní zdravotní služba, tedy veřejně financovaný zdravotní systém, nedávno zaštítil výcvik psů v oblasti odhalování rakoviny. Podle doktorky Claire Guestové, ředitelky a spoluzakladatelky programu Medical Detection Dogs, vlastně díky klinickým testům znovu nalézají diagnostiku známou do určité míry už před staletími.
„Vědělo se, že různé pachové látky mohou souviset se změnami v našem těle a poskytovat nám tak přesné diagnózy. Na to se zapomnělo,“ říká odbornice, která se tomuto typu výzkumu věnuje od roku 2008. Psi jsou totiž přes pachy opravdovými přeborníky a dokážou látky spojené s určitou nemocí vyčenichat třeba v lidském dechu nebo moči. Člověk s pěti miliony čichových buněk se nemůže se psem disponujícím 300 miliony čichových buněk vůbec srovnávat.
Britové se zaměřili konkrétně na rakovinu prostaty, která je u britských mužů druhou nejčastější příčinou úmrtí, a zjišťovali, jak si psi po půl roce tréninku s diagnostikou poradí. Dosud běžně používaný krevní test PSA totiž trpí poměrně vysokou mírou „falešné pozitivity“, což pro muže znamená mnohdy zbytečné podstupování biopsie.
Pokud se diagnóza ponechá na psovi s trénovaným čichem, který je s minimálními náklady schopen provést několik stovek testů vzorků za den, znáte výsledek během chvilky. A to s 93% přesností.
I rakovina prsu se dá jednoduše vyčenichat během chvilky
K podobným závěrům došli francouzští vědci z Institutu Curie v rámci výzkumného programu KDOG, věnovaného screeningu rakoviny. I tady stačilo dvojici německých ovčáků pouhých šest měsíců tréninku k tomu, aby dokázali odhalit rakovinu prsu dokonce až se 100% přesností.
Plyne to alespoň z dosavadních poznatků výzkumu. A stejně tak je jasné, že je tato diagnostická metoda jednoduchá, levná a neinvazivní, protože k testu stačí dát psovi očichat obvaz, který si testovaná osoba předtím držela na prsou. Podle šéfky výzkumu Isabelle Fromantinové by tato diagnostika mohla pomoci zvláště v zemích, kde je dosud nedostupné mamografické vyšetření.