Raději než další lovecký nůž navrhl student designu budku pro netopýry

  13:25aktualizováno  13:25
Ve Slavkovském lese se testuje budka pro netopýry, kterou navrhl Tomáš Starý, student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Právě se Správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, která se ochraně netopýrů a monitoringu obsazenosti budek věnuje, svou práci konzultoval.

Ve Slavkovském lese se testuje budka k ochraně netopýrů, kterou navrhl student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni Tomáš Starý. | foto: ČTK

Budky pro netopýry jsou už dnes poměrně běžným sortimentem. Ty, co už jsou na trhu, jsou nejčastěji vyrobené ze směsi dřevěných pilin a cementu.

Fotogalerie

Budky vytvořené člověkem netopýrům nahrazují přirozené přírodní úkryty, tedy dutiny v kmenech a větvích starých listnatých stromů, případně štěrbiny za odlupující se kůrou uschlých dřevin. Ty z naší krajiny, především kvůli intenzivnímu lesnickému hospodaření, téměř vymizely.

„Pro svůj dekadentní postoj k materialismu jsem už jednoduše nechtěl navrhovat další tvarovou podobu loveckého nože nebo turistických holí. Takových věcí je nadbytek a už není potřeba zabývat se jejich podobou. Chtěl jsem, aby design pomohl na správném místě,“ prozradil student svou motivaci.

„Chtěl jsem studenty nasměrovat trochu jinou cestou a experimentovat s jejich kreativitou. Zajímalo mě, co si představí pod pojmem les a jak k němu přistoupí. Tomáš dokázal toto téma výborně pojmout,“ řekl vedoucí práce i ateliéru Design Jan Korabečný.

Budka od Tomáše Starého

Navržená budka je štěrbinová a má také jednu větší dutinu. Díky originálnímu trojúhelníkovému půdorysu, různě širokým rozestupům mezi příčkami i důmyslným průlezem mezi nimi skýtá testovaná budka velkou škálu rozmanitých mikroklimatických podmínek, které by netopýrům mohly vyhovovat v různých obdobích.

Na snímku jsou rozpracované nákresy budky. V přírodě by měla nahradit přirozené...

Rozpracované nákresy nového typu budky.

Podle odborníků by tak mohla oproti stávajícím typům budek poskytnout příhodnější podmínky právě i pro mateřské kolonie.

„S Tomášem jsme se rozhodli pro štěrbinový typ budky vycházející z poznatků, že některé druhy našich netopýrů se přes léto ukrývají právě v různých štěrbinových úkrytech,“ uvedl vedoucí oddělení sledování stavu biodiverzity z CHKO Slavkovský les Přemysl Tájek.

V posledních desetiletích netopýři se museli nastalé situaci hodně přizpůsobit, proto úkryt vyhledávají v náhradních útočištích, jimiž jsou stále častěji lidské stavby. Mohou to být třeba skuliny za dřevěným pobitím vnějšího zdiva domů, za okenicemi nebo ve škvírách mezi panely.

V těchto úkrytech se často vyskytují i takzvané mateřské kolonie, tedy celá skupina samic s mláďaty. „V budkách, které u nás dlouhodobě sledujeme, ale právě tyto netopýří porodnice nacházíme jen zcela výjimečně,“ řekl Tájek.

Autoři: ,

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Není nad květnatý jarní trávník. V Milovicích ho ze země vydupala kopyta

Na pastvinách spásaných divokými koňmi, zubry a pratury svítí i bílé kvítky...

Díky divokým koním, zubrům a praturům se milovické pastviny dočkaly dalšího návratu, když se na nich po letech objevily...

Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat. A těší se na luskouny

Sloni indičtí obývají v Zoo Praha Údolí slonů, otevřené v březnu 2013, a to...

Příští jaro by se pražská zoo mohla dočkat dalších cenných sloních přírůstků, a to opět od sloních samic Janity a...

Nejmrzutější a nejbohatší kočka internetu uhynula. Vydělala miliardy

Nevrlá kočka se stala celebritou na internetu.

Slavná americká kočka s nevrlým výrazem, které celý internet přezdíval Grumpy Cat (Mrzutá kočka), v úterý uhynula. Bylo...

Najdete na iDNES.cz