Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Začaly nám pomáhat agresivní africké včely, uvedl ochránce slonů v Rozstřelu

Rozstřel   0:05
„Z důvodů bezpečnosti se nikdy nevracím na stejné místo,“ řekl v Rozstřelu Arthur F. Sniegon, ochránce slonů a muž, který mimo jiné pomáhá rozkrývat gangy překupníků slonoviny. V půlhodinovém rozhovoru z Čadu prozradil spoustu zajímavostí z ochranářské práce.

Svého prvního překupníka se slonovinou, kterého se mu o pár měsíců později podařilo vlákat do pasti, potkal náhodou v místní hospodě. Získat si jeho důvěru mu pomohl jak evropský původ, tak finanční obnos, kterým disponoval. „Na naše poměry to byly běžné peníze, ale tady je to bohatství,“ říká Arthur F. Sniegon, zakladatel organizace Save-Elephants

Zároveň dodává, že další běloch podobného vzezření už to bude mít těžší. „Tady se všechno rychle rozkřikne. I proto jsem od té doby v této oblasti Kamerunu nebyl,“ konstatuje, jak je nutné se v těchto případech chovat.

Ačkoliv dává přednost vyjednávání a při zatýkacích akcích ho překupníci považují za turistu, který je zatčen spolu s nimi, raději absolvoval speciální výcvik Armády České republiky k přežití v krizových situacích. 

„Já jsem do toho spadl trochu jinak, než jsem si plánoval. Představoval jsem si tu mírumilovnější variantu ochrany slonů a až všudypřítomná možnost koupit si slonovinu mě přiměla věnovat se i této formě boje proti černému obchodu,“ vypráví. S tím, že v příštím životě by se raději než překupníkům věnoval slonům jako takovým. Nicméně těm, kdo by chtěli jít podobnou cestou jako on, rozhodně podobný speciální výcvik doporučuje, stejně jako alespoň základní znalost místních jazyků.

V Kongu pomáhá slonům v boji proti pytlákům i Hana Böhme, psovodka z Nového Boru.

„Francouzština je základ, a pokud se vám podaří pobrat některý místní jazyk, je to velká výhoda. A často ještě větší, když o tom nedáváte svému okolí vědět,“ konstatuje. Cesta k informacím je pak výrazně snazší. Především k těm, které by vám místní v běžném rozhovoru ani neřekli.

Obezřetný je stále, i když tvrdí, že strach nemá. „Je dobré dávat si pozor a je dobré nevytrubovat úplně všem, co člověk dělá. Moji kolegové zůstávají v anonymitě, případně se drží toho vágního označení ochránce přírody. To, že jsem se já rozhodl mluvit o tom v českém prostředí a na webu, beru jako daň za to, že naše projekty chceme propagovat a potřebujeme i financovat naše terénní aktivity. Ale riziko považuji za přiměřené a za ochranu slonů mi stojí.“

Paměť jako slon není mýtus

Když mluví o slonech, tvář se mu rozzáří. „Jsou to velmi inteligentní, vznešená a společenská zvířata. Dokážou mezi sebou dokonale komunikovat a pamatují si úplně všechno. Informace si předávají z generace na generaci. I proto je chování slonů k lidem jiné v oblastech, kde se hodně pytlačí, než v místech, kde sloni podobnou zkušenost s lidmi nemají,“ říká a je evidentní, že sloni jsou pro něj srdcová záležitost. 

Sloni a slonovina

 • Ročně je více než 30 tisíc slonů zabito pro kly.
 • Populace pralesních slonů se v posledních 10 letech snížila o 62 %.
 • Každý den je na světě uloveno 100 slonů.
 • Mezi největší odběratele slonoviny patří Čína a Hong Kong.
 • Nejčastější forma zabití slona pytláky je postřelení a následné přeřezání šlach na nohou, aby zvíře nemohlo utéct. Když slon vykrvácí, uříznou mu kly.
 • Podle Světového fondu na ochranu přírody sloni ve volné přírodě do dvaceti let vyhynou, pokud se dramaticky nezmění přístup k nim.

(Zdroj: WWF, ČT24)

A hned přidává čerstvý zážitek. „Nedávno jeden místní stařešina, muž chodící už jen o berlích, narazil u svého políčka na něco, co jeho vnuci nejdříve označili jako skálu. Pamětník ale věděl, že v těchto místech skála nikdy nebyla. Vzápětí se skála pohnula, otočila se a oni se dívali do tváře slona. Děti hned poslal pryč, aby utekly, sám se rychle vzdálit nedokázal. Upadl, a tak raději zůstal nehybně ležet. Slon jej očichal a začal ně nej pomalu snášet různé větvičky. Usoudil, že stařec to má za sebou, a rozhodl se ho důstojně pohřbít,“ směje se Arthur.

Aby změnil pohled místních na slony jako na škůdce, pomáhá Arthur se svými společníky pole domorodců před slony chránit. „Zrovna jsme rozjeli projekt ochrany polí před slony za pomoci afrických včel. Africké včely jsou velmi agresivní, na obranu hnízda vyletí celý roj a neomylně útočí na nejslabší místa jako jsou třeba oči. A sloni to vědí, navíc včely cítí. My kolem polí budujeme bariéru z úlů, což slony nutí najít si jinou cestu,“ vysvětluje. 

A domorodci zpracovávají včelí produkty, které následně prodávají. „Med z těchto míst je naprosto ekologický, žádná chemie, čistá příroda,“ dodává ochránce slonů Arthur F. Sniegon, kterého jsme zastihli u čadského jezera Léré, kde připravuje s kolegy další ochranný projekt.

Stavba bariéry ze včelích úlů, která má za úkol udržet slony z malých políček místních rolníků, kterým ničí úrodu, a rovněž zajistit vesničanům další zdroj potravy a příjmů z medu. Projekt si klade za cíl zlepšení koexistence mezi vesničany a divokými zvířaty. (Save-Elephants, Čad, 2018)

Součástí boje proti zabíjení slonů je snaha o změnu přístupu a postoje místních lidí. Pro ně totiž sloni po dlouhá léta byli hlavně ničiteli jejich polí, často jediného zdroje obživy, který měli.

„Hodně s místními lidmi komunikujeme, vysvětlujeme a nabízíme lepší alternativy výdělku, než je pytlačení. Vždyť oni často dostanou naprosto minimální zlomek ceny z celého toho obrovského byznysu se sloními kly. Snažíme se je přivést k tomu, že se jim víc vyplatí být na druhé straně bariéry, zapojujeme je do aktivit, které jim rozšíří možnost příjmu, zapojujeme je jako naše terénní agenty a organizační pomocníky,“ pokračuje Arthur Sniegon.

V ochraně může pomáhat i trénink divokých zvířat.

O záchraně kapustňáků západoafrických, o tom, jak moc se v Čadu změnila situace kolem slonů za posledních deset let, jak koronavirus ovlivnil tuto situaci, ale i tipech pro cestovatele, kteří chtějí vidět Afriku takovou, jaká byla – o tom všem se v Rozstřelu s ochráncem slonů a zakladatelem organizace Save-Elephants Arthurem F. Sniegonem dozvíte mnohem víc. Možná zaslechnete i vzdalující se zvuky stáda divokých krav, které proběhlo kolem zrovna během natáčení rozhovoru.

Obchod se slonovinou stále patří mezi největší na světě. Hlavními odběrateli slonoviny jsou rychle rostoucí ekonomiky asijských států, především Číny. Světový fond na ochranu přírody varuje, že podle sledovaných trendů z posledních let volně žijící sloni v Africe vymřou do dvaceti let. Třinecký rodák a zakladatel organizace Save-Elephants Arthur F. Sniegon patří mezi ty, co se snaží, aby se chmurné vyhlídky nenaplnily.

Autoři:
 • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Nenápadná amfora vám ohlídá závlahu rostlin. Za sucha i během dovolené

„Něco vám ukážu,“ zvala nás Lucie Lankašová ze spolku Kokoza do skleníku, kde kromě rostlin nešlo přehlédnout...

V pražské zoo uhynul oblíbený lachtan Meloun, syn proslulého Gastona

Ve dvaceti letech v pražské zoo uhynul lachtaní samec Meloun. O jeho smrti informoval na sociálních sítích ředitel zoo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Se zahradou ve svahu si poradili, pomohla žula a staré sloupy z chmelnic

Soutěž Nemít s budováním zahrady žádné zkušenosti a před sebou pozemek v prudším svahu, to je výzva. „Byla to naše první...

Známe letošního nejošklivějšího psa na světě. Je to Pan Smíšek

V soutěži o titul nejošklivějšího psa na světě si letos vítězství připsal olysalý nalezenec z Arizony, sedmnáctiletý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svéhlavá dcera měla na rekonstrukci svůj názor, šikovný taťka ji přesvědčil

Seriál Pořad Do montérek! na televizi Prima ukazuje nejen jak ušetřit na rekonstrukci domu, ale zajímavé vztahy mezi členy...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

Známe letošního nejošklivějšího psa na světě. Je to Pan Smíšek

V soutěži o titul nejošklivějšího psa na světě si letos vítězství připsal olysalý nalezenec z Arizony, sedmnáctiletý...

Nový pavilon goril ožívá, brzy se přistěhuje i Richard s rodinou

Je to sedm týdnů od zkolaudování nového pavilonu goril v Zoo Praha, jehož výstavba začala na podzim 2019. A nyní se...

Doktor psích tlapek. Výměna kloubu zajistí roky pohybu navíc, říká veterinář

Premium Kloubní onemocnění jsou častým zdravotním problémem psů a jsou strašákem většiny jejich majitelů. V mnoha případech psi...

Nekupujte zbytečně velká balení psích granulí, po otevření mohou zplesnivět

Mezi časté chyby chovatelů psů patří i špatné skladování granulí. Vybrat vhodné a zdravé krmivo je prvním krokem. A...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...